Gdy dziecko się dławi, uderzasz je w plecy? Ratownik wyjaśnia, czy go nie krzywdzisz

2022-09-06 14:17

Dławiące się dziecko, to horror każdego rodzica. Możemy obawiać się tej chwili. Niekiedy wpadamy w panikę, nie wiemy, co mamy robić, a tu liczą się sekundy. Czy możemy zrobić dziecku krzywdę, próbując go ratować, gdy się zadławi? Ratownik wyjaśnia, o czym należy pamiętać, gdy dziecko walczy o każdy oddech.

Dziecko się dławi, a ty boisz się, że silnymi uderzeniami zrobisz mu krzywdę? Ratownik tłumaczy, o czym należy pamiętać
Autor: Getty Images Dziecko się dławi, a ty boisz się, że silnymi uderzeniami zrobisz mu krzywdę? Ratownik tłumaczy, o czym należy pamiętać

Zadławienie to chwila, która dla rodziców może trwać wieczność. Nagle patrzymy, że nasze dziecko nie może złapać oddechu, krztusi się lub zaczyna sinieć.

Zalewa nas strach, a niekiedy panika, bo nie wiemy, co robić.

Przypominamy sobie filmiki z pierwszej pomocy, stanowcze uderzanie w plecy dziecka. Pojawiają się obawy, że przecież możemy zrobić maluchowi krzywdę, jeżeli nie mamy pojęcia, co robić.

Ratownik medyczny Mateusz Mokrzycki na swoim profilu na Instagramie @passio_poland wyjaśnia, jaka krzywda może być najgorsza dla dziecka, gdy zaczyna się ono dławić.

Zobacz także: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

Działaj szybko i zdecydowanie

Ratownik medyczny Mateusz Mokrzycki tłumaczy, że w przypadku dławiących się dzieci, trzeba natychmiast podjąć zdecydowane działania.

„Kiedy światło dróg oddechowych twojego dziecka jest całkowicie zamknięte przez pokarm, zabawkę, a może inny przedmiot, twoje czynności muszą być mocne, konkretne, cholernie zdecydowane”.

Kiedy nasze dziecko się dławi, nieważne jest ile wykonamy uderzeń, a ile uciśnięć. Jeżeli nie byliśmy na kursie pierwszej pomocy, nie szukajmy w panice tych informacji. Liczy się każda sekunda.

Dławiące się dziecko walczy o życie

Ratownik medyczny podkreśla, że podczas wykonywania uderzeń lub uciśnięć, nie powinniśmy myśleć, czy wyrządzimy dziecku jakąkolwiek krzywdę.

„Największą, jaka może się przydarzyć, jest utrata życia”. – wyjaśnia.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której będziemy świadkami zadławienia, pamiętajmy te słowa i zacznijmy działać natychmiast. Konkretnie i zdecydowanie.

Niech w naszej głowie rodzi się świadomość, żeby każde uderzenie i każde uciśnięcie było na tyle dobre, aby dać dziecku szansę usunięcia ciała obcego z jego dróg oddechowych.

Czego nie należy robić, gdy dziecko się zadławi?

Kiedy niemowlę się zadławi nie należy nim potrząsać ani wykonywać gwałtownych ruchów.

Jeżeli natychmiast nie zwrócimy głowy dziecka w dół, ciało obce może wpaść znacznie głębiej, a sytuacja stanie się jeszcze bardziej poważna.

Dlaczego warto mieć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy powinien być obowiązkowy, gdy mamy dzieci.

Pozwala na skupieniu się na konkretnych działaniach bez wpadania w panikę i obaw, że nie wiemy, co robić.

Najgorsze, co możemy bowiem zrobić to biernie patrzeć lub bezradnie czekać na pomoc.

Wiedza z zakresu ratowania dziecka, gdy się zadławi, straci przytomność i konieczne jest wykonanie resuscytacji to podstawy, które warto opanować.

Sprawdź, koniecznie: Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia — co robić?