Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?

2022-02-17 15:04

Jak przechowywać jedzenie dla dziecka, by jak najdłużej było świeże i nie zaszkodziło maluchowi? Jak wygląda przechowywanie pokarmu w podróży? Podpowiadamy, ile i w jakich warunkach może stać pokarm kobiecy, mleko modyfikowane czy jedzenie w słoiczkach.

 Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?
Autor: Getty images Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?

Zazwyczaj przygotowujemy i podgrzewamy jedzenie dla dziecka tuż przed jego podaniem, ale są sytuacje, w których pokarm (zarówno ten z piersi, jak i gotowy) musimy przechować na następny dzien. Jak to robić bezpiecznie i ile czasu może być przechowywane mleko kobiece oraz modyfikowane, a ile jedzenie ze słoiczka?

Spis treści

 1. Jak przechowywać mleko matki?
 2. Przechowywanie mleka kobiecego - gdzie i jak długo?
 3. Przechowywanie mleka modyfikowanego
 4. Słoiczki dla dzieci
 5. Przechowywanie pokarmu w podróży
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Jak przechowywać mleko matki?

Teoretycznie twoje mleko może stać w butelce na stole nawet osiem godzin. W upalne dni lepiej jednak schować je do lodówki, albo (jeśli odciągasz je w pracy) do specjalnej torby chłodniczej z wymiennymi wkładami chłodzącymi. 

Możesz je przechowywać w szklanym naczyniu z pokrywką (np. w wyparzonym słoiku), wysterylizowanej butelce bądź w specjalnym sterylnym woreczku na pokarm (to rozwiązanie jest najbardziej praktyczne). Woreczki pasują, niestety, tylko do laktatorów tej samej firmy, można za to przechowywać w nich porcje odmierzone na jedno karmienie. 

Na pojemniczku zawsze zapisz sobie datę i godzinę odciągnięcia mleka. Pokarm możesz też wstawić do zamrażalnika bądź zamrozić w zamrażarce. Zamrożone lub schłodzone mleko trzeba podgrzać w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50oC (wyższa niszczy cenne witaminy i mikroelementy) – nie wolno go gotować i podgrzewać w mikrofalówce ani bezpośrednio w garnuszku. 

Zanim podasz je dziecku, sprawdź, czy nie jest zbyt ciepłe. Jeśli malec nie wypije całej porcji, resztę wylej. Rozmrożone mleko można przechowywać w lodówce do 24 godzin (dla wcześniaków – do 9 godzin) i nie wolno go zamrażać ponownie.

Przechowywanie mleka kobiecego - gdzie i jak długo?

Mleko dla dzieci zdrowych

 • w pokoju, w chłodne dni – do 12 godzin w lodówce turystycznej – do 24 godzin
 • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 4 dni
 • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – 14 dni
 • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 12 miesięcy

Mleko dla wcześniaków lub dzieci chorych

 • w pokoju, w chłodne dni – do 2 godzin
 • w lodówce turystycznej – do 24 godzin
 • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 2 dni
 • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – nie można
 • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 6 miesięcy

Czytaj równieżNiedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?

Kolektor pokarmu - laktacyjne cudo, czy kolejny modny gadżet?

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Otwarte opakowanie mieszanki mleka modyfikowanego  trzeba szczelnie zamykać i przechowywać w temperaturze pokojowej (15–25oC), w suchym miejscu. Pudełko z mieszanką powinno stać z dala od czajnika, w którym gotujesz wodę – w zbyt wysokiej temperaturze mleko robi się bowiem wilgotne i zbija się w grudki.

Zawartość opakowania przechowywanego zgodnie ze wskazaniami producenta trzeba zużyć w ciągu 7 dni (niektóre mieszanki można zużyć w ciągu miesiąca – informację o tym znajdziesz na opakowaniu). 

Mieszankę najlepiej przygotować tuż przed karmieniem – jeśli zrobisz ją wcześniej, a dziecko np. prześpi porę jedzenia, trzeba wstawić ją do lodówki (może tam stać nie dłużej niż 24 godziny). Inaczej w mleku zaczną mnożyć się bakterie, mogące wywołać zatrucie pokarmowe.

Jeśli maluch nie zje całej porcji, resztę trzeba wyrzucić. Mleka modyfikowanego nie wolno zamrażać – pod wpływem zbyt niskiej temperatury mogą w nim bowiem zajść niekorzystne reakcje, np. oddzielenia się tłuszczy, przez co malec może mieć kłopoty ze strawieniem pokarmu.

Słoiczki dla dzieci

Zamknięte słoiczki z gotowymi daniami dla niemowląt mogą stać w szafce w dowolnych warunkach (nawet w upale) – nie wolno ich natomiast zamrażać.

Jeśli przewidujesz, że dziecko nie zje naraz zawartości całego słoiczka, wyjmij i podgrzej część porcji; słoiczek zaś zakręć i schowaj do lodówki (może tam stać do następnego dnia). Chodzi o to, by ta część jedzenia, którą chcesz wykorzystać później, nie miała kontaktu z enzymami i bakteriami znajdującymi się w ślinie malucha.

Dania ze słoiczków nie są bowiem niczym konserwowane – jeśli więc będziesz karmić malca bezpośrednio ze słoiczka, w posiłku rozmnożą się bakterie, które mogą spowodować u dziecka niestrawność, a nawet biegunkę.

Czytaj równieżObiad dla roczniaka: 5 przepisów dla dzieci od 1. roku życia

Rodzaje mleka modyfikowanego: jakie mleko dla noworodka, a jakie dla starszego dziecka?

Przechowywanie pokarmu w podróży

Jeśli wybieracie się na wakacje, a w lodówce masz zapas odciągniętego wcześniej mleka, możesz je zabrać ze sobą. Ale tylko pod warunkiem, że w samochodzie masz lodówkę turystyczną, w której to mleko mogłabyś przechować, i oczywiście podgrzewacz samochodowy.

Jeśli nie – bezpieczniej będzie nakarmić dziecko piersią. Jeśli karmisz butelką, nie rób zapasu mieszanki na podróż – trzeba ją przygotować bezpośrednio przed karmieniem. Warto wiedzieć, że zarówno przegotowana woda, potrzebna do przygotowania mleka, jak i opakowanie mieszanki nie powinny być przechowywane w rozgrzanym bagażniku. Nie mogą też leżeć na półce przy tylnej szybie samochodu.

Najlepiej trzymać je w zacienionym miejscu pod siedzeniem, na którym ustawisz fotelik dziecięcy. Jeśli twój maluch je już gotowe dania ze słoiczków, na drogę kup więcej słoiczków, ale za to o mniejszej pojemności. To, czego malec nie zje, będziesz musiała bowiem wyrzucić – a im mniejszy będzie słoiczek, tym mniej jedzenia się zmarnuje. 

Jeśli przygotowujesz dla malca jedzenie w podróży, ważne jest zachowanie higieny. A ponieważ w drodze może być problem z umyciem rąk, warto zabrać ze sobą płyn do mycia rąk „bez wody“ (do kupienia w aptekach). Możesz też przetrzeć dłonie wilgotnymi chusteczkami dla niemowląt.

Czytaj również: Przekąski do samochodu dla dziecka. Jakie jedzenie zabrać ze sobą w podróż?

Pierwsza podróż z dzieckiem. O co trzeba zadbać jadąc w podróż samochodem? [PORADY]

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza