Chaos w przychodniach przez darmowe leki dla dzieci. "Niech pan przepisze, co panu zależy"

2023-09-12 10:45

Wprowadzenie darmowych leków dla dzieci i seniorów 65 plus wywołało chaos w przychodniach. Pacjenci domagają się, by lekarze wypisywali im recepty na bezpłatne leki, a lekarze martwią się, że nowa ustawa doprowadzi do nadużywania lekarstw.

Bezpłatne leki dla dzieci
Autor: Getty Images Po wprowadzeniu bezpłatnych leków w przychodniach zapanował chaos.

Od 1 września pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych leków w przychodniach. Na nowej liście refundowanych leków znalazło się ponad 2800 pozycji, w tym leki stosowane przy leczeniu chorób układu oddechowego, immunologicznego czy pokarmowego. Jak skomentowała zmiany minister zdrowia Katarzyna Sójka, nowa lista leków zaspokaja zapotrzebowanie 15 milionów pacjentów.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Rodzice domagają się darmowych leków

Po wprowadzeniu darmowych leków pacjenci szturmują przychodnie, by zdobyć darmowe recepty. Jak przyznał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, coraz więcej rodziców w placówkach domaga się wypisania recept na bezpłatne leki. Stwarza to ryzyko wzrostu lekooporności - Polacy już teraz mają problem z nadużywaniem antybiotyków, a dostęp do bezpłatnych lekarstw może jeszcze pogłębić problem.

– Lekarze już sygnalizują, że przychodzą do nich pacjenci i naciskają: "Niech pan przepisze, co panu doktorowi zależy, przecież jest za darmo, dlaczego nie da mi pan recepty, żebym miał antybiotyk w domu na wszelki wypadek" - powiedział dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Wirtualną Polską. 

Darmowe leki dla seniorów i dzieci stwarzają chaos?

Rodzi to chaos, ponieważ sam system wydawania bezpłatnych leków nie jest jeszcze sprecyzowany. Lekarze nie wiedzą np. jak postępować z pacjentami, którzy cierpią na choroby przewlekłe i otrzymują od specjalistów recepty na leki nawet na pół roku czy rok. W takiej sytuacji nie wiadomo co zrobić, bo nigdzie nie jest sprecyzowane, czy o wydaniu darmowych leków w aptekach decyduje data wystawienia recepty czy termin, w którym dany pacjent zgłosi się po leki.

"Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia? Naszym zdaniem o wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty. To z pewnością eliminowałoby zaistniałe problemy" — zwróciła się z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia lek. Bożena Janicka, prezes PPOZ. Jak wynika z komunikatu prasowego, dokument trafił również do Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jakie darmowe leki dla dzieci?

Po zmianach mali pacjenci mogą otrzymać bezpłatne leki przeciwwirusowe, immunosupresyjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne czy immunostymulujące. Na liście znalazło się ponad 2800 pozycji lekarstw, które mogą trafić do potrzebujących pacjentów. Aby je otrzymać, pediatra musi wstawić na recepcie kod "DZ", który oznacza prawo do pełnej refundacji leku dla dziecka i młodzieży poniżej 18. roku życia. 

Nie jedyna zmiana ws. darmowych leków

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży nie jest jedyną zmianą wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia. Od 1 września z prawa do darmowych leków mogą skorzystać również seniorzy w wieku 65 plus. Lista leków dla osób starszych, które podlegają refundacji, także została znacznie poszerzona.

Sprawdź listę darmowych leków dla dzieci