"Czy jest PAN w ciąży?" - to pytanie może stać się normą w szpitalach

2022-03-30 14:21

Wywiad lekarski przed wykonaniem specjalistycznych badań jak rentgen, rezonans, a także przed zastosowaniem terapii onkologicznej uwzględnia pytanie o bycie w ciąży, z uwagi na możliwe wystąpienie ryzyka dla płodu. Wcześniej takie pytanie zadawano jedynie kobietom, teraz będzie ono zadawane także mężczyznom.

rentgen
Autor: Getty Images Pytanie o ciążę przed niektórymi badaniami czeka też mężczyzn.

Pacjenci onkologiczni, a także ci przed wykonaniem rentgenu lub rezonansu magnetycznego, mają zadawane pytanie o ciążę, nawet jeśli nie są płci żeńskiej. Wszystko dlatego, że w medycznej dokumentacji i wszelkich procedurach słowa "płeć męska" i "żeńska" zostały zamienione na "osoba". - donosi dziennik Daily Mail. 

Takie procedury wprowadza coraz więcej szpitali w Wielkiej Brytanii, ze względu na przepisy Ministerstwa Zdrowia z 2017 roku, które wymagają by wywiad lekarski zmienił nazewnictwo z "kobiety w wieku rozrodczym", na "osobę z potencjałem rozrodczym".

Jakiś czas temu, pisałyśmy o dziecku, które ma dwóch biologicznych ojców. Jeden z nich, który je urodził, walczy o odpowiednie nazewnictwo tematów związanych z poczęciem, ciążą i narodzinami.

Dowiedz się: Do zapłodnienia doszło drogą naturalną. Jakim cudem mężczyzna urodził dziecko?

Z tego względu, jeden ze szpitali w Liverpoolu, pyta wszystkich pacjentów poniżej 60 roku życia, o to jak mogą określić swoją płeć społeczną, w celu dowiedzenia się, czy jest możliwość, że osoba jest w ciąży

Medycy na wyspach, wciąż spierają się, o nowe wytyczne. Twierdzą, że z punktu widzenia medycznego, niebezpieczne jest pytanie o płeć społeczną, a nie o biologiczną. Właśnie dlatego, brytyjskie Stowarzyszenie Radiologów, zaleca, by odnotowywać każdego pacjenta z potencjalną możliwością bycia w ciąży.

Dowiedz się także: Rentgen w ciąży: wpływ promieniowania rtg na ciążę

Chemioterapia w ciąży – czy leczenie nowotworu nie zagraża dziecku?

Potwór Gender, Syrenka, wyznawczyni Szatana i gej-sprej. Hity Parady Równości w Warszawie. Komentery [WIDEO]

Czy podobne procedury trafią także do Polski?

Dowiedz się: "Mój syn ma 6 lat i zakłada sukienki swojej siostry. Nie wiem, jak reagować"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza