15 pomysłów, które pomogą ci zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka

2022-04-26 16:16

Wyprawka dla dziecka jest konieczna. Czy jednak na wyprawkę trzeba wydawać fortunę? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dokładnie je przemyśl. Jest wiele sposobów na to, by nie przepłacać, a nawet sporo zaoszczędzić. Bądź świadomą, mądrą konsumentką.

15 pomysłów, które pomogą ci zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka
Autor: Getty images 15 pomysłów, które pomogą ci zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka

Kompletując wyprawkę dla dziecka, staraj się robić to mądrze. Oto 15 naszych pomysłów, które pozwolą ci zaoszczędzić trochę pieniędzy w czasie zakupów. Oszczędności będą tym większe, im większe będą zakupy dla niemowlaka.

Warto skorzystać, tym bardziej że wyprawka dla dziecka to spory wydatek, którego nie pokryje becikowe. Mądrze kupując, można jej koszty obniżyć nawet o połowę.

Spis treści

  1. Stosuj zasadę mądrych zakupów
  2. Nie płać za markę
  3. Poznaj ceny produktów
  4. Mądrze korzystaj z promocji
  5. Negocjuj ceny
  6. Przemyśl, co chcesz kupić
  7. Ściągnij elektroniczną listę zakupów
  8. Skorzystaj z wyprzedaży
  9. Rób zakupy w hurtowniach, dyskontach, centrach wyprzedażowych
  10. Nie kupuj dużej ilości ubranek
  11. Kup wózek wielofunkcyjny
  12. Przeliczaj cenę na wielkość
  13. Korzystaj z porównywarek cen
  14. Szukaj darmowej dostawy
  15. Kupuj z drugiej ręki
Poród - wyprawka do szpitala

Stosuj zasadę mądrych zakupów

Koncepcja „smart shoppingu” trafiła do Polski kilka lat temu. Mądre kupowanie to przeciwieństwo zakupów pod wpływem impulsu.

Zgodnie z tą zasadą kupujemy tylko to, czego nam potrzeba, a przed zakupem szukamy promocji, łapiemy okazję, porównujemy ceny i sprawdzamy różne możliwości – po to, by nie przepłacić, ale też by kupić produkty dobrej jakości, z których będziemy zadowolone i których nie trzeba będzie szybko wymieniać na nowe.

Pamiętaj o tym zawsze, kiedy wybierasz się do sklepu lub siadasz do Internetu, żeby zrobić zakupy on line.

Czytaj również: Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

Wózek dziecięcy: jaki kupić? Ranking tanich i dobrych wózków dziecięcych

Nie płać za markę

Firmowe logo czy naszywka znanej firmy to czasem tylko chwyt marketingowy. Oczywiście, takie produkty są dużo droższe, ale nie tylko dlatego, że są wykonane z materiałów dobrej jakości, poprzedzały je długoletnie badania, mają certyfikaty bezpieczeństwa – również z tego powodu, że firma wydała sporo pieniędzy na reklamę, co podniosło koszt produktu.

Przedmioty bez firmowej metki mogą się okazać podobnej jakości, ale będą dwa, trzy razy tańsze. Przed zakupem warto porównać ich jakość oraz walory użytkowe. Jeśli nie możesz tego zrobić osobiście (a tak jest w przypadku zakupów przez internet), popytaj internautek. Pytanie o konkretny produkt możesz zadać np. na grupach dla mam, np. Rodzę w 2022 roku.

Poznaj ceny produktów

Wyprawki dla dziecka nie kompletuje się zbyt często. Warto wiedzieć choćby w przybliżeniu, co ile kosztuje. Dzięki temu nie uznasz za okazję czegoś, co w innym sklepie kosztuje mniej niż w tym, w którym wystawione jest jako „towar promocyjny”.

Mądrze korzystaj z promocji

Obniżona cena ma na celu przyciągnięcie do sklepu klientów, poza tym towar, który przez dłuższy czas leży w sklepie, generuje koszty (magazynowanie też kosztuje). Ważne jednak, by umieć mądrze korzystać z promocji.

Towar w promocyjnej cenie najczęściej znajduje się na końcu sklepu i by do niego dotrzeć, musisz przejść obok setek innych produktów, które mogą przyciągnąć wzrok. Aby nie kupić niczego ponad to, co chciałaś, kieruj się prosto do celu.

Z typowo „wyprawkowych” towarów promocjami najczęściej objęte są pieluszki i akcesoria kosmetyczne dla niemowląt.

Negocjuj ceny

W mniejszych sklepach można czasem się targować. Choć samo słowo brzmi okropnie, jest po prostu kolejną możliwością kupienia czegoś taniej. Jeśli podczas kolejnej wizyty w sklepie widzisz, że upatrzony wózek czy fotelik nadal są dostępne, zapytaj, czy jest szansa na obniżenie ceny.

O taką możliwość pytaj zawsze, gdy zauważysz, że dany produkt ma jakąś niewielką wadę (wpływającą na wygląd, ale nie na funkcje użytkowe czy bezpieczeństwo).

Przemyśl, co chcesz kupić

Mądre kupowanie to kupowanie z listą w ręce. W sklepie sięgaj tylko po te produkty, których zakup wcześniej przemyślałaś, jesteś pewna, że będą potrzebne, a ich cena ci odpowiada.

Ściągnij elektroniczną listę zakupów

Jeśli masz smartfona z dostępem do internetu, sprawdź, czy możesz na niego ściągnąć aplikacje, które pomagają robić zakupy. Takie aplikacje oferują niektóre galerie handlowe. Ich główną funkcją jest elektroniczna lista zakupów, którą wprowadzasz do telefonu.

W sklepie wystarczy zeskanować telefonem kod towaru, by dostać opinie na jego temat i dowiedzieć się, czy gdzie indziej nie można kupić go taniej (bo aplikacja sama wyszukuje informacje o promocjach).

Skorzystaj z wyprzedaży

Sezonowe obniżki cen to okazja, by kupić coś nawet o 50–70 proc. taniej. Na początku ceny są niższe o 20–30 proc., ale maleją dalej wraz z upływem czasu. Na wyprzedażach najłatwiej kupić odzież niemowlęcą, dużo rzadziej pojawiają się na nich towary o większych gabarytach – wózki, foteliki.

Rób zakupy w hurtowniach, dyskontach, centrach wyprzedażowych

W większości można robić nie tylko zakupy hurtowe, ale też detaliczne (po cenach nieco niższych niż w sklepie). W hurtowniach opłaca się zwłaszcza kupować produkty najdroższe – np. wózek czy fotelik – i takie, których zużywa się najwięcej, jak pieluchy. Tanie zakupy można też zrobić w centrach wyprzedażowych (outletach).

Nie kupuj dużej ilości ubranek

Na początek dziecku najlepiej kupić po kilka sztuk ciuszków w rozmiarze 62 cm (z mniejszych może szybko wyrosnąć albo w ogóle nie zdążysz go w nie ubrać). Potem można kupować je na bieżąco, korzystając z aktualnych promocji.

Kup wózek wielofunkcyjny

To spory wydatek, ale wózek, który na początku jest gondolą, a potem spacerówką, wystarczy praktycznie na cały okres, przez który dziecko w ogóle będzie korzystał z wózka. Poszukaj modelu, który ma od razu w komplecie najważniejsze akcesoria, a także fotelik samochodowy.

Czytaj równieżNiemowlę w wózku – do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?

Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Przeliczaj cenę na wielkość

Innymi słowy: tam, gdzie się to opłaca, kupuj od razu duże opakowania. Warto tak robić zwłaszcza w przypadku kosmetyków, opakowań pieluszek, a także w przypadku body – sprzedawane w kompletach po kilka sztuk, w przeliczeniu na sztukę kosztują mniej, niż gdybyś chciała je kupić pojedynczo.

Korzystaj z porównywarek cen

To specjalne serwisy, które umożliwiają szybkie sprawdzenie, w którym sklepie najtaniej kupimy interesujący nas produkt – wystarczy tylko wpisać jego nazwę do znajdującej się w serwisie wyszukiwarki.

Ma to sens, kiedy robisz zakupy w sklepach internetowych. Porównywarka cen w ciągu kilku sekund wyświetla ceny tego samego towaru sprzedawanego przez różne sklepy. To pozwala znaleźć najlepszą ofertę.

Szukaj darmowej dostawy

To również dotyczy sytuacji, gdy zamawiasz coś przez internet. Cena przesyłki zależy od wagi i wielkości produktu, a także sposobu dostawy i może sięgać nawet 100–150 zł.

Niektórzy sprzedawcy oferują możliwość gratisowej dostawy, gdy kwota za zakupy osiągnie pewien pułap – wówczas warto pomyśleć o zakupach łączonych i kupić kilka produktów, które masz na liście albo zrobić zakupy wspólnie z koleżanką, która też oczekuje dziecka.

Warto w pierwszej kolejności sprawdzać ofertę sklepów internetowych, które mają siedziby jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania – być może uda się odebrać towar osobiście bez konieczności dopłacania za wysyłkę.

Kupuj z drugiej ręki

Te rzeczy, które malec może mieć używane (a więc praktycznie wszystko poza fotelikiem, materacykiem do łóżeczka, kosmetykami, akcesoriami do karmienia) możesz kupić w komisie, second-handzie, od znajomych, rodziny, na forum internetowym lub na giełdzie.

Zazwyczaj nie są zniszczone, bo dziecko korzysta z nich krótko i mało intensywnie. Takie zakupy to żaden wstyd, bo można w ten sposób kupić naprawdę fajne i przydatne rzeczy za niewielkie pieniądze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza