Kiedy zrobić USG 3D, żeby najlepiej oddało wygląd dziecka? To porównanie to doskonała podpowiedź

2022-09-08 10:49

Każdy rodzic jest ciekaw, jak będzie wyglądało jego dziecko. Będzie miało nosek po mamie, a usta po tacie, czy może na odwrót? Na pierwsze zdjęcie z USG 3D czekamy z niemałą ekscytacją. Nic dziwnego, w końcu to właśnie wtedy zobaczymy po raz pierwszy twarz maluszka. Kiedy wykonać to badanie, by było jak najbardziej miarodajne pod kątem wyglądu dziecka?

USG 3D
Autor: Getty Images Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie USG 3D?

Lekarz jest w stanie ocenić wszystkie, istotne parametry dotyczące zdrowia i rozwoju narządów dziecka, za pomocą klasycznego USG 2D. Z kolei USG 3D i 4D to rodzaj ciekawostki dla rodziców. Mogą oni jakby zajrzeć do wnętrza brzucha i zobaczyć wygląd zewnętrzny swojego dziecka. 

W przypadku USG 3D widzą jedynie zdjęcia dziecka, zaś USG 4D jest jak wideo - oprócz wyglądu malucha, możemy obserwować, jak się zachowuje w brzuchu - może akurat ssie kciuk albo ziewa...?

Tak czy siak, USG, które ma pokazać wygląd maluszka lepiej wykonać w odpowiednim czasie, by z większą dokładnością poznać twarz maleństwa, które niebawem się urodzi. 

Dowiedz się: Czy zdjęcie USG 3D jest wiarygodne? Oto zdjęcia, które to potwierdzają

Wszystko o badaniu USG 3D

Kiedy wykonać USG 3D?

Lekarze zalecają wykonanie USG 3D lub 4D po 24. tygodniu ciąży. Wcześniej, wygląd dziecka jeszcze się klaruje. Tak naprawdę, dopiero koło 30. tygodnia ciąży można ocenić, jak będzie wyglądało dziecko. Wcześniej, co prawda, ma już swoje rysy twarzy, jednak dopiero zdobywa tkankę tłuszczową i choć kształt noska już bardzo się nie zmieni, to może on wyglądać na o wiele większy względem chudziutkiej buzi. 

Z kolei po 32. tygodniu, dziecko jest na tyle duże, że może być ciężko uchwycić jego twarz na zdjęciu. Idealnie pokazuje to zestawienie zaprezentowane przez jedną z klinik ginekologicznych.

Instagram/ @ohbabyfresno
Autor: Instagram/ @ohbabyfresno Instagram/ @ohbabyfresno

Zobacz też: 9 cech, które twoje dziecko dziedziczy po ojcu. Czy ci się to podoba, czy nie...

Być może dlatego, niektórzy rodzice pokazują w internecie zdjęcia z USG i zdjęcia swoich noworodków, które w ogóle siebie nie przypominają. Kluczowy okazuje się moment wykonania pomiaru. Lepiej nie spieszyć się zbytnio i poczekać chociaż do 28. tygodnia ciąży.

Zobacz w naszej galerii porównania zdjęć z USG 3D do zdjęć noworodków