Koniec z takimi zbiórkami na chore dzieci. Winne nowe prawo?

2023-05-05 12:47

Nowe prawo może znacznie ograniczyć zbiórki na chore dzieci i wspieranie inicjatyw charytatywnych, w których udział brały niekiedy całe rodziny. Chodzi o zbieranie plastikowych nakrętek po napojach, które organizowane były w wielu placówkach, m.in. w szkołach i przedszkolach. Takie działania mogą być niebawem znacznie utrudnione.

chore dziecko
Autor: Getty Images Nowe prawo może znacznie ograniczyć zbiórki na chore dzieci.

Jak przypuszczają eksperci, nowa dyrektywa unijna SUP, bo o niej mowa, może mieć znaczny wpływ na zbieranie nakrętek po napojach. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Zgodnie z ich zapisami od połowy przyszłego roku wszystkie nakrętki będą musiały być fabrycznie przytwierdzone do opakowania - kartonu czy też butelki. 

Dowiedz się: Zbiórki i darowizny będą opodatkowane? Prezydent już podpisał ustawę

Express Biedrzyckiej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Unijne kary płacą polskie rodziny

Przeczytaj też: Rodzice Aleksa oddali pieniądze ze zbiórki, bo mieli dostać refundację. "Los brutalnie z nas zadrwił"

Nowe przepisy mają uzasadnienie dla ekologii, jak ocenia w rozmowie z TVN24 Biznes dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych Robert Szyman:

- Jeżeli nakrętki będą na stałe przymocowane do pojemników, to w domyśle ktoś na siłę nie będzie się szarpał z nakrętką, aby ją wyrzucić w krzaki. Już niedługo butelki będą objęte kaucją, przez co te nakrętki wraz z nią trafią do automatu zwrotnego - zaznacza ekspert.

Z drugiej zaś strony, taki pomysł może przynieść koszt społeczny - może zabić inicjatywy takie jak charytatywne zbieranie nakrętek.

- To może zabić takie inicjatywy, przede wszystkim jeżeli chodzi o zbiórkę dzieci. Wiele szkół podstawowych angażowało się w tego rodzaju zbiórki - zauważa Robert Szyman.

Jak podkreśla ekspert nikt nie pokusił się o obliczenie, czy podczas tego typu inicjatyw nie zbierano na tyle dużej ilości plastiku, by było to miarodajną rekompensatą na rzecz ochrony środowiska. 

- Polska nie podnosiła tej istotnej kwestii w toku dyskusji o kształcie dyrektywy. Jest więc ona taka, jaka jest - mówił dyrektor związku przetwórców, dodając - W mojej ocenie jest to projekt polityczny, a nie prośrodowiskowy. Nie rozwiązuje bowiem problemu zaśmiecania i użycia jednorazowych produktów. 

Sprawdź: Mała Nadia nie doczekała pomocy, ale uratowała życie innych dzieci. "Pozostawiła piękny ślad"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza