Polecany artykuł:
Przeziębienia i zapalenia gardła to częste wiosenne infekcje. Zwłaszcza gdy pogoda jest zmienna (poranki i wieczory chłodne, a w iągu dnia słonecznie i bardzo ciepło), nietrudno o to, by kolejnego dnia maluch obudził się z katarem.
Dość często wiosną u dzieci pojawia się również suchy szczekający kaszel, typowy dla zapalenia krtani. Jednak ten szybko przechodzi w mokry, dlatego rodzice zwykle mają problem z tym jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia oskrzeli.
Pediatra wymienia 5 najczęstszych u dzieci infekcji. Zdecydowana większość z nich jest wywoływana przez wirusy.

Najczęstsze u dzieci zapalenia krtani
Pediatra Łukasz Grzywacz zauważył, że najczęstszym powodem wizyty rodziców z dziećmi w jego gabinecie w ubiegłym tygodniu było zapalenie krtani. Jego zdaniem infekcja wirusowa przebiega podobnie do ludzkiego metapneumowirusa (hMPV).
Jak zauważa, choroba zaczyna się od stanu podgorączkowego, który z reguły trwa 1 - 2 dni (37,5 - 38 stopni). Później dopiero pojawia się czysty, krtaniowy kaszel. Na początku jest suchy, ale dość szybko zmienia swój charakter.
Najczęściej ten suchy kaszel krtaniowy przechodzi w taki mokry oskrzelowy z taką wydzieliną trudną do wykrztuszenia. Nie ma jej dużo, bo ten kaszel pojawia się głównie rano i wieczorem, ale ta wydzielina jest na tyle gęsta, że jest taki efekt jakby niepełnego odkaszlenia i ta wydzielina która troszkę się oderwie, za chwilkę znowu mamy nawrót takiego duszącego kaszlu
- wyjaśnia pediatra Łukasz Grzywacz.
Dodatkowymi objawami, które dość często się pojawiają są:
- ból gardła,
- obrzęknięty nos,
- ból ucha.
Leczenie jest objawowe, pediatra poleca wykonanie testu na wirusa hMPV. Dzięki rozpoznaniu łatwiej dobrać leczenie, unika się antybiotyków.
Lekarz zwraca uwagę przede wszystkim na to, by leczyć nos. W przeciwnym razie bardzo łatwo infekcja może przejść na uszy, a zapalenie ucha może już wymagać antybiotykoterapii.
Na co jeszcze chorują teraz dzieci?
Jak wynika z doświadczenia pediatry - częste są obecnie również obustronne zapalenia uszu. Tutaj konieczna jest wizyta u lekarza i kontrola po kilku dniach.
Maluchy mimo wyższych temperatur na zewnątrz dość wysoko gorączkują. Wysoka gorączka nierzadko towarzyszy infekcjom bakteryjnym, także tym określanym jako jelitówki.
Wymioty potrafią być mocno uciążliwe, później się w większości zmieniają na biegunkę. Ta jest też dość uciążliwa, na szczęście w miarę szybko mija - 2, 3 dni
- mówi lekarz.