Syndrom nieuczesanych włosów - czy to choroba?

2022-03-01 8:33

Potargane włosy, niedające się w żaden sposób uczesać ani wygładzić nie muszą oznaczać niechlujstwa. Na świecie żyje ok. 100 osób, które cierpią na tzw. syndrom nieuczesanych włosów. Zobacz, czym się objawia.

Syndrom nieuczesanych włosów
Autor: Instagram/@shilahmadison Syndrom nieuczesanych włosów

Spis treści

  1. Syndrom nieuczesanych włosów - rzadka choroba genetyczna
  2. Jak sobie radzić z syndromem nieuczesanych włosów

Syndrom nieuczesanych włosów to rzadka choroba. Jej objawem są jasne, suche, kręcone i poplątane włosy, które nie poddają się szczotce ani kosmetykom do włosów. Choroba ta jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego - najczęściej pojawia się u 3-4-latków i mija w wieku nastoletnim. Syndrom nie jest poważną chorobą, ale może towarzyszyć różnym poważniejszym dolegliwościom. 

Syndrom nieuczesanych włosów - rzadka choroba genetyczna

Naukowcy znają ok. 100 przypadków, ale prawdopodobnie osób z zespołem nieuczesanych włosów jest więcej, tylko po prostu nie trafiają ze swoją dolegliwością do lekarza.  

Mimo to specjaliści przebadali już tę chorobę i znają jej przyczynę. Suche, kędzierzawe włosy, rosnące w różnych kierunkach, które jaśnieją i rosną wolniej niż u przeciętnego człowieka to wina mutacji trzech genów (PAD13, TGM3, TCHH), odpowiadających za wzrost włosów.

Mutacja zmieniają kształt łodygi włosa z rurkowatego na trójkątny, co zmienia teksturę włosów i utrudnia szczotkowanie. Dodatkowo światło padające na :trójkątne" włosy zmienia ich barwę na nieokreśloną. Zdaniem naukowców choroba ta może być dziedziczona, ale również może rozwijać się bez wglądu na geny rodziców.

Czytaj również: Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

Kiedy po raz pierwszy obciąć włosy malca? Jak często myć włosy dziecka, czym je czesać?

Jak sobie radzić z syndromem nieuczesanych włosów

Ponieważ choroba nie daje żadnych zdrowotnych objawów, poza estetycznymi, dlatego niewielu pacjentów zgłasza się z nią do lekarza. Jeśli jednak już tak się stanie, specjalista bada włos pod mikroskopem, aby ocenić jego kształt. Lekarz oceni również barwę włosa, poszuka pasm rosnących w nietypowych kierunkach.

Zespół nieuczesanych włosów nie jest zwykle leczony, bo nie ma na niego lekarstwa, poza tym jego objawy mijają w wieku dojrzewania lub ustępują w większej części. Jedyne, co można zrobić, to próbować okiełznać je miękkimi szczotkami i kosmetykami nawilżającymi. Lepiej unikać suszenia włosów.

Czytaj również: Fryzury dla dziewczynek. Jak uczesać dziewczynkę? [GALERIA]

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza