Rentgen w ciąży: wpływ promieniowania rtg na ciążę

2015-10-27 16:26

Rentgen w ciąży wykonuje się tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla ratowania zdrowia i życia matki.  Promieniowanie rentgenowskie może wywołać wiele działań niepożądanych, takich jak poronienie, śmierć dziecka w łonie matki czy niedorozwój umysłowy u narodzonego dziecka. Sprawdź, jaki jeszcze wpływ ma promieniowanie rentgenowskie na ciążę.

RTG w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Rentgen w ciąży wykonuje się tylko w sporadycznych przypadkach.

Spis treści

  1. Rentgen w ciąży: skutki
  2. Rentgen zęba w ciąży
  3. Rentgen a planowana ciąża
  4. Rentgen u kobiet w wieku rozrodczym

Rentgen w ciąży – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - jest ograniczony tylko do niezbędnych przypadków. Wówczas należy zapewnić maksymalną ochronę dziecka przed narażeniem na promieniowanie rentgenowskie poprzez wybór właściwej techniki badania oraz stosowanie właściwych osłon osobistych na okolicę brzucha i miednicy. Ocenia się, że szkodliwa dla płodu dawka promieniowania wynosi około 100 mGy. Dla przykładu, RTG zęba lub klatki piersiowej powoduje wystawienie na działanie promieniowania w dawce 0.1 mGy.

Czytaj także: >> Jakie badania są konieczne w ciąży? >>

Rentgen w ciąży: skutki

Skutki zdjęcia RTG wykonanego podczas ciąży zależą  od czasu jej trwania oraz od dawki pochłoniętego promieniowania rentgenowskiego. Ryzyko wystąpienia powikłań jest największe wtedy, gdy rentgen w ciąży wykona się od 3 do 8 tygodnia ciąży (wtedy zaczynają tworzyć się układy i narządy kluczowe dla rozwoju dziecka), mniejsze w 2 trymestrze, a najmniejsze w 3 trymestrze ciąży. Wystawienie rozwijającego się dziecka na działanie rentgena może doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych poszczególnych narządów, które mogą być na tyle poważne, że mogą doprowadzić do poronienia lub śmierci w łonie matki.  Może dojść także do ciężkiego niedorozwoju umysłowego dziecka, ponieważ ze wszystkich narządów i układów to układ nerwowy jest najbardziej narażony na działanie promieni RTG. Wysoce prawdopodobne jest także zainicjowanie rozwoju nowotworu, który może ujawnić się w okresie pierwszych 20 lat życia dziecka. Dlatego lepiej wybrać badanie alternatywne, np. rezonans magnetyczny – badanie z wykorzystaniem bezpiecznego dla organizmu promieniowania radiowego i pola magnetycznego.

>> Leczenie zębów w ciąży: co wolno, a czego nie?

Rentgen zęba w ciąży

RTG zębów naraża dziecko na dawkę promieniowania znacznie mniejszą niż dawka zagrażająca, jednak mimo to nie zaleca się wykonywania takich zdjęć u kobiet będących w ciąży przez cały okres jej trwania, zwłaszcza w 1 trymestrze. Jeśli badanie jest konieczne, lepiej wykonać je w nowoczesnych gabinetach, gdzie są dostępne aparaty RTG najnowszej generacji, które produkują  mniejsze dawki promieniowania.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Rentgen a planowana ciąża

Kobiety, które planują ciążę, często zastanawiają się nad tym, po jakim czasie od prześwietlenia mogą bezpiecznie zajść w ciążę? Promieniowanie rentgenowskie nie ma wpływu na zachodzenie w ciążę, dlatego można starać się o dziecko zaraz po wykonaniu zdjęcia RTG.

>> Zabiegi kospetyczne i SPA w ciąży: co wolno a czego nie wolno?

Rentgen u kobiet w wieku rozrodczym

Warto wiedzieć, że u kobiet w wieku rozrodczym badania radiologiczne nie powinny być wykonywane w II fazie cyklu, ponieważ wówczas kobieta może być w ciąży i jeszcze o tym nie wiedzieć. Poza tym, w świetle prawa, RTG można wykonać wyłącznie po uzyskaniu negatywnego testu ciążowego, przeprowadzonego u pacjentki przed podjęciem decyzji o leczeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza