Dzieci karmione piersią mają niższe ciśnienie krwi

2021-07-22 15:05

Wyniki badań opublikowanych w „Journal of the American Heart Association” wskazują jasno, że nawet krótkie karmienie piersią przynosi wiele korzyści dla dziecka. Jakich?

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
Autor: Getty images Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych

O tym, że karmienie piersią przynosi wiele korzyści mamie i dziecku, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najnowsze badania pokazują jednak, że karmienie piersią istotnie wpływa także na ryzyko wystąpienia u dziecka w przyszłości konkretnych chorób, mianowicie chorób sercowo-naczyniowych. To one bezpośrednio związane są z wysokim ciśnieniem krwi.

Nawet krótkie karmienie piersią przynosi korzyści

Autorzy nowego badania wskazali, że nawet krótkie (kilkudniowe) karmienie piersią istotnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi u dzieci - istotnego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy porównali wyniki badań 3-latków i stwierdzili jasno, że dzieci, które kiedykolwiek były karmione piersią miały niższe ciśnienie krwi od tych, które w ogóle nie były karmione naturalnie. Trzylatki karmione piersią miały niższe ciśnienie (średnio 99/58 mm Hg) niż te, które nie były karmione piersią (103/60 mm Hg).

Przy tym nawet dzieci, które były karmione piersią wyłącznie podczas pobytu w szpitalu po narodzinach, miały niższe ciśnienie krwi od rówieśników, które w ogóle nie były karmione siarą.

Zobacz także: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Dlaczego warto karmić piersią?

„Zaobserwowaliśmy, że dzieci, które kiedykolwiek były karmione piersią, miały niższe ciśnienie krwi w wieku 3 lat, nawet jeśli tylko krótko otrzymywały wczesne ograniczone karmienie piersią w pierwszych kilku dniach życia” – napisali autorzy badania.

Zobacz także: Nie chcesz już karmić piersią? Zobacz jak zakończyć laktację i przerwać karmienie

Siara bardzo ważna dla zdrowia dziecka

Badanie jasno pokazało, że siara, czyli pierwsze mleko mamy to napój absolutnie wyjątkowy. Oczywiście im dłużej kobieta karmi piersią, tym lepiej. Jednak nawet, gdy zdecydowała się na inny rodzaj karmienia (co jest przecież prawem każdej mamy), warto, by maluszek otrzymał przynajmniej siarę, którą często nazywa się naturalną szczepionką.

Okazuje się, że karmienie piersią może istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Jednym z czynników ryzyka jest właśnie podwyższone ciśnienie krwi.

Źródło: Journal of the American Heart Associaton

Sonda
Czy karmisz dziecko piersią?