Internautki zachwycone darmową wyprawką w Krakowie. My sprawdzamy, jak jest w innych polskich miastach

2022-07-28 12:55

Choć wciaż daleko nam chociażby do Finlandii, gdzie wyprawka dla noworodka jest niesamowicie bogata, to polskie mamy też mają się z czego cieszyć. Co dostaną mieszkanki Krakowa, Wrocławia i Warszawy dla swoich pociech?

darmowe wyprawki od miast
Autor: Getty Images/ TikTok @mery_world Darmowe wyprawki od polskich miast są coraz ładniejsze.

Tradycja darmowych wyprawek, którymi państwo obdarowuje młodych rodziców wywodzi się z Finlandii. Pierwsze wyprawki trafiły do rodzin noworodków już w 1938 roku. Miały przeciwdziałać ryzyku SIDS (śmierci łóżeczkowej niemowląt). Dzięki wyprawce, którą była kołyska, biedniejsi rodzice nie spali z dziećmi. Projekt okazał się sukcesem i dlatego do dziś Finowie otrzymują wyprawkę w symbolicznej, kartonowej kołysce. 

Od kilku lat, ta miła tradycja funkcjonuje także w Polsce, choć część niedowierzających w inicjatywę rodziców, nawet się po nią nie zgłasza, sądząc, że nie warto. Gdy jednak internetowe mamy pokazują wyprawki ze swoich miast, są pełni zachwytów i dopytują o szczegóły.

Sprawdzamy więc, jak wyglądają wyprawki w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Przeczytaj też: Wyprawka za darmo - zobacz, co dostaniesz od sklepów i firm dla noworodka

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Darmowa wyprawka w Krakowie

Wyprawki w polskich miastach zmieniają się co roku.

Jedna z mam z TikToka - @mery_world, pochodząca z Krakowa pokazała wyprawkę swojego maluszka. Znalazła się w nim drewniana grzechotka w kształcie smoka wawelskiego. Cała reszta gadżetów też nawiązuje do symboli miasta - kocyk i body mają wzór w smoki, obwarzanki i gołębie. Motyw smoka ma też pamiatkowa książeczka do dokumentowania pierwszych miesięcy życia maluszka. 

Zobacz także: Co trzeba kupić dla noworodka? Strategia na zakupy

W Krakowie wyprawki rozdawane są już od 2017 roku. Co zrobić by ją dostać? Jak czytamy na stronie Krakowskiej Karty Rodzinnej:

Podstawowym warunkiem otrzymania Krakowskiej Wyprawki jest zameldowanie dziecka na pobyt stały w Krakowie oraz wypełnienie i złożenie odpowiedniego dokumentu, czyli Zgody na dostarczenie Krakowskiej Wyprawki w ciągu 90 dni kalendarzowych od urodzenia się dziecka.

Wniosek można składać poprzez formularz elektroniczny, albo w sposób tradycyjny - jeśli dziecko jest urodzone i meldowane w Krakowie – dokument należy wypełnić przy rejestracji dziecka oraz zostawić w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Wyprawka w Warszawie

Wyprawka w stolicy wydaje się jeszcze bardziej "bogata". Rodzice otrzymują: kosz Mojżesza wyściełany materiałem w syrenki warszawskie, body z długim rękawkiem z napisem "Jestem z ciebie dumna - Warszawa", body z krótkim rękawkiem, spodenki, skarpetki, kocyk, 5 pieluch tetrowych, ręcznik kąpielowy z kapturkiem i paczkę nawilżanych chusteczek.  

Oprócz standardowego "wyposażenia" wyprawki, miasto co roku dodaje do niej także niespodzianki np. vouchery do sali zabaw.

Sprawdź: 15 pomysłów, które pomogą ci zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka

Kto może otrzymać wyprawkę w Warszawie? Jak czytamy na stronie urzędu miasta st. Warszawy:

Do uzyskania wyprawki uprawniony jest każdy mały mieszkaniec Warszawy urodzony od 1 kwietnia 2019r. Warunkiem przyznania wyprawki jest zamieszkiwanie rodziców wraz dzieckiem oraz płacenie podatków w m. st. Warszawa.

Wniosek, który należy wypełnić można znaleźć na stronie internetowej wyprawka.um.warszawa.pl. Można go złożyć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Wyprawka we Wrocławiu

Na wyprawkę mogą liczyć także wrocławskie mamy. Tam motywem przewodnim jest oczywiście krasnal. W wyprawce znajdują się body, maskotka w kształcie krasnala, kocyk, książeczka „Wrocławski Abecadlik”, Wrocławski Informator Rodzinny, Cyfrowy Elementarz. Podobnie, jak w Warszawie, rodziny otrzymują także niespodzianki - np. karnety do wrocławskiego ZOO.

Wyprawkę we Wrocławiu otrzymają  zarówno dzieci urodzone we wrocławskich szpitalach jak i te, których rodzice płacą we Wrocławiu podatki.

Zobacz: Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie zabawki dla niemowląt się sprawdzą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza