Noworodek miał "wzdęty brzuszek". Rodzice myśleli, że to guz, lekarze odkryli... 8 zarodków

2022-11-08 12:19

Tuż po urodzeniu, lekarze zauważyli, że dziewczynka miała nienaturalnie duży obwód brzuszka. Postanowili wykonać badania. Byli w szoku, gdy okazało się, że w jej ciele znajduje się 8 nierozwiniętych embrionów. Jak to możliwe?

noworodek operacja
Autor: Getty Images/ Twitter screenshot W brzuchu noworodka znajdowało się aż 8 embrionów. Jak to możliwe?

O niezwykłym przypadku dziewczynki urodzonej 10 października w prywatnym szpitalu w stanie Jharkhand w Indiach, pisał niedawno dziennik Daily Mail. Noworodek po urodzeniu swoim wyglądem wzbudził niepokój zarówno u rodziców, jak i u medyków pracujących na oddziale położniczym.

Początkowo podejrzewano, że to guz. Badania w specjalistycznej placówce wykazały jednak, że dziewczynka cierpi na niezwykły przypadek nazywany "fetus-in-fetu", czyli "płód w płodzie". W tym przypadku było to aż 8 płodów.  

Dowiedz się też: Bliźnięta syjamskie w Gdańsku. To zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Sprawdź też: W USA urodziły się BLIŹNIĘTA SYJAMSKIE ze wspólnym sercem. Rodzice nie chcieli ich rozdzielić

Na czym polega anomalia "płodu w płodzie?"

Fetus-in-fetu polega na niepełnym oddzieleniu się bliźniaczych zarodków, podczas gdy jeden z nich wchłania się w drugi. Jeden zarodek rozwija się wówczas prawidłowo, a wzrost drugiego pozostaje zahamowany. Zarodek wewnątrz żywego bliźniaka pozostaje nierozwinięty. 

Takie anomalia zdarzają się wyjątkowo rzadko i nawet wówczas, zarodków w ciele zdrowego bliźniaka jest maksymalnie 2 do 3. W przypadku dziewczynki z Indii było ich aż 8, co jest według lekarzy zajmujących się tym przypadkiem, fenomenem na skalę światową. 

Skomplikowana operacja

Lekarze postanowili najpierw pozostawić noworodka na obserwacji w szpitalu. Dopiero po 3 tygodniach dokonano operacji usunięcia tzw. "pasożytniczych bliźniaków", która powiodła się. Dziś, w kilka dni po operacji, wiadomo już, że dziewczynka dochodzi do zdrowia, a zabieg zakończył się pełnym sukcesem. 

Medycyna zna przypadki w których pasożytniczy bliźniak został odnaleziony w ciele zdrowego dziecka dopiero po kilku latach od urodzenia. 

Dowiedz się: Na początku wszyscy jesteśmy kobietami. Co więc decyduje o tym, że rodzi się chłopiec lub dziewczynka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza