Cesarskie cięcie: ile kosztuje w szpitalu państwowym i prywatnym?

2019-12-20 13:16

Cesarskie cięcie w szpitalu państwowym jest za darmo, ale pod warunkiem, że jest konieczne. NFZ nie finansuje cesarki na życzenie. By urodzić dziecko przez cc, muszą być spełnione wskazania zdrowotne. Natomiast w prywatnych klinikach cesarskie cięcie na życzenie wykonuje się bez przeszkód, ale to kosztuje. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie: ile kosztuje?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie: ile to kosztuje?
  2. Cesarskie cięcie: dane WHO

Cesarskie cięcie to poważna operacja. Dlatego, zdaniem większości lekarzy, cesarskie cięcie na życzenie to błąd - powinna być wykonywa jedynie cesarka ze wskazań medycznych.

Sprawdź: Konsekwencje cesarskiego cięcia dla mamy i dziecka

Cesarskie cięcie: ile to kosztuje?

Oficjalnie, w szpitalach publicznych, cesarskie cięcie na życzenie nie istnieje. Zaliczane jest do procedur medycznych ratujących życie i legalnie może być przeprowadzane tylko w takich przypadkach. 

Przeczytaj także: Jakie są wskazania do cesarki?

Zabieg ten bez przeszkód przeprowadzają natomiast prywatne szpitale.

Wykonanie zabiegu cięcia cesarskiego plus 3 dni pobytu w klinice to – w zależności od miasta oraz renomy placówki – kwota wahająca się od ok. 3 do nawet 8 tysięcy złotych. Dodatkowe usługi, np. porady laktacyjne, apartament dla rodziców i dziecka, itd. są dodatkowo płatne. Poród ze wszystkim udogodnieniami może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Cesarskie cięcie: dane WHO

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia tylko 10-15 procent wszystkich porodów powinno się kończyć cesarskim cięciem z powodów medycznych, tymczasem w bogatych krajach Europy i Ameryki Północnej jest to już ok. 20-30 procent porodów.

W Polsce liczba cesarskich cięć wynosi ok. 30 procent, tyle co średnia europejska. Część z nich wykonywana jest na życzenie matki, a nie ze względu na wskazania medyczne.

Zobacz: Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie różnią się od tych urodzonych naturalnie?

źródło: www.mowimyjak.se.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza