24 godziny po narodzinach mama przebiła jej uszy. Internauci oburzeni

2022-07-26 13:50

Choć zdania na temat przekuwania uszu niemowlętom są mocno podzielone, w tym przypadku były niemal jednomyślne. „Jej ciało, jej wybór” - grzmiały obserwatorki na TikToku, które zobaczyły nagranie z jednodniową dziewczynką, której mama zdążyła już przekłuć uszy.

24 godziny po narodzinach mama przebiła jej uszy. Internauci oburzeni
Autor: Getty images 24 godziny po narodzinach mama przebiła jej uszy. Internauci oburzeni

Temat przekłuwania uszu niemowlętom od dawna rozgrzewa internetowe dyskusje do czerwoności. Jedne mamy są zdania, że warto córeczkom przekłuwać uszy w wieku kilku miesięcy, bo nie będą tego traumatycznego momentu pamiętały. Inne wbrew przeciwnie uważają, że to samo dziecko powinno podjąć decyzję, czy uszy w ogóle będą przebite, a jeśli tak, to kiedy. W końcu to jest znaczna ingerencja w ich ciało, a nie matki, która zleca przebicie.

Ostatnio dyskusja na ten temat na nowo rozkwitła, gdy jedna z tiktokerek pochwaliła się nagraniem z porodówki. Na filmie widać jednodniową dziewczynkę, która ma przebite uszy.

Przeczytaj: Czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków? Zdania są podzielone...

Co męczy niemowlaka?

„Czy to nie za wcześnie na przebicie uszu?”

Mama postanowiła uczcić moment, w którym jej córeczka Lata skończyła cztery miesiące. Dla lepszego zobrazowania tego, jak szybko urosła, pokazała filmik ze szpitala.

- Czas płynie zbyt szybko. Tęsknię za tym, jak byłaś taka mała. Jeden dzień vs cztery miesiące – czytamy pod nagraniem.

Jednak to nie sama dziewczynka i jej niewątpliwie wyjątkowa uroda, przykuły uwagę internautów, ale kolczyki w jej małych uszkach.

„Pierwszy raz widzę noworodka z przebitymi uszami” – dziwiła się jedna z obserwatorek.

„Czy przekłuwanie uszu takiemu maluchowi jest w ogóle dozwolone?” - dopytywała inna.

„Jej ciało, jej wybór”- grzmiała trzecia.

Jedna z internautek zauważyła, także inną konsekwencję tak wczesnego przekłuwania uszu dzieciom.

„Jako niemowlę przekuto mi uszy, teraz dziury są za wysoko, nie mogę nawet nosić kolczyków” – pisała.

To normalne w wielu regionach świata

TikTok to platforma multikulturowa, więc bardzo szybko pod nagraniem pojawiło się dużo głosów broniących młodą mamę. Wiele osób z różnych zakątków świata jak: Indie, Turcja czy Filipiny pisało, że w ich kulturach to zupełnie normalna praktyka.

„Na Filipinach przekłuwanie uszu noworodkowi jest normalne, ponieważ jego skóra jest nadal miękka” – pisała jedna z obserwatorek.

„To miękkie miejsce u noworodka, więc przekłucie uszu w ogóle go nie boli” – pisał ktoś z Turcji.

Co na ten temat sądzą specjaliści z Polski?

Pediatrzy zwracają uwagę na ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na metale - w tym: nikiel, chrom i kobalt. Obawiają się także nadkażenia bakteryjnego, poddając w wątpliwość prawidłową sterylizację pistoletów do przekłuwania uszu.

Jak podkreślają specjaliści przekłuwanie uszu powinno być wykonywane igłą w profesjonalnym salonie piercingu przez doświadczonego specjalistę.

Tu jednak rodzica, który chce przekłuć uszy niemowlakowi, może spotkać niemiła niespodzianka. Większość renomowanych salonów piercingu stawiam bowiem ograniczenia wiekowe - większość z nich przebija uszy dzieciom dopiero od 8 roku życia.

Przeczytaj także: "Przekłułam uszy półrocznej córce. Czy żałuję?"