Gdyby zginęły, a dzieci przeżyły. Ukraińskie matki "podpisują" swoje dzieci

2022-04-06 13:08

Dziennikarka "The Kyiv Independent" Anastasiia Lapatina po raz kolejny zwraca uwagę na codzienność ukraińskich mam i ich dzieci podczas wojny. Tym razem na swoim profilu na Twitterze pokazała zdjęcie pleców małej dziewczynki, na których mama wypisała wszelkie możliwe kontakty i ważne informacje, na wypadek gdyby dziecko jako jedyne z rodziny, ocalało.

Wojna w Ukrainie
Autor: Getty Images/ Twitter @lapatina_ Ukraińskie matki, tak oznaczają dzieci na wypadek, gdyby zginęły.

Mama, dziewczynki ze zdjęcia, które pokazała wojenne realia rodzin z dziećmi, Sasha Makoviy, to ukraińska artystka z Kijowa. Na jej profilu na Instagramie, widać, że jeszcze całkiem niedawno rodzina żyła normalnie, jak my dziś. Jesienią zeszłego roku, wraz z malutką córką zwiedzała Rzym, teraz musi myśleć o najgorszym. 

Zobacz też: Ukrainki rysują na rączkach dzieci zagadkowe symbole. "Muszą myśleć o najgorszym"

Sasha zabezpieczyła więc córkę na wypadek własnej śmierci, i śmierci bliskich z rodziny. Jak sama opisuje zdjęcie:

"Oznaczyłam Virę na wypadek, gdyby coś nam się stało i ktoś ją znalazł jako ocalałą"

Oprócz danych i kontaktu do dalszych bliskich wypisanych na plecach dziewczynki, mama stworzyła też karteczki z tymi samymi informacjami, które powkładała do kurtek trzylatki. 

Przeczytaj też: Poszukiwany 4-letni Sasza nie żyje. O odnalezieniu ciała poinformowała jego mama

Wojna w Ukrainie
Autor: Instagram/ @aleksandra.mako Wojna w Ukrainie

Od początku wojny w Ukrainie, czyli od 24 lutego, według oficjalnych źródeł zginęło 161 dzieci. Jednak to tylko oficjalne dane, a niezidentyfikowanych ofiar wśród dzieci, może być znacznie więcej, jak zaznaczają ukraińskie władze. 

"A Europa wciąż dyskutuje o gazie." - skomentowała dosadnie dziennikarka "The Kyiv Independent", podpisując zdjęcie na Twitterze. 

Express Biedrzyckiej - dr Marcin Zaborowski: Militarnie Rosja wciąż jest potężna