Dziecko urodziło się z wkładką antykoncepcyjną w rączce? "To była dosłownie walka o życie"

2023-02-03 14:43

Violet Quick wyszła za mąż w wieku 19 lat. Wraz ze swoim mężem nie planowała mieć od razu dzieci, więc zdecydowali się na antykoncepcję. Los chciał, że pomimo stosowania wkładki wewnątrzmacicznej, kobieta zaszła w ciążę. Po porodzie podzieliła się ze światem unikalnym zdjęciem.

Kobieta z noworodkiem
Autor: Screen/Facebook/@dailymail Dziecko urodziło się, ściskając w rączce wkładkę wewnątrzmaciczną. To była dosłownie walka o życie

Specjaliści zapewniają, że wkładka wewnątrzmaciczna jest najbardziej skuteczną antykoncepcją. Szansa na zajście w ciążę przy jej stosowaniu to według szacunków 2 na 10 000 przypadków. Za najczęstszą przyczynę takiego zdarzenia lekarze obwiniają nieprawidłowe umieszczenie wkładki.

Violet Quick ma 20 lat i właśnie została mamą, choć stosowała wkładkę wewnątrzmaciczną. Jak zapewnia, jej wkładka była cały czas na miejscu, gdy dowiedziała się, że spodziewa się dziecka.

O historii Violet napisał portal dailymail.co.uk.

Zobacz także: Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą może zaszkodzić dziecku?

Sprawdź, jak działa pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Wkładka wewnątrzmaciczna a ciąża

Skuteczność w przypadku antykoncepcji hormonalnej jest określana na 99%. Zależy ona oczywiście również od przestrzegania wszelkich zaleceń. Zawsze jednak pozostaje ten 1% szansy, że coś pójdzie nie do końca tak, jakbyśmy tego chcieli.

Bardzo rzadko można zajść w ciążę, stosując wkładkę wewnątrzmaciczną. Jeżeli wkładka się przesuwa i wysuwa z miejsca, ryzyko zapłodnienia wzrasta.

Umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej można sprawdzić podczas badania u ginekologa, na USG, ale również samemu w domu. Wystarczy sprawdzić palcem, czy wkładka się nie wysunęła. Jeżeli wyczuwamy jedynie sznurki, a nie plastik, wszystko powinno być w porządku. Jeżeli masz jakikolwiek problem, aby wyczuć wkładkę, jesteś niepewna i obawiasz się, że może być źle założona, najlepiej udać się do lekarza.

Zajście w ciążę przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej często skutkuje ciążą pozamaciczną lub poronieniem. Istnieją jednak przypadki, gdy kobiety rodziły zdrowe dzieci, mając umieszczoną wkładkę w macicy.

Noworodek z wkładką w rączce

Jak podaje portal, Violet udostępniła zdjęcie, na którym jej nowo narodzony synek ściska w rączce wkładkę wewnątrzmaciczną. Jak twierdzi świeżo upieczona mama, chłopiec urodził się w ten sposób. Czy taka sytuacja faktycznie mogła mieć miejsce?

Noworodek
Autor: Screen/Facebook/@dailymail Maluszek urodził się z wkładką wewnątrzmaciczną w rączce.

„Nie wiedziałam, co się dzieje”

Violet przyznała, że przed dowiedzeniem się, że rzeczywiście jest w ciąży, źle się czuła. Zrobiła test ciążowy, bo przez dwa tygodnie miała mdłości.

Nie wiedziałam, co się dzieje, więc wziąłem test i od razu był pozytywny

- wyznała. 

To był dla niej ogromny szok, gdy okazało się, że test jest pozytywny. Zrobiła sześć kolejnych i wszystkie pokazywały ten sam wynik. Po wizycie u lekarza dowiedziała się, że jest w 7. tygodniu ciąży.

Violet doradziła wszystkim kobietom, które stosują antykoncepcję, a w szczególności wkładki wewnątrzmaciczne, aby robiły test ciążowy, gdy mają jakiekolwiek niepokojące objawy.

Lepiej wiedzieć, ponieważ istnieje wysokie ryzyko ciąży pozamacicznej, gdy masz wkładkę. Działają w przeważającej części, ale ktoś musi być w tym 1% procencie i to ja i moje dziecko.

- dodała.

Specjaliści zalecają, aby zgłosić się do lekarza lub zrobić test ciążowy, gdy przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej pojawi się gorączka, ból w dolnej części brzucha, dreszcze, nietypowe upławy, obfite krwawienie z pochwy, a także ból i krwawienie po stosunku.

Konta kobiety w social mediach zalała fala komentarzy. Internauci byli w szoku na wieść o tym, że dziecko wyszło na świat, trzymając w rączce wkładkę. "To była dosłownie walka o życie" - sugerowali. Violet, prawdopodobnie w odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie swoją osobą, usunęła post.

Czy to w ogóle jest możliwe?

Kobieta twierdzi, że wszyscy lekarze byli zaskoczeni i chcieli zobaczyć tę nietypową sytuację. Rodzi się jednak pytanie, czy noworodek może w ogóle urodzić się z wkładką w rączce?

Według specjalistów wkładka wewnątrzmaciczna nie może dostać się do dziecka przez pęcherz płodowy. Czy jednak taka sytuacja jest możliwa w trakcie samego porodu?

Jak wyjaśnił dla Poradnika Zdrowie lekarz Tadeusz Oleszczuk, teoretycznie taka sytuacja jest możliwa. Specjalista podkreśla, że dziecko może chwycić wkładkę po odejściu wód płodowych. Wynika to z naturalnego odruchu chwytania. Nie ukrywa jednak, że takie przypadki to ogromna rzadkość.

Raczej w tego typu przypadkach rodzi się noworodek, potem łożysko, a wraz z nim wkładka antykoncepcyjna.

— zaznacza ekspert.

Czytaj także: Czy krwawienie w ciąży zawsze oznacza coś złego? Sprawdź, kiedy jechać do lekarza

Czy test ciążowy może się mylić? Ile testów zrobić, by mieć pewność?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza