Dziecko urodziło się z wkładką antykoncepcyjną w rączce? "To była dosłownie walka o życie"

2023-02-03 14:43

Violet Quick wyszła za mąż w wieku 19 lat. Wraz ze swoim mężem nie planowała mieć od razu dzieci, więc zdecydowali się na antykoncepcję. Los chciał, że pomimo stosowania wkładki wewnątrzmacicznej, kobieta zaszła w ciążę. Po porodzie podzieliła się ze światem unikalnym zdjęciem.

Kobieta z noworodkiem
Autor: Screen/Facebook/@dailymail Dziecko urodziło się, ściskając w rączce wkładkę wewnątrzmaciczną. To była dosłownie walka o życie

Specjaliści zapewniają, że wkładka wewnątrzmaciczna jest najbardziej skuteczną antykoncepcją. Szansa na zajście w ciążę przy jej stosowaniu to według szacunków 2 na 10 000 przypadków. Za najczęstszą przyczynę takiego zdarzenia lekarze obwiniają nieprawidłowe umieszczenie wkładki.

Violet Quick ma 20 lat i właśnie została mamą, choć stosowała wkładkę wewnątrzmaciczną. Jak zapewnia, jej wkładka była cały czas na miejscu, gdy dowiedziała się, że spodziewa się dziecka.

O historii Violet napisał portal dailymail.co.uk.

Zobacz także: Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą może zaszkodzić dziecku?

Sprawdź, jak działa pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Wkładka wewnątrzmaciczna a ciąża

Skuteczność w przypadku antykoncepcji hormonalnej jest określana na 99%. Zależy ona oczywiście również od przestrzegania wszelkich zaleceń. Zawsze jednak pozostaje ten 1% szansy, że coś pójdzie nie do końca tak, jakbyśmy tego chcieli.

Bardzo rzadko można zajść w ciążę, stosując wkładkę wewnątrzmaciczną. Jeżeli wkładka się przesuwa i wysuwa z miejsca, ryzyko zapłodnienia wzrasta.

Umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej można sprawdzić podczas badania u ginekologa, na USG, ale również samemu w domu. Wystarczy sprawdzić palcem, czy wkładka się nie wysunęła. Jeżeli wyczuwamy jedynie sznurki, a nie plastik, wszystko powinno być w porządku. Jeżeli masz jakikolwiek problem, aby wyczuć wkładkę, jesteś niepewna i obawiasz się, że może być źle założona, najlepiej udać się do lekarza.

Zajście w ciążę przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej często skutkuje ciążą pozamaciczną lub poronieniem. Istnieją jednak przypadki, gdy kobiety rodziły zdrowe dzieci, mając umieszczoną wkładkę w macicy.

Noworodek z wkładką w rączce

Jak podaje portal, Violet udostępniła zdjęcie, na którym jej nowo narodzony synek ściska w rączce wkładkę wewnątrzmaciczną. Jak twierdzi świeżo upieczona mama, chłopiec urodził się w ten sposób. Czy taka sytuacja faktycznie mogła mieć miejsce?

Noworodek
Autor: Screen/Facebook/@dailymail Maluszek urodził się z wkładką wewnątrzmaciczną w rączce.

„Nie wiedziałam, co się dzieje”

Violet przyznała, że przed dowiedzeniem się, że rzeczywiście jest w ciąży, źle się czuła. Zrobiła test ciążowy, bo przez dwa tygodnie miała mdłości.

Nie wiedziałam, co się dzieje, więc wziąłem test i od razu był pozytywny

- wyznała. 

To był dla niej ogromny szok, gdy okazało się, że test jest pozytywny. Zrobiła sześć kolejnych i wszystkie pokazywały ten sam wynik. Po wizycie u lekarza dowiedziała się, że jest w 7. tygodniu ciąży.

Violet doradziła wszystkim kobietom, które stosują antykoncepcję, a w szczególności wkładki wewnątrzmaciczne, aby robiły test ciążowy, gdy mają jakiekolwiek niepokojące objawy.

Lepiej wiedzieć, ponieważ istnieje wysokie ryzyko ciąży pozamacicznej, gdy masz wkładkę. Działają w przeważającej części, ale ktoś musi być w tym 1% procencie i to ja i moje dziecko.

- dodała.

Specjaliści zalecają, aby zgłosić się do lekarza lub zrobić test ciążowy, gdy przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej pojawi się gorączka, ból w dolnej części brzucha, dreszcze, nietypowe upławy, obfite krwawienie z pochwy, a także ból i krwawienie po stosunku.

Konta kobiety w social mediach zalała fala komentarzy. Internauci byli w szoku na wieść o tym, że dziecko wyszło na świat, trzymając w rączce wkładkę. "To była dosłownie walka o życie" - sugerowali. Violet, prawdopodobnie w odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie swoją osobą, usunęła post.

Czy to w ogóle jest możliwe?

Kobieta twierdzi, że wszyscy lekarze byli zaskoczeni i chcieli zobaczyć tę nietypową sytuację. Rodzi się jednak pytanie, czy noworodek może w ogóle urodzić się z wkładką w rączce?

Według specjalistów wkładka wewnątrzmaciczna nie może dostać się do dziecka przez pęcherz płodowy. Czy jednak taka sytuacja jest możliwa w trakcie samego porodu?

Jak wyjaśnił dla Poradnika Zdrowie lekarz Tadeusz Oleszczuk, teoretycznie taka sytuacja jest możliwa. Specjalista podkreśla, że dziecko może chwycić wkładkę po odejściu wód płodowych. Wynika to z naturalnego odruchu chwytania. Nie ukrywa jednak, że takie przypadki to ogromna rzadkość.

Raczej w tego typu przypadkach rodzi się noworodek, potem łożysko, a wraz z nim wkładka antykoncepcyjna.

— zaznacza ekspert.

Czytaj także: Czy krwawienie w ciąży zawsze oznacza coś złego? Sprawdź, kiedy jechać do lekarza

Czy test ciążowy może się mylić? Ile testów zrobić, by mieć pewność?