Centrum Porodów Naturalnych w Warszawie już otwarte!

2019-11-20 13:41

Poród naturalny to najlepszy sposób narodzin. Od teraz mieszanki Warszawy mogą rodzić naturalnie w domowych warunkach, ale pod okiem specjalistów w Centrum Porodów Naturalnych. I to zupełnie bezpłatnie. 20 listopada br. oficjalnie otwarto nowy oddział w szpitali św. Rodziny przy ul Madalińskiego.

centrum porodow naturalnych 3
Autor: materiały prasowe

Porody naturalne to najbezpieczniejszy i najlepszy sposób rodzenia - zarówno dla matki, jak i jej dziecka. W warszawskim szpitalu położniczym św. Rodziny przy Madalińskiego otwarto właśnie Centrum Porodów Rodzinnych, w których pacjentki mogą rodzić tak, jak chcą - w basenie, wannie czy w pozycji, jaka wydaje im się najwygodniejsza. Wszystko pod opieką położnej oraz czuwających z boku specjalistów - położników i neonatologów.

- Poród naturalny to z punktu widzenia ewolucji rzecz najnormalniejsza na świecie. Gdy my, lekarze wychwycimy nieprawidłowości, możemy go zmedykalizować: indukować, przeprowadzić cesarskie cięcie.

Ale jeśli nie ma powikłań, to najlepiej, aby kobieta rodziła naturalnie, tak ja to się działo od tysiacleci - mówi dr n.med. Jerzy Zwolinski, perinatolog kierujący oddziałem Położnictwa Szpitala Specjalistycznego św. Rodziny.

Centrum Porodów Rodzinnych, jak zapewnia personel szpitala, jest miejscem, w którym rodząca może spełnić marzenia o porodzie i jego przebiegu: w komfortowym apartamencie, przy dźwiękach ulubionej muzyki, a przede wszystkim w intymnej i domowej atmosferze. Przytulne wnętrze, przypominające wystrój sypialni to bowiem dodatkowy bonus, który otrzymuje rodząca.

Kolejnym jest sala operacyjna i inkubatory, które znajdują się tuż obok i w razie niespodziewanych komplikacji mogą być natychmiast wykorzystane.

Czytaj: Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

centrum porodow naturalnych 1
Autor: materiały prasowe

Agnieszka Kamińska jest jedną z 15 kobiet, które skorzystały już z nowo otwartych apartamentów porodowych przy Madalińskiego. - Pierwsze dziecko rodziłam na normalnej sali porodowej, ale tutaj jest zdecydowanie lepiej. Jest tu przytulnie, warunki są jak w domu, a nawet jak w hotelowym apartamencie - mówi mama małego Tomka.

-Zawsze chciałam rodzić w domu, ale mąż bał się, że coś się stanie. Jak tu weszliśmy, wiedzieliśmy, że tu będziemy czuć się wygodnie i bezpiecznie.  Urodziłam wczoraj, poród trwał dosłownie kilka godzin, może dlatego, że rodziłam w basenie - to było moje marzenie.

Sale z basenem, łazienką i wygodnym, eleganckim łózkiem są dostępne bezpłatnie w ramach NFZ dla każdej pacjentki. Mama może przebywać w Centrum do 2 godzin po porodzie, czyli w trakcie kontaktu skóra do skóry. Potem przewożona jest na salę noworodkową. Dłuższy pobyt w apartamencie porodowym, a także opieka indywidualnej położnej to usługi płatne. 

Czytaj: Poród w wodzie: Jak wygląda poród w wodzie i czym się różni od standardowego porodu naturalnego?

centrum porodow naturalnych 4
Autor: materiały prasowe