Które cechy dziecko dziedziczy po ojcu? Niektóre męskie geny są bardziej dominujące

2024-01-01 8:18

Nie ma chyba rodziny, która nie zastanawiałaby się, do kogo będzie podobne nowonarodzone dziecko. Spekulacje zaczynają się już w momencie informacji o ciąży.

Które cechy dziecko dziedziczy po ojcu? Niektóre męskie geny są bardziej dominujące
Autor: Getty Images 9 cech, które dziecko dziedziczy po ojcu

Dokładne rysy twarzy, czy szczegóły w wyglądzie mogą być miksem cech matki i ojca. Nie ulega jednak wątpliwości, że pewne rzeczy dziedziczy się głównie po tacie. Nawet jeśli dzieci nie są do niego podobne na pierwszy rzut oka, to to on przekazuje dziecku gen, który odpowiada za pewne kwestie, więc dziecko dziedziczy pewne cechy po rodzinie ojca. Które?

Rodzice, dziadkowie i reszta krewnych doszukują się wówczas podobieństw do siebie. Mówią czasami - "ma silne geny", o tym, do kogo dziecko wydaje się bardziej podobne. Są kwestie, za które geny ojca odpowiadają w znacznej mierze i to prawie pewne, że dziecko odziedziczy je właśnie po nim. Są też takie aspekty w wyglądzie i zdrowiu w których geny ojca mają jakby większą szansę na przebicie dlatego potocznie mówi się o ich "dziedziczeniu" po ojcu.. O które chodzi?

Zobacz też: Dziedziczenie po rodzicach: jakie cechy osobowości dziedziczymy?

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Płeć

Jeśli tata twoich dzieci kiedykolwiek będzie rozczarowany, że nie ma małego chłopca lub dziewczynki, to sam jest sobie winien! Mężczyźni są odpowiedzialni za określenie płci biologicznej dziecka. To oni dostarczają chromosom Y dla chłopców i chromosom X dla dziewczynek podczas zapłodnienia komórki jajowej. 

Naukowcy odkryli również, że stosunek płci w rodzinach także leży po stronie rodziny ojca, a nie matki. Na przykład, jeśli mężczyzna miał więcej braci, jego własne dzieci częściej były płci męskiej; jeśli miał więcej sióstr, częściej miał córki. 

Zobacz też: Oczy po tacie, nos po mamie... Jak będzie wyglądało twoje dziecko?

Wzrost

Wyróżnia się ponad 700 odmian genetycznych, mających wpływ za określenie wzrostu. Ta cecha pochodzi zarówno z genów mamy, jak i taty, istnieją dowody na to, że geny taty odgrywają większą rolę w kwestiach wzrostu.

Mówiąc o wzroście, naukowcy zwracają uwagę na insulinopodobny czynnik wzrostu (białko IGF), który programuje wzrost. Geny IGF ojca mogą pomóc dziecku urosnąć, podczas gdy geny IGFR2 matki mogą zahamować wzrost.

Przeczytaj: Dziedziczenie grupy krwi: czynnik Rh, grupa krwi dziecka, konflikt serologiczny

Skłonności do tycia

Geny tylko predysponują dziecko do określonej wagi – nie gwarantują tego. Nie mniej jednak dziecko może winić swojego tatę za tzw. biały tłuszcz. Tak wynika z badania opublikowanego w piśmie Nature Communications. Jak stwierdzili naukowcy, to, ile tłuszczu przechowujesz, szczególnie wokół narządów, jest w dużej mierze determinowane przez geny przekazywane przez twojego ojca. 

Problemy kardiologiczne

Istnieje śmiertelny gen, który zawsze jest przekazywany z ojca na syna – nazywa się haplogrupa I Y chromosom. Mężczyźni z chromosomem Y z haplogrupy I mają o 50 procent wyższe ryzyko choroby wieńcowej niż inni panowie. Ten gen jest niezależny od czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i wysoki poziom cholesterolu. Po prostu można go mieć lub nie. 

Dowiedz się: Rude niemowlę - po kim dziecko może odziedziczyć rude włosy?

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Przez lata naukowcy uznawali, że dzieci spłodzone przez ojców będących w wieku powyżej 45 lat mogą częściej mieć trudności w nauce i być może skłonności samobójcze, nadpobudliwość lub chorobę afektywną dwubiegunową.

Jednak ostatnie badania wykazały, że genetyczny wpływ na zaburzenia psychiczne może być mniej silny niż wcześniej sądzono. Zaburzenia psychiczne mają związek genetyczny, ale tylko w 10-20%. W większości zatem zależą od wielu innych czynników wpływających na zdrowie psychiczne. 

Sprawdź: Skąd się biorą piegi, dołeczki w policzkach i wgłębienie w brodzie?

Co dziedziczymy jeszcze po ojcu?

Według doniesień naukowych są pewne aspekty wyglądu dziecka, w których męskie geny są o wiele bardziej dominujące i aktywne niż żeńskie. Nie jest to pewne, ale bardzo prawdopodobne, że dziecko odziedziczy po tacie:

  • usta,
  • dołeczki w policzkach,
  • odciska palców,
  • uzębienie. 

Dla tych, którzy bardzo chcą wiedzieć więcej, mamy dobrą informację. Dokładne i precyzyjne dane wskaże w temacie dziedzicenia różnych cech jedynie test DNA, który można jednak bez problemu wykonać. Możesz pobrać próbkę w zaciszu własnego domu, a po wysłaniu jej do laboratorium,  otrzymasz mnóstwo ekscytujących informacji o cechach Twojego dziecka, w tym:

  • wzrost w dorosłości,
  • kolor i tekstura włosów,
  • kolor oczu,
  • wzorce snu,
  • profil żywieniowy.

Źródło:

https://www.familyeducation.com/

https://www.rd.com/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza