Skąpa miesiączka (hypomenorrhoea): przyczyny i leczenie HC

2018-08-03 11:46

Skąpa miesiączka (nazywana inaczej hypomenorrhoea) najczęściej trwa od kilku do 48 godzin. Kobieta nie potrzebuje w ciągu dnia więcej niż dwóch podpasek. Jakie są przyczyny skąpych miesiączek?

Skąpa miesiączka

i

Autor: Getty images

Skąpe miesiączki powinny być powodem do odwiedzenia ginekologa. Mogą oznaczać zaburzenia miesiączkowania, które trzeba poddać diagnostyce. Co mogą oznaczać skąpe miesiączki, jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Spis treści

  1. Przyczyny skąpych miesiączek
  2. Diagnostyka skąpych miesiączek
  3. O czym świadczą skąpe miesiączki
  4. Skąpe miesiączki a tarczyca
  5. Skąpe miesiączki a owulacja
  6. Skąpe miesiączki a zajście w ciążę
  7. Skąpe miesiączki po porodzie
  8. Skąpe miesiączki po cesarce
  9. Skąpe miesiączki a stres
  10. Zioła na skąpe miesiączki
  11. Czy krwawienie implantacyjne to miesiączka? Wideo
  12. Leczenie skąpych miesiączek

Przyczyny skąpych miesiączek

Rzadko się zdarza, że takie niewielkie krwawienia są cechą fizjologii konkretnej kobiety. Najczęściej dowodzą poważniejszych zaburzeń hormonalnych. Mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników, niskim poziomie estrogenów, wynikającym np. z anoreksji. To jednak nie koniec listy możliwych kłopotów.

Uszkodzenie błony śluzowej macicy daje takie same objawy. Powodem skąpych miesiączek może być również przebyta gruźlica czy uraz mechaniczny (np. po zabiegu wyłyżeczkowania) lub ostry stan zapalny narządu rodnego.

Dzieje się tak wówczas, gdy na śluzówce tworzą się blizny, czyli zrosty ograniczające powierzchnię, z której powinna się złuszczać śluzówka. Niestety, takich zrostów nie da się całkowicie usunąć ze śluzówki macicy nawet operacyjnie, a więc nie można w takich przypadkach przywrócić prawidłowego przebiegu miesiączki.

Kiedy będziesz mieć okres? Sprawdź to z naszym kalkulatorem!

Dobrze wiedzieć

Skąpe miesiączki nie muszą budzić zaniepokojenia w kilku sytuacjach:

  • u młodych dziewcząt nieposiadających jeszcze regularnego cyklu
  • u kobiet o drobnej budowie ciała
  • u kobiet wyczynowo trenujących sport
  • w stanach silnego stresu
  • u kobiet przed menopauzą

Diagnostyka skąpych miesiączek

Żeby ustalić rzeczywistą przyczynę bardzo skąpych miesiączek, trzeba oznaczyć poziom hormonów, wykonać USG i histeroskopię. Dopiero po dokładnym rozpoznaniu schorzenia lekarz może zaordynować celowane, czyli dobrane dla konkretnej pacjentki leczenie.

Jeśli okaże się, że zaburzenia menstruacyjne wynikają z istotnego rozchwiania gospodarki hormonalnej, wystarczy regularnie przyjmować odpowiednie lekarstwa, żeby stan zdrowia kobiety poprawił się, a miesiączka powróciła do normy.

Czytaj:

Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka?

Jakie są przyczyny spóźniania się okresu?

O czym świadczą skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki mogą świadczyć o wielu schorzeniach:

  • zespole policystycznych jajników (PCOS)
  • hiperprolaktynemii
  • niewydolności jajników
  • hipoplazji jajników
  • czynnościowej niewydolności podwzgórza
  • przedwczesnym wygasaniu czynności jajników

Skąpe miesiączki a tarczyca

Mało obfite miesiączki mogą być również związane z problemami dotyczacymi tarczycy. Nadczynność tarczycy wpływa na długość cyklu miesiączkowego i może przyczyniać się do występowania krótszych krwawień (np. 3-dniowych). W przypadku skąpych miesiączek przy diagnostyce warto zbadać więc także poziom TSH. 

Przy niedoczynności tarczycy najczęściej występują obfite krwawienia, ale bywają odhylenia od normy. Dlatego tak ważne jest wykonanie szeregu szczegółowych badań.

Czytaj:

Czy możliwe jest zajście w ciążę podczas okresu?

Test progesteronowy: kiedy zrobić i na czym polega?

Skąpe miesiączki a owulacja

Skąpe miesiączki i zaburzenia cyklu nie muszą świadczyć o tym, że u kobiety występują cykle bezowulacyjne. W przypadku starań o ciążę warto przeprowadzić szczegółowy monitoring cyklu. Najlepiej jest zrobić to pod okiem doświadczonego ginekologa. Do użytku domowego przydatne mogą okazać się testy owulacyjne.

Dobrze wiedzieć

Jak rozpoznać owulację?

  • pojawia się płodny, bezbarwny, śliski śluz
  • może występować ból i uczucie kłucia w jajniku
  • temperatura ciała wzrosta o 0,5 stopnia Celsjusza

Skąpe miesiączki a zajście w ciążę

Krótsze cykle nie wykluczają zajścia w ciążę. Jeśli kobieta pragnie zostać mamą, powinna poddać się szczegółowym badaniom. Ginekolog sprawdzi poziom hormonów oraz wykona badanie USG.

W niektórych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie kuracji luteiną (progesteronem). Poziom progesteronu w organizmie kobiety odgrywa ogromną rolę w cyklu miesiączkowym. Zaczyna wzrastać, gdy organizm przygotowuje się do owulacji, a więc do momentu, w którym może dojść do potencjalnego zapłodnienia. Odpowiednio wysoki poziom progesteronu ma przygotować macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej. 

Jeśli więc kobieta planuje zostać mamą, lekarz może przepisać jej syntentyczne pochodne progesteronu. Takie leki przyjmuje się doustnie lub dopochwowo w okresie ustalonym przez ginekologa.

Czytaj:

5 sprawdzonych sposobów na bóle menstruacyjne

Plamienie zamiast okresu - kiedy kalendarz miesiączkowy płata figle

Skąpe miesiączki po porodzie

Zaburzenia miesiączkowania mogą pojawić się również po porodzie - zwłaszcza jeśli kobieta kontynuuje karmienie piersią. Minie dużo czasu zanim gospodarka hormonalna wróci do równowagi sprzed ciąży. 

U karmiących mam najczęściej pojawiają się obfite krwawienia (mogą nawet być większe niż przed ciążą). U mam, które już nie karmią piersią, pierwsze miesiączki po porodzie bywają skąpe. Czasem mogą trwać tylko 2 dni. Warto poinformować swojego ginekologa o tym fakcie, ale najczęściej nie ma powodu do zmartwień.

Skąpe miesiączki po cesarce

Po cesarskim cięciu, tak jak po porodzie naturalnym, mogą występować krótsze lub dłuższe cykle menstruacyjne. Mało obfite krwawienia czasem mogą przypominać brązowe lub brunatne plamienia. Z reguły są one stanem przejściowym - po dwóch czy trzech cyklach sytuacja wraca do normy.

Skąpe miesiączki a stres

Zmiana charakteru cyklu lub zanik miesiączki mogą być spowodowane również innymi czynnikami. Duża presja, stres, brak snu, życie w napięciu odbijają się na organizmie. Bardzo szybko mogą nastąpić zmiany w cyklu. Regularne dotąd miesiączki mogą się wydłużyć, skrócić lub całkiem zaniknąć. W takiej sytuacji zawsze trzeba wybrać się do lekarza oraz postarać się odciąć od źródła stresu (jeśli to możliwe).

Czytaj:

Psychoza menstruacyjna - czy w ogóle istnieje?

Czy ból jajników przed okresem powinien niepokoić?

Zioła na skąpe miesiączki

Przy mało obfitych krwawieniach pomocna może okazać się ziołoterapia. Naparami z jakich ziół można wspomagać się przy skąpych miesiączkach?

Przede wszystkim z ziela krwawnika (Millefolii herba) lub owoców niepokalanka pieprzowego (Agni casti fructus). Niepokalanek reguluje poziom prolaktyny, która może być przyczyną nieregularnych miesiączek. 

Czy krwawienie implantacyjne to miesiączka? Wideo

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Leczenie skąpych miesiączek

Leczenie mało obfitych krwawień polega na szerokiej diagnostyce. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie USG. Następnie zleca szczegółowe badania:

  • poziomu progesteronu
  • prolaktyny
  • testosteronu
  • TSH
  • FSH
  • LH
  • androgenów

W zależności od wyników badań zastosowane zostanie odpowiednie leczenie. Być może na początku ginekolog zaleci monitoring cyklu i wspomaganie się preparatami ziołowymi. Niewykluczone jednak, że będzie konieczne przeprowadzenie kuracji preparatami hormonalnymi (tabletkami antykoncepcyjnymi).

Jak reagujesz na stres?
Pytanie 1 z 13
Wracasz do domu po ciężkim dniu i: