Jej zdrowa córka nagle przestała oddychać i zesztywniała. Mama wyjaśnia: to atak BRUE

2023-03-24 16:26

Wideo tej mamy stało się viralem. Tiktokerka wrzuciła na swój kanał nagranie z domowych kamer, na którym jej córeczka doznała ataku, który każdego rodzica wprawiłby w przerażenie. Dziś kobieta wie już, czym tak naprawdę było to traumatyczne wydarzenie, więc opisuje je by zwiększyć świadomość innych rodziców. Tym bardziej, że BRUE przytrafia się z niewyjaśnionych przyczyn u zdrowych dzieci.

BRUE
Autor: TikTok/ @sarahbendel BRUE to sytuacja, która wygląda przerażająco.

Sarah Bendel prowadząca na TikToku profil o rodzinnym lifestyle`u, uzyskała prawie 9 milionów wyświetleń swojego filmu z ponad 600 tys. polubień i ponad 11 tys. komentarzy. Na wideo, jej 6-tygodniowa córeczka, niespodziewanie w trakcie rozbudzania się ze snu, doznała BRUE (brief resolved unexplained event), co w wolnym tłumaczeniu oznacza "krótkie, zwalczone, niewyjaśnione zdarzenie". 

Jej córka przestała oddychać, zesztywniała i zaczęła się ślinić. Mama trójki dzieci absolutnie spanikowała, bo myślała, że jej córka umiera. Tymczasem, BRUE, to zupełnie co innego niż SIDS - nagła śmierć łóżeczkowa. Ataki te nie zostały jeszcze wystarczająco przebadane, jednak z dotychczasowej wiedzy medycznej wynika, że w większości dzieją się podczas wybudzania, a więc sporo rodziców może nie wiedzieć nawet, że jego dziecko przeszło taki incydent. 

Dowiedz się: „Cały drżał i był niebieski”. Mama opisuje drgawki gorączkowe u syna i radzi, co zrobić

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dowiedz się: Płacze i nagle traci oddech? To może być częsta dolegliwość u dzieci

Przerażający atak u noworodka

Na filmie TikTokerki, widać, jak pochyla się ona wraz ze starszą córką nad łóżeczkiem noworodka. Nagrywa swoją córeczkę telefonem komórkowym, gdy nadle jej siostra zauważa, że coś się dzieje. Mama mówi jeszcze - "nic jej nie jest", a potem zaczyna się panika. Mama podpisała wideo zamieszczając pytanie do innych rodziców.

- "To było takie traumatyczne. Nie mogę nawet opisać paniki, która nastała. Jojo ma 6 tygodni i dziś dostała tego ataku. Czy zdarzyło się to komuś jeszcze? Ostatnio jadła 3 godziny wcześniej. Budziłam ją, żeby ją nakarmić i to się stało - opisuje Sarah.

Okazuje się, że znaleźli się internauci mający podobne doświadczenia.

- "Nasz syn miał BRUE, kiedy go trzymałem. Według naszych lekarzy w szpitalu ataki zwykle zdarzają się podczas snu – stąd tak wielu rodziców nigdy ich nie widziało" - napisał jeden z ojców.

- „To przydarzyło się mojej córce, gdy miała 3 dni” — napisała jedna z mam. „Najbardziej traumatyczne przeżycie w całym moim życiu”.

- „Jestem mamą po raz pierwszy i to mnie zszokowało, gdy przydarzyło się mojemu synkowi… Zdarzyło się to jeszcze co najmniej 3 razy. Lekarz powiedział, że to refluks żołądkowy, ale ja sama nie wiem" - dodała inna mama. 

Zobacz też: Karmił 5-tygodniową córeczkę, nagle jej ciało zrobiło się sine. Teraz apeluje do rodziców

Czym jest BRUE?

Wiedza na temat BRUE wciąż jest niewielka, a w Polsce nie mówi się o tych zdarzeniach prawie wcale. Zgodnie z amerykańskim Nationwide Children's Hospital można rozróżnić kilka objawów związanych z BRUE, takich jak rozluźnienie lub naciągnięcie mięśni, zmiana koloru skóry, pojawienie się omdlenia lub zaprzestanie oddychania. Zdarzenie następuje nagle, trwa krócej niż 30 do 60 sekund i wygląda bardzo przerażająco dla osoby opiekującej się niemowlęciem.

BRUE, zgodnie z nazwą to atak o niewyjaśnionym podłożu, u całkiem zdrowych dzieci. Nie obejmuje ono takich problemów, jakie często podają za przyczynę lekarze, np. refluks żołądkowy, ciężkie infekcje, wady serca, czy reakcje alergiczne

Mimo to, zgodnie z dotychczas przeprowadzonymi badaniami, są czynniki, które mogą predysponować do wystąpienia BRUE:

Główne czynniki ryzyka BRUE to. Są to:

  • wcześniejszy epizod, w którym dziecko przestało oddychać, zbladło lub miało sine zabarwienie skóry,
  • problemy z karmieniem
  • niedawne przeziębienie zatok lub zapalenie oskrzeli
  • wiek poniżej 10 tygodni
  • niska masa urodzeniowa,
  • wcześniactwo,
  • narażenie na bierne palenie.

Zobacz też: To proste badanie może uchronić niemowlęta przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Rewolucyjne odkrycie naukowców

Źródło: 

medlineplus.gov

nationwidechildrens.org

Nasi Partnerzy polecają