Coraz więcej noworodków rodzi się z kiłą. „Możesz nie wiedzieć, że jesteś chora”

2023-11-08 9:56

Syfilis, czyli inaczej kiła, to choroba, która kojarzy się archaicznie. Jak się jednak okazuje, staje się coraz większym problemem w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzegają, że liczba dzieci urodzonych z kiłą w USA rośnie w zastraszającym tempie. Na przestrzeni dekady wzrosła dziesięciokrotnie.

Od początku roku na syfilis w USA zmarło już 200 dzieci
Autor: Getty Images Od początku roku na syfilis w USA zmarło już 200 dzieci

Od początku roku na syfilis w USA zmarło już 200 dzieci. Lekarze biją na alarm i apelują o częstsze wykonywanie badań podczas ciąży. Zwłaszcza, że jak twierdzą, kobieta może nie wiedzieć, że jest chora. 

W Stanach problem kiły wrodzonej robi się coraz poważniejszy. Z danych wynika, że 2022 r. ponad 3700 dzieci urodziło się chorych na kiłę – to 10 razy więcej niż w roku 2012.

Przeczytaj też: "Dziecko ma rzeżączkę" - usłyszała po porodzie. Gdy zarzuciła mężowi zdradę, prawda wyszła na jaw

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

"Możesz nie wiedzieć, że masz kiłę"

Jak zauważają badacze, problem chorych na kiłę noworodków odzwierciedla ogólny znaczny wzrost zachorowań na kiłę wśród kobiet. Gdyby jednak zastosować odpowiednią profilaktykę, dzieci mogłyby rodzić się zdrowe. Według Agencji Zapobiegania Chorobom niemal dziewięciu na 10 przypadków z ubiegłego roku można było uniknąć, gdyby w czasie ciąży przeprowadzano badania wystarczająco często i stosowano odpowiednie leczenie.

Kiła to choroba przenoszona drogą płciową, która rozwija się etapami i może zostać przeniesiona w czasie ciąży. Infekcja jest poważna, zwłaszcza jeśli kobieta zachoruje będąc ciąży. Wówczas noworodek może urodzić się z wrodzoną postacią choroby. Uniknąć tego można w prosty sposób. Syfilis można łatwo wyleczyć antybiotykami, które można bezpiecznie podawać w czasie ciąży. Właśnie dlatego amerykańscy lekarze apelują, by testy na kiłę w czasie ciąży wykonywać kilkakrotnie.

„Możesz nie wiedzieć, że masz kiłę i dlatego tak ważne jest, szczególnie w czasie ciąży, aby poddać się testom” – powiedziała w stacji ABC News dr Debra Houry, dyrektor medyczny CDC.

Problem w USA w dużej mierze polega na tamtejszym systemie zdrowotnym. Dlatego eksperci zalecają testowanie kobiet w ciąży w większej liczbie miejsc, w tym na oddziałach ratunkowych czy w więzieniach.

W USA badania przesiewowe są inne niż w Polsce

Organizacja w publicznym oświadczeniu zaznacza też, że badania przesiewowe w kierunku kiły podczas ciąży powinny odbywać się zawsze podczas pierwszych ciążowych wizyt, a osoby należące do kategorii wyższego ryzyka powinny być ponownie badane w 28. tygodniu ciąży i w momencie porodu.

Większość przypadków kiły można bezpiecznie wyleczyć jeszcze na miesiąc przed porodem. W Polsce badania przesiewowe VDRL w kierunku kiły wykonuje się rutynowo na początku ciąży i niedługo przed porodem, w 37. tygodniu

Jak wygląda leczenie kiły wrodzonej?

Syfilis to choroba, która wykryta we wczesnych stadiach da się bezpiecznie wyleczyć antybiotykami. Nieleczona jest bardzo groźna. Uszkadza serce, mózg, mięśnie, kości i oczy. Może doprowadzić nawet do śmierci, zwłaszcza w przypadku noworodków. Dzieciom z kiłą wrodzoną podawana jest jednorazowa dawka penicyliny. Warto zaznaczyć, że matka leczona w trakcie ciąży stanowi dla dziecka o 60 proc. mniejsze ryzyko zakażenia. 

Źródło:

New York Post

ABC News

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza