"Laktacyjna psychoza". Czeszki pokazują, że MACIERZYŃSTWO to NIE BAJKA [FILM]

2014-06-18 14:21

"Laktacyjną psychozę" obejrzało na YouTubie już ponad milion ludzi. Na czym polega fenomen tej piosenki? Na tym, że młode mamy w końcu powiedziały "dość" i zbuntowały się przeciwko medialnej wizji macierzyństwa. Zobaczcie film!

Macierzyństwo
Autor: x-news - Śpiewamy o tym, że bywamy zmęczone, umorusane, mamy podkrążone oczy, bo o tym się nie mówi - dodaje Lenka Jankovska, wokalistka i mama.

Seriale, filmy i artykuły w prasie kreują obraz zadbanych i seksownych mam, znakomicie łączących macierzyństwo z karierą i mających w dodatku wiele pasji. Czy tak właśnie wygląda życie? Wiemy, że nie i że często mamy są zmęczone, nie mają czasu dla siebie, a społeczeństwo o nich nie pamięta. A jednak głośno się o tym nie mówi, bo to obraz nieprzyjemny, nad którym nie chcemy się rozwodzić.

Laktacyjna psychoza

Dwie Czeszki postanowiły zakończyć tę kampanię seksownych mam i nagrały piosenkę, w której opowiadają o trudach macierzyństwa. - Znamy się z Lenią dwanaście lat, nasze dzieci urodziły się w tym samym czasie. To nas zainspirowało - mówi Bara Vaculicova, mama i wokalistka.

"Laktacyjna psychoza", bo taki tytuł nosi ich utwór, mówi o tym, że mamy są zmęczone i mają do tego prawa, ponieważ są tylko ludźmi. - Jako matki czasem mamy dość. Obraz z mediów, że matki są uśmiechnięte, zadbane a dzieci słodkie, jest zniekształcony - tłumaczy.

Czytaj także: Naukowcy alarmują: Kobiety, które chcą być IDEALNYMI MAMAMI, częściej popadają w depresję [KLIKNIJ!]

- Śpiewamy o tym, że bywamy zmęczone, umorusane, mamy podkrążone oczy, bo o tym się nie mówi - dodaje Lenka Jankovska, wokalistka i mama. Piosenki wokalistek nie są jednak krytyką macierzyństwa, a jedynie próbą pokazania jego innej strony.

Naruszyły TABU?

Ich piosenka o zmęczonych mamach wywołała poruszenie w Czechach i na Słowacji. O słodko-gorzkim obrazie macierzyństwa, który przedstawiają Czeszki, rozpisują się gazety, dyskutują ludzie. - Niektórzy uważają, że teledysk jest zniewagą macierzyństwa, ale wiele młodych mam było zadowolonych, że pokazujemy to, co one też czują - mówi Lenka Jankovska.

- Za moich czasów było inaczej. Po urodzeniu dziecka matki mogły bardziej liczyć na pomoc babć. O macierzyństwie się nie śpiewało, zwłaszcza w taki sposób jak robią to one. To był temat tabu - mówi Petra Oernocka, piosenkarka i mama Bary.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza