Internautki zachwycone darmową wyprawką w Krakowie. My sprawdzamy, jak jest w innych polskich miastach

2022-07-28 12:55
darmowe wyprawki od miast
Autor: Getty Images/ TikTok @mery_world Darmowe wyprawki od polskich miast są coraz ładniejsze.

Choć wciaż daleko nam chociażby do Finlandii, gdzie wyprawka dla noworodka jest niesamowicie bogata, to polskie mamy też mają się z czego cieszyć. Co dostaną mieszkanki Krakowa, Wrocławia i Warszawy dla swoich pociech?

Tradycja darmowych wyprawek, którymi państwo obdarowuje młodych rodziców wywodzi się z Finlandii. Pierwsze wyprawki trafiły do rodzin noworodków już w 1938 roku. Miały przeciwdziałać ryzyku SIDS (śmierci łóżeczkowej niemowląt). Dzięki wyprawce, którą była kołyska, biedniejsi rodzice nie spali z dziećmi. Projekt okazał się sukcesem i dlatego do dziś Finowie otrzymują wyprawkę w symbolicznej, kartonowej kołysce. 

Od kilku lat, ta miła tradycja funkcjonuje także w Polsce, choć część niedowierzających w inicjatywę rodziców, nawet się po nią nie zgłasza, sądząc, że nie warto. Gdy jednak internetowe mamy pokazują wyprawki ze swoich miast, są pełni zachwytów i dopytują o szczegóły.

Sprawdzamy więc, jak wyglądają wyprawki w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Przeczytaj też: Wyprawka za darmo - zobacz, co dostaniesz od sklepów i firm dla noworodka

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Darmowa wyprawka w Krakowie

Wyprawki w polskich miastach zmieniają się co roku.

Jedna z mam z TikToka - @mery_world, pochodząca z Krakowa pokazała wyprawkę swojego maluszka. Znalazła się w nim drewniana grzechotka w kształcie smoka wawelskiego. Cała reszta gadżetów też nawiązuje do symboli miasta - kocyk i body mają wzór w smoki, obwarzanki i gołębie. Motyw smoka ma też pamiatkowa książeczka do dokumentowania pierwszych miesięcy życia maluszka. 

Zobacz także: Co trzeba kupić dla noworodka? Strategia na zakupy

W Krakowie wyprawki rozdawane są już od 2017 roku. Co zrobić by ją dostać? Jak czytamy na stronie Krakowskiej Karty Rodzinnej:

Podstawowym warunkiem otrzymania Krakowskiej Wyprawki jest zameldowanie dziecka na pobyt stały w Krakowie oraz wypełnienie i złożenie odpowiedniego dokumentu, czyli Zgody na dostarczenie Krakowskiej Wyprawki w ciągu 90 dni kalendarzowych od urodzenia się dziecka.

Wniosek można składać poprzez formularz elektroniczny, albo w sposób tradycyjny - jeśli dziecko jest urodzone i meldowane w Krakowie – dokument należy wypełnić przy rejestracji dziecka oraz zostawić w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Wyprawka w Warszawie

Wyprawka w stolicy wydaje się jeszcze bardziej "bogata". Rodzice otrzymują: kosz Mojżesza wyściełany materiałem w syrenki warszawskie, body z długim rękawkiem z napisem "Jestem z ciebie dumna - Warszawa", body z krótkim rękawkiem, spodenki, skarpetki, kocyk, 5 pieluch tetrowych, ręcznik kąpielowy z kapturkiem i paczkę nawilżanych chusteczek.  

Oprócz standardowego "wyposażenia" wyprawki, miasto co roku dodaje do niej także niespodzianki np. vouchery do sali zabaw.

Sprawdź: 15 pomysłów, które pomogą ci zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka

Kto może otrzymać wyprawkę w Warszawie? Jak czytamy na stronie urzędu miasta st. Warszawy:

Do uzyskania wyprawki uprawniony jest każdy mały mieszkaniec Warszawy urodzony od 1 kwietnia 2019r. Warunkiem przyznania wyprawki jest zamieszkiwanie rodziców wraz dzieckiem oraz płacenie podatków w m. st. Warszawa.

Wniosek, który należy wypełnić można znaleźć na stronie internetowej wyprawka.um.warszawa.pl. Można go złożyć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Wyprawka we Wrocławiu

Na wyprawkę mogą liczyć także wrocławskie mamy. Tam motywem przewodnim jest oczywiście krasnal. W wyprawce znajdują się body, maskotka w kształcie krasnala, kocyk, książeczka „Wrocławski Abecadlik”, Wrocławski Informator Rodzinny, Cyfrowy Elementarz. Podobnie, jak w Warszawie, rodziny otrzymują także niespodzianki - np. karnety do wrocławskiego ZOO.

Wyprawkę we Wrocławiu otrzymają  zarówno dzieci urodzone we wrocławskich szpitalach jak i te, których rodzice płacą we Wrocławiu podatki.

Zobacz: Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie zabawki dla niemowląt się sprawdzą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza