Będzie zwolnienie od podatku dla rodzin z dziećmi. Trzeba spełnić ten jeden warunek

2023-07-07 9:09

Masz trójkę dzieci? Będziesz zwolniony od podatku. Taki pomysł mają liderzy Trzeciej Drogi, którzy liczą, ze w ten sposób zachęcą Polaków do rodzenia dzieci. Jak miałoby wyglądać zwolnienie z PIT dla rodzin wielodzietnych?

kobieta w ciąży i jej mąż bawią się z dzieckiem na podłodze
Autor: Getty images Będzie zwolnienie od podatku dla rodzin z trójką dzieci. Trzeba spełnić kilka warunków

W Polsce rodzi się za mało dzieci. Raporty statystyczne generowane przez biura UE podają, że w latach 1989-2018 liczba Polaków w starszym wieku wzrosła o ponad 3,9 mln, a w tym czasie odsetek dzieci i młodzieży zmniejszył się o ok. 12 punktów procentowych. To problem, bo za kilkadziesiąt lat nie będzie komu pracować na emerytów. Starzejące się społeczeństwo to także ryzyko spowolnienia gospodarki. 

Liderzy Trzeciej Drogi, czyli ugrupowania łączącego Polskę 2050 i PSL mają pomysł na zwiększenie dzietności w Polsce.

M.SAWICKI: DO MAJÓWKI UMOWA HOŁOWNIA-KOSINIAK KAMYSZ

Hołownia i Kosiniak-Kamysz chcą zwolnienia z podatków

Szymon Hołownia (Polski 2050 i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) mają pomysł na walkę z niżem demograficznym. Trwa kampania przed wyborami do sejmu i senatu, co politycy wykorzystali do zaprezentowania swojego pomysłu wzorowanego na przepisach francuskich.

W kraju nad Sekwaną rodziny z trójką (i większą liczbą) dzieci są zwolnione z podatku. – We Francji działa taki mechanizm, który umożliwia wspólne rozliczanie rodziców z dziećmi. Dochód dzielony jest na wszystkie osoby w rodzinie i to powoduje zmniejszenie poziomu opodatkowania. Jest to mechanizm demograficzny, który zakłada, że liczba dzieci w rodzinie ma znaczenie – cytuje Fakt posła Polski 2050 Mirosława Suchonia. – Ten mechanizm korzystnie wpływa na decyzje dotyczące posiadania potomstwa.

Zdaniem Mirosława Suchonia w Polsce nie ma rozwiązań, które zachęcałyby do posiadania większej liczby dzieci. Pomysł z 500 plus okazał się porażką, co pokazują dane: z danych GUS wynika, że świadczenie to wpłynęło na zwiększenie dzietności, ale tylko w pierwszym roku działania programu.

Czytaj również: Pustki na polskich porodówkach. Liczba urodzeń najniższa od blisko 20 lat

Kaczyński zdiagnozował problem dzietności. Polki nie rodzą, bo za dużo piją?

Czy Polacy się skuszą?

Pomysł spotkał się z natychmiastową reakcja innych polityków. PIS, którego pomysł na zwiększenie dzietności w Polsce w postaci świadczenia 500 plus nie okazał się sukcesem, odniósł się do pomysłu konkurentów pozytywnie, przeciwnie do Nowoczesnej, której liderzy woleliby zamrozić jakiekolwiek zmiany podatkowe. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej powiedziała, że Polacy mają już dość zmian w podatkach, w które obfitowały ostatnie lata.

Wielu polityków wątpi też, czy taka przynęta podziała. Propozycja Trzeciej Drogi promuje bowiem rodziny wielodzietne - pary z co najmniej trójką dzieci nie płaciłyby podatków. Ale czy zachęci to pary bezdzietne lub z jednym dzieckiem o starania się o kolejne dziecko? Badania pokazują, że Polacy nie chcą mieć dzieci nie tylko ze względów finansowych, ale również z powodu złej sytuacji na rynku nieruchomości, niedogodnych kredytów oraz lęku o przyszłość w obliczu wojny na Ukrainie.    

Źródło: Fakt.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza