Łatwy i szybki poród to też "zadanie" dla dziecka. Położna pokazuje, jak je przekonać, by współpracowało

2022-07-19 14:21

Położna pokazuje jak ważne jest ułożenie dziecka podczas porodu. Gdy jego główka ułożona jest pod nieodpowiednim kątem, poród będzie się przeciągał, męcząc was oboje. Właśnie dlatego, już w czasie ciąży, trzeba ćwiczyć wraz z dzieckiem, by nakłaniać je do odpowiedniej pozycji w czasie porodu. Jak to zrobić? To prostsze niż myślisz.

ułożenie dziecka podczas porodu
Autor: Getty Images/ Instagram/ @serenitylifedoula Położna pokazuje jak ważne jest ułożenie dziecka podczas porodu.

Ułożenie dziecka jest bardzo istotne w kwestii przebiegu porodu. Samo położenie "główkowe" nie zapewnia sukcesu. To jak ważny jest kąt ułożenia główki względem szyjki macicy, pokazała trenerka porodowa i doula - Krisha Crosley. W filmiku, który pokazała wykorzystała balonik napełniony wodą i małą lalkę.

Gdy główka lalki była położona centralnie do ujścia balonika, wystarczyło kilka pchnięć, które miały symbolizować parcie i "dziecko" wyskoczyło z balonika. Gdy jednak było ułożone pod kątem do ujścia, mimo wielu ucisków, nie wylatywało z balonika. 

Przeczytaj: Macica w ciąży: jak wygląda macica w ciąży i jak się zmienia przez 9 miesięcy?

Jak ułożenie dziecka w szyjce wpływa na postęp porodu?

Czasami dzieci próbują zejść przez miednicę z przechyloną głową. Gdy głowa nie jest dobrze przyłożona względem szyjki macicy, postęp porodu jest bardzo powolny, co prowadzi do wyjątkowo długiego, uciążliwego porodu. - tłumaczy Doula.

Dowiedz się: Nogi szeroko czy jednak wąsko? Zobacz na własne oczy, jak będzie łatwiej urodzić [WIDEO]

Jak można wpłynąć na odpowiednie ułożenie główki dziecka?

Odpowiednie ułożenie dziecka przy porodzie, może wypracować nikt inny jak sama mama. Różnicę robią już same pozycje porodowe, ale nie tylko. Według ekspertów, kluczowe są ćwiczenia już w trakcie ciąży. Dlaczego tak się dzieje? 

Brak równowagi w miednicy może spowodować nieprawidłowe ułożenie dziecka. - wyjaśnia doula.

Taka aktywność i ćwiczenie dna miednicy już w ciąży, wywoła odpowiednią pozycję dziecka przy porodzie. W brew pozorom maluch będzie trenował razem z tobą. Równowaga w miednicy zachęci dziecko do przyjęcia dobrej pozycji w dniu porodu. 

Przeczytaj też: Trenowanie do porodu, jak do maratonu? To najlepszy sposób na szybki i łatwy poród

Webinar mjakmama - Czy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Jak ćwiczyć miednicę dla dobrego porodu?

Położne coraz częściej zalecają "trenowanie" do porodu. Metod jest wiele, ale coraz popularniejszą jest spinning babies - technika opracowana specjalnie po to, by ciało kobiety, a głównie jej miednica była dobrze przygotowana do wejścia dziecka w kanał rodny. 

Coraz częściej, wraz z popularnością fizjoterapii uroginekologicznej mówi się o roli wibratorów w przygotowaniu do porodu. Ta sugestywna nazwa, w rzeczywistości kryje w sobie specjalny masażer wibrujący, który ma pomóc w usprawnieniu mięśni dna miednicy, tak by wydanie na świat dziecka, było jak najbardziej sprawne i jak najmniej bolesne.

Nie da się też przecenić samej pozycji porodowej. Eksperci radzą, by nogi trzymać wąsko, a nie szeroko, jak radzono kobietom dawniej. Przydatne są też gadżety porodowe, które wspierają odpowiednie ułożenie ciała matki - takie, które pomaga dziecku w przyjęciu dobrej pozycji względem szyjki macicy. Jednym z takich gadżetów jest piłka fasolka

Zobacz też polecane pozycje metody Spinning Babies