„Chce byśmy ogolili dziecko na łyso”. Jej teściowa jest przekonana, że wszyscy tak robią

2023-09-20 10:23

Pewna mama opublikowała na TikToku nagranie ze swoją kilkumiesięczną córeczką. Nie każde niemowlę może poszczycić się tak długimi włosami. Teściowa uważa jednak, że trzeba malucha ogolić na łyso i podaje powód. Czy słusznie?

Dziewczynka
Autor: Getti Images „Chce byśmy ogolili dziecko na łyso”. Jej teściowa jest przekonana, że wszyscy tak robią

Niektóre dzieci rodzą się całkowicie łyse, a inne mają kilka włosów na krzyż. Zdarza się jednak, że część noworodków od razu przychodzi na świat z niezwykle bujną czupryną.

Natalia pochwaliła się na swoim profilu na TikToku @natalia.be.be fryzurą swojej kilkumiesięcznej córeczki. Jej długie włosy nie podobają się teściowej. Uważa, że dziecko trzeba ogolić na łyso. Podaje powód, który nie przekonał internautów.

Zobacz także: Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami? 

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

„Chce, żebyśmy ogolili dziecko na łyso”

Natalia udostępniła nagranie, na którym widzimy niemowlę leżące na brzuchu w wózku. Patrząc na kilkumiesięczną dziewczynkę, nie sposób nie zauważyć dość długich włosów. Nie każde niemowlę może się pochwalić taką czupryną.

Kobiecie bardzo podobają się włosy jej dziecka, ale teściowa ma inne zdanie.

— Moja teściowa chce, żebyśmy ogolili moje dziecko na łyso. Uważa, że dzięki temu jej włosy w przyszłości odrosną gęstsze — tłumaczy na nagraniu.

Natalia dodała również, że według teściowej wszyscy tak robią. Ona jednak tego nie chce, ale pod postem pyta internautów „Czy ogoliliście swoje dziecko na łyso?”

Internauci stanowczo odpowiedzieli

Większość internautów stanowczo odpowiedziała, że nigdy nie ogoliła swojego dziecka na łyso. Co więcej, wprost radzili, żeby nie słuchać teściowej.

„Nie rób tego. To nie jest jej dziecko. Ty decydujesz” — napisała internautka.

Wiele osób wyjaśniało, że po ogoleniu głowy dziecka na łyso, włosy wcale nie będą bardziej gęste.

„Z naukowego punktu widzenia to bzdura. Golenie nie pogrubia włosów. Sprawia, że początkowo włosy wyglądają na gęstsze, ponieważ końcówka jest tępa, ale to wszystko” — wyjaśniła internautka.

„To zabobon” — przyznała kolejna.

„Golenie włosów nie sprawia, że rosną grubsze. Nie mogę uwierzyć, że ludzie wciąż wierzą w te stare bzdury” — oburzyła się inna.

Włosy dziecka będą gęstsze po obcięciu?

Specjaliści wyjaśniają, że gęste i grube włosy dzieci mogą odziedziczyć po swoich rodzicach, a nawet po dziadkach. Struktura włosa jest bowiem przede wszystkim zależna od genów.

Grubość i gęstość włosów kształtuje się około 5-6.roku życia. Wczesne obcinanie lub chociażby podcinanie włosów dziecka nie sprawia, że będzie ich nagle dużo więcej. Mitem jest także to, że regularne skracanie wzmacnia włosy, prostuje je lub przyspiesza ich wzrost.

Faktem jest jednak to, że pierwsze włosy dziecka mają zupełnie inną strukturę, niż te w późniejszym wieku.

Czy można jednak ogolić niemowlę na łyso?

Eksperci stanowczo odradzają takich praktyk. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i łatwo możemy doprowadzić do jej podrażnienia. Mogą pojawić się zaczerwienienia, które spowodują u dziecka duży dyskomfort.

Pamiętajmy, że włosy niemowlęcia są bardzo delikatne i kruche. Obcinanie lub podcinanie jest w porządku, ale ze względów pielęgnacyjnych.

Kiedy warto obciąć włosy niemowlęciu?

Kiedy bujna fryzura dziecka wymyka się spod kontroli to sygnał, że warto o nią zadbać.

Kosmyki mogą bowiem wpadać do oczu, przez co maluch może gorzej widzieć i być niespokojny. Niekiedy również, gdy skóra głowy jest pokryta ciemieniuchą, warto podciąć włosy niemowlęciu. Przy bardzo gęstych i długich włosach trudniej jest bowiem pielęgnować skórę głowy dziecka.

Czytaj także: Dlaczego małe dzieci mają wiecznie splątane włosy? Mamy sposoby na kołtuny

Syndrom nieuczesanych włosów — czy to choroba?

Nie przypuszczała, że jeden włos może tak zaszkodzić dziecku. Teraz ostrzega innych rodziców

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza