Może się wydawać, że taka historia ma prawo dotyczyć wyłącznie najmłodszych dzieci. Zwłaszcza tych, które z nieposkromioną ciekawością biorą wszystko do buzi.
Na szpitalny SOR trafił jednak 6-latek, który połknął kilka magnetycznych kulek. Chłopiec nie przyznał się do tego, objawy pojawiły się kolejnego dnia. Silny ból brzucha u dziecka sprawił, że rodzice udali się na szpitalny oddział ratunkowy.
Objawy były niespecyficzne
Z pewnością rodzice, którzy z chłopcem udali się do szpitala nie przypuszczali, co może być przyczyną bólu brzucha u dziecka. Wymioty i ból przed wykonaniem badań sugerowały, że być może dziecko złapało tzw. jelitówkę.
Przypadek chłopca został opisany na popularnym na Facebooku profilu @SOR-townia.
Początkowo – standard.“Co jadł? Co pił? A może się stresuje?” Tylko że brzuch bolał coraz mocniej, wymioty, napięta ściana brzucha.Przyjęcie do SOR. RTG.I wtedy widzimy:kulki.Metalowe.Magnetyczne.Kilka.
- czytamy w opisie.
Kulki obecne w jelicie przyciągnęły się przez jego ściany, doprowadzając do niedrożności i perforacji. Konieczna była operacja. Jak możemy przeczytać sytuacje takie jak ta wcale nie należą do rzadkości - to codzienność na oddziale chirurgii dziecięcej. I choć zwykle o ostrożność apeluje się w przypadku młodszych dzieci, tutaj wiek chłopca pokazał, że zawsze warto zwracać uwagę na to, czy ciekawość dziecka nie wykracza poza wyobraźnię rodzica.
Dlaczego magnesy są tak niebezpieczne?
Do najbardziej niebezpiecznych zabawek (w przypadku połknięcia) należą właśnie zabawki magnetyczne (klocki, kulki) oraz zabawki na baterie guzikowe. Nie tylko te drugie mogą doprowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia i życia.
Magnesy w przewodzie pokarmowym to także ogromne ryzyko, wystarczy, że przyciągną się przez ściany jelita. Wówczas nie ma mowy o ich wydaleniu, konieczna jest operacja. Jednak zanim do niej dojdzie, dziecko może dosłownie zwijać się z bólu.
W niektórych krajach już decyduje się o wycofaniu ze sprzedaży kulek magnetycznych, które przyciągając się tworzą przeróżne kształty. Właśnie przez częste wypadki, do których dochodzi po ich połknięciu.
