Ginekolog przestrzega przed "objawem lejka" w ciąży. Czy jest się czego bać?

2022-09-16 10:16

Aktywność fizyczna w ciąży? Zdecydowanie tak - radzi na Instagramie ginekolog Michał Lipa. Specjalista podkreśla, że ruch w ciąży daje same korzyści, nawet w sytuacji, gdy dochodzi do wcześniejszego skracania się szyjki macicy. Przestrzega jednak przed groźnym objawem tzw. lejka.

Ginekolog: skracająca się szyjka, to nie powód do leżenia. Uwaga jednak na objaw lejka
Autor: Getty images Ginekolog: skracająca się szyjka, to nie powód do leżenia. Uwaga jednak na objaw lejka

Dr n. med. Michał Lipa to znany na Instagramie ginekolog-położnik, który cyklicznie dzieli się z przyszłymi mamami wiedzą na temat ciąży i porodu. Fakty medyczne objaśnia przystępnym jasnym językiem, często posiłkując się zdjęciami lub filmami z USG. W swoim najnowszym poście postanowił przekonać kobiety do aktywności fizycznej w okresie ciąży. Jego zdaniem większość przyszłych mam nie ma przeciwwskazań do ruchu, nawet gdy dochodzi do wcześniejszego skracania się szyjki macicy. Wyjątkiem od tej reguły są jednak ciężarne z tzw. objawem lejka.

Przeczytaj: Skracanie szyjki macicy w ciąży - co oznacza skrócona szyjka, jak postępować?

Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Ruch w ciąży na zdrowie

Specjalista powołując się na najnowsze rekomendacje ISUOG 2022 dotyczące badań przesiewowych w kierunku porodów przedwczesnych pisze:

„Reżim łóżkowy i hospitalizacja jedynie zwiększają ryzyko epizodów zakrzepowo-zatorowych oraz złego dobrostanu psychicznego paradoksalnie prowadząc do ZWIĘKSZENIA liczby porodów przed 37 tygodniem ciąży”.

Dalej zaś odnosi się do ciężarnych ze skróconą szyjką macicy, prezentując bardzo ciekawe wyniki badań:

„Ponadto u kobiet bez dolegliwości bólowych w podbrzuszu ze skróconą szyjką macicy ćwiczenia fizyczne dwa razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut ZMNIEJSZAJĄ ryzyko porodu przedwczesnego o 32%! To jasno pokazuje, które postępowanie jest właściwe!”

Objaw lejka – co to takiego?

Zbyt wczesne skracanie się szyjki macicy w ciąży może świadczyć o niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Jednak nie każdy przypadek przedwczesnego skracania się szyjki oznacza większe ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Ginekolog zwraca tutaj uwagę, że kluczowy jest kształt szyjki macicy. Do swojego posta dołączył filmik, na którym prezentuje bardzo skróconą szyjkę macicy z tzw. objawem lejka, który stanowi duże zagrożenie porodem przedwczesnym i świadczy o niewydolności cieśniowo-szyjkowej.

Na filmie widać dokładnie, jak szyjka macicy układa się na kształt lejka właśnie - od strony macicy rozszerza się, a w powstałe rozwarcie wpływa pęcherz płodowy z wodami. Przy tego typu diagnozie faktycznie nie zaleca się wysiłku fizycznego i zachęca do oszczędnego trybu życia.

Przeczytaj także: Jak na ciążę może wpłynąć przedwczesne rozwarcie szyjki macicy?