Będą zmiany w organizacji rekolekcji. Barbara Nowacka: „Nikt nie może być do tego zmuszany”

2024-03-18 13:37

Wraz ze zbliżającą się Wielkanocą, do dyskusji publicznej znów wróciła kwestia organizacji rekolekcji wielkopostnych dla uczniów. „Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji” – tymi słowami zmiany w tym zakresie zasygnalizowała szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka.

Będą zmiany w organizacji rekolekcji. Barbara Nowacka: „Nikt nie może być do tego zmuszany”
Autor: Getty images Będą zmiany w organizacji rekolekcji. Barbara Nowacka: „Nikt nie może być do tego zmuszany”

Ministra edukacji 14 marca udzieliła obszernego wywiadu „Rzeczpospolitej”. Jednym z wątków tej rozmowy były właśnie rekolekcje wielkopostne.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Barbara Nowacka zapowiada zmiany w organizacji rekolekcji

„Jesteśmy przed Wielkanocą, w wielu szkołach odwoływane są lekcje, a dzieci idą do kościoła z nauczycielami na rekolekcje” – zaczęła temat dziennikarka Joanna Ćwiek-Świdecka.

„Na przyszły rok przygotuję przepisy, które pozwolą nauczycielom na podejmowanie autonomicznych decyzji, czy chcą uczestniczyć w rekolekcjach czy nie. Nikt nie może być do tego zmuszany. Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji. Praktyka religijna jest sprawą prywatną” – odparła Barbara Nowacka.

„Spodziewa się pani w tym zakresie konfliktu z Kościołem?” – dopytywała redaktorka.

„Zadaniem państwa jest zadbanie o dobrą edukację. A zadaniem Kościoła jest zadbanie o dobrostan swoich wiernych” – odpowiedziała jej szefowa MEN.

Kontrowersje wokół organizacji rekolekcji wielkopostnych

Organizacja rekolekcji wielkopostnych od lat budzi wiele kontrowersji zwłaszcza wśród rodziców dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii (a których odsetek cały czas rośnie w Polsce). Rekolekcje wielkopostne na trzy dni zaburzają bowiem normalny tryb lekcji – także tym uczniom, którzy w rekolekcjach nie uczestniczą. Zdaniem przeciwników dotychczasowego sposobu organizacji rekolekcji w szkołach, uczniowie, którzy chcą wziąć udział w naukach wielkopostnych, powinni być zwolnieni z lekcji, ale lekcje dla pozostałych uczniów powinny się odbywać normalnie. Innym rozwiązaniem mogłoby być także organizowanie nauk wielkopostnych dla dzieci po lekcjach.

Kolejna kontrowersja związana jest z nakładanym na nauczycieli przez dyrektorów szkół obowiązku sprawowania opieki nad uczniami w trakcie spotkań rekolekcyjnych. To uciążliwe zwłaszcza dla tych pedagogów, którzy nie należą do wspólnoty wyznaniowej. W związku z tym podnoszone są głosy, że nauczyciele innych przedmiotów niż religia nie powinni być zaangażowani w opiekę nad uczniami w trakcie spotkań rekolekcyjnych.

Kiedy możemy liczyć na zmianę przepisów w tym zakresie? Barbara Nowacka zapowiada, że już kolejne rekolekcje wielkopostne w 2025 roku odbędą się już na nowych zasadach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza