Częstował cukierkami i zapraszał do auta. Rodzice ostrzegają się przed porywaczem

2023-05-25 8:40

W mediach społecznościowych pojawiło się ostrzeżenie o próbie porwania dziecka we wsi Podrzecze. Mężczyzna miał oferować dziewczynce słodycze i próbować wciągnąć ją do samochodu.

Częstował cukierkami i zapraszał do auta. Rodzice ostrzegają się przed porywaczem
Autor: Getty Images Częstował cukierkami i zapraszał do auta. Rodzice ostrzegają się przed porywaczem

18 maja na profilu wsi Podrzecze na Facebooku pojawił się post, który wstrząsnął lokalną społecznością. Według zamieszczonych tam informacji 13 maja miało dojść do próby porwania dziecka.

Sprawę zgłoszono na policję jeszcze przed publikacją informacji w mediach społecznościowych. Portal gostyn24.pl potwierdził, że takie zgłoszenie wpłynęło.

Zobacz także: Mężczyzna chciał odebrać ze szkoły cudze dziecko. Zaatakował nauczycielkę – policja ruszyła w pościg

Porwanie 9-letniej dziewczynki. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut uprowadzenia

Ostrzeżenie dla rodziców

Na facebookowym profilu wsi Podrzecze pojawił się następujący komunikat z ostrzeżeniem:

„UWAGA RODZICE !!! W Podrzeczu 13 maja br. miała miejsce próba uprowadzenia dziecka przez osoby poru.szające się samochodem osobowym. Uważajcie na swoje niepełnoletnie pociechy!! Przed opublikowaniem postu sprawa została zgłoszona na Policję”.

Jak ustalił portal, o całej sytuacji dowiedział się jako pierwszy dzielnicowy gminy Piaski kilka dni po zdarzeniu. Obecnie sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu.

„Oferował jej słodycze oraz napoje”

Według doniesień nieznajomy mężczyzna chciał uprowadzić 11-letnią dziewczynkę w sobotę 13 maja około południa. Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, Podkomisarz Monika Curyk, potwierdziła, że policja bada już tę sprawę i jest zabezpieczony monitoring.

Dziewczynka powiedziała w rozmowie z policją, że została zaczepiona przez nieznajomego mężczyznę. Relacjonowała, że zatrzymał się przy drodze ciemnym samochodem. Rzeczniczka Policji wyznała, że nie jest potwierdzona marka auta. Prawdopodobnie był to SUV.

Oferował jej słodycze oraz napoje i według dziewczynki próbował ją wciągnąć do samochodu, ale uciekła i opowiedziała o wszystkim rodzicom 

– powiedziała funkcjonariuszka.

Rzecznik gostyńskiej policji zaznaczyła, że takie niepokojące sygnały zawsze są sprawdzane. Zwróciła się także z apelem do rodziców:

- Prosimy rodziców o czujność i rozmowy z małoletnimi dziećmi, aby te nie ufały osobom obcym i nie rozmawiały z nimi oraz nie przyjmowały słodyczy.

25 maja Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Najbliżsi nigdy nie tracą nadziei i nie przestają szukać swoich dzieci. Dlatego symbolem tego dnia jest niezapominajka.

Porwanie dziecka to największy koszmar każdego rodzica. Według statystyk zaginięcie osób nieletnich stanowi 30% wszystkich zarejestrowanych zgłoszeń. Częściej dochodzi do porwań dziewczynek niż chłopców. Połowa z tych dzieci odnajduje się w pierwszej dobie od podjęcia poszukiwań. Po trzech dobach jest to już 80% odnalezionych.

Jak zapobiec zaginięciu dziecka?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby małego dziecka nigdy nie zostawiać bez opieki. Szczególnie w miejscach zatłoczonych.

Istotne jest także nauczenie dziecka, aby nie rozmawiało z nieznajomymi, nie podchodziło pod żadnym pretekstem do pojazdu obcej osoby, nie przyjmowało słodyczy i nie podawało żadnych danych osobowych. Nawet tylko imienia.

W przypadku próby porwania lub innego zagrożenia dziecko powinno głośno krzyczeć. Wołać o pomoc i próbować uciec.

Ważne jest, aby dziecko informowało rodzica o tym gdzie jest, gdzie się wybiera i z kim się zamierza spotkać. Nie będziemy musieli wyciągać tych informacji, jeżeli przede wszystkim zatroszczymy się o dobre relacje z dzieckiem.

Co zrobić, kiedy dziecko zaginie?

Kiedy dziecko zaginie, należy natychmiast powiadomić najbliższa jednostkę Policji. Jeżeli zaginięcie dotyczy małego dziecka, należy sprawdzić wszystkie okoliczne miejsca, które mogą stanowić największe zagrożenie. Mowa tu o oczkach wodnych, maszyny, studnia, kanały, szamba i innych miejscach, gdzie mogłoby wpaść.

Policji będą również potrzebne informacje o wyglądzie dziecka. Warto mieć przy sobie jego aktualne zdjęcie, nawet to w telefonie komórkowym.

Choć trudno w takiej chwili o spokój i opanowanie, to warto zrobić wszystko, aby nad sobą zapanować. Dzięki temu udzielimy więcej niezbędnych informacji policji.

Źródło:

  • gostyn24.pl
  • isp.policja.pl

Czytaj także: Kupując dziecku te rzeczy, ułatwiasz działanie porywaczom. Kryminolożka: "nigdy tego rób"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza