3-latek to wciąż maluch, a nie duże dziecko. Sprawdź, czy nie wymagasz od niego za wiele?

2022-06-28 13:18

3-latek nie jest mini-dorosłym. Chociaż mówi wyraźniej, a nawet zaczyna wyrażać uczucia, radzenie sobie z pewnymi czynnościami, a nawet z własnymi emocjami, wciąż może stanowić dla niego niemały problem. Zobacz, z jakich "wymagań" od trzylatków lepiej zrezygnować, bo są ponad ich siły i aktualne umiejętności.

3-letnie dziecko
Autor: Getty Images Nie oczekujmy od 3-latków, że nagle staną się dużymi dziećmi.

Podczas gdy 3-letnie dziecko opanowuje wiele, rozmaitych umiejętności, inne wciąż mogą być ponad jego siły. Ten wiek jest pełen sprzeczności i to normalne. Trzylatki w jednych kwestiach przypominają maluchy, w innych starsze dzieci i to całkiem naturalne.  Jeśli więc twoje dziecko, wydaje ci się tak duże i rezolutne, ale wciąż "sprawia problemy", zanim zaczniesz się frustrować, sprawdź, czy nie wymagasz od niego zbyt wiele. 

Zobacz też: 4 sposoby jakimi maluchy proszą o okazanie miłości, a my myślimy, że to bunt

Spis treści

  1. 3-latek nie jest dużym dzieckiem, które sprawia problemy wychowawcze
  2. Czego nie warto oczekiwać od 3-latka?
  3. Co z buntem trzylatka?
  4. Czas uczenia się na błędach
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

3-latek nie jest dużym dzieckiem, które sprawia problemy wychowawcze

Choć może się wydawać, że 3-letnie dziecko wszystko umie, rozumie, tylko nie chce się posłuchać, to tylko pozory. Nie warto dać się im zwieść, by niepotrzebnie nie denerwować się na swojego malucha. 

Niedojrzały mózg 3-latka może sprawiać wrażenie, że jest on krnąbrny i buńczuczny. Wszystko dlatego, że myślenie 3-latków jest sztywne i niezintegrowane. W praktyce istnieje rozdźwięk między wiedzą, a działaniem. Właśnie dlatego, mimo iż 3-latki mogą dobrze wiedzieć jak odpowiednio postąpić w teorii, niekoniecznie przekłada się to na ich lepsze zachowanie. - komentuje pediatra, dr Catherine Tobin.

Czego nie warto oczekiwać od 3-latka?

Chociaż 3-latek posiadł wiele nowych umiejętności, dziecko w tym wieku jest jednocześnie logiczne i irracjonalne. To oczywiste, że oczekuje się więcej od 3-latka niż od 2-latka... Warto jednak zastanowić się, czy te oczekiwania nie są wygórowane.⁣ Wbrew pozorom, 3-latek to wciąż maluch, który uczy się społecznych zachowań, czy własnych emocji. Co nadal może być ponad jego siły?

  • Dzielenie się - ta umiejętność rozwija się pomiędzy 4. a 5. rokiem życia.
  • Empatia - jest typowa dopiero dla 5-latków, 3-latek dopiero się jej uczy.
  • Trening nocnikowy wciąż może sprawiać problemy i przynosić wpadki. Odpieluchowanie wymaga fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej gotowości, a nie wszystkie 3-latki są gotowe na tę zmianę.

Co z buntem trzylatka?

3-latki wydają się bardziej rezolutne niż są w rzeczywistości. Chociaż mówią wyraźniej, a nawet zaczynają wyrażać uczucia, radzenie sobie z frustracją, gniewem i innymi uczuciami może nadal kończyć się napadami złości.

W rzeczywistości bunt malucha często osiąga szczyt w wieku 3 lat. ⁣Lepiej mieć to na uwadze niż oczekiwać, że bunt dwulatka nagle się zakończy tuż po ukończeniu trzeciego roku życia.

Przeczytaj też: Mówią "uspokój się" i już jesteś spokojna? Nie i do dziecka też to nie trafi, ale są skuteczne słowa

Czas uczenia się na błędach

3. rok życia dziecka to idealny moment na praktyczną naukę. Dziecko w tym wieku nie pojmie świata jedynie z bajek, czy rozmów z rodzicem. Tu wiedza wciąż nie spotka się z praktyką. Dlatego psychologowie są zdania, że maluchom trzeba dać możliwość popełniania błędów. Nie należy wyprzedzać ich "złych" zachowań i cały czas prowadzić za rękę. 

Tylko na własnych przykładach i doświadczeniach 3-latek nauczy się, jak wiązać wiedzę z konkretnymi działaniami i zachowaniami. 

Zobacz: Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? Pamiętaj o tych zasadach