Ile dzieci mają najbardziej płodne matki świata?

2020-08-14 15:31

Jaka jest największa liczba dzieci urodzonych z jednej matki? Do historii przeszła pewna Rosjanka żyjąca w XVIII wieku, która miała ich blisko 70, ale i w dzisiejszych casach są mamy, które mają imponującą liczbę potomstwa. Zobacz, ile dzieci mają najbardziej płodne matki.

Ile dzieci mają najbardziej płodne matki?
Autor: Getty images

Ile dzieci ma najbardziej płodna kobieta świata? Obecnie uchodzi za nią Mariam Nabatanzi z Ugandy, która w ciągu  36 lat życia urodziła 44 dzieci.

Nadmierna płodność z powodu choroby

Miriam cierpi na chorobę genetyczną, której skutkiem jest produkcja zbyt dużej liczby jajeczek w jednym cyklu, co zwiększa szanse na ciążę wieloraką. Miriam urodziła pierwsze dziecko w wieku 13 lat, następne ciążę prawie zawsze były bliźniacze lub trojacze.

Tyle dzieci, ile los da...

W zeszłym roku do grupy mam z największą liczba dzieci dołączyła Amerykanka Michelle Duggary. Ona i jej mąż doczekali się w 2019 roku 20 dziecka - Michelle miała wówczas 45 lat. Para nie stosuje antykoncepcji od czasu, gdy zaraz po ślubie, mimo przyjmowania pigułek, Michelle zaszła w ciążę, a następnie poroniła. Od tej pory, małżeństwo uznało, że przyjmie od Opatrzności tyle dzieci, ile będzie trzeba. Oprócz własnych dzieci Duggarowie opiekują się również synem siostrzenicy, który trafił pod ich opiekę parę lat temu.

Rosyjska rekordzistka?

Prawdopodobnie jednak żadna z opisanych tu pań nie jest rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę porodów. Za taką uznaje się Rosjankę, żyjącą w XVIII wieku, która - jeśli wierzyć historykom - urodziła 69 żywych dzieci, z czego tylko dwójka zmarła w okresie niemowlęcym. Rosjanka, podobnie jak Miriam, miała wyłącznie ciąże wielorakie.

W dawnych czasach duża liczba dzieci nikogo nie dziwiła, a liczne potomstwo było udziałem nie tylko biedaków. Cesarzową Marię Teresę (1717-1780) miała 16 dzieci, a Królowa Wiktoria (1819-1901) - dziewięcioro, a polska królowa Elżbieta Rakuszanka (Matka królów 1436-1505) - trzynaścioro.

Czytaj: Ciąża bliźniacza - co jest ważne w ciąży bliźniaczej?

Rodzina wielodzietna. To temat tabu? Jak traktujemy rodziny wielodzietne w Polsce? [WYWIAD]