Nogi szeroko czy jednak wąsko? Zobacz na własne oczy, jak będzie łatwiej urodzić [WIDEO]

2022-01-10 14:52

"Zostawcie jej nogi w spokoju" to hasło, które propagują naukowcy zajmujący się fizjonomią porodu. Animacja opublikowana na Instagramie, idealnie obrazuje to zagadnienie. Trzymać nogi szeroko, czy lepiej wąsko? Okazuje się, że właściwe ułożenie nóg, oprócz ułatwienia dziecku przyjścia na świat, może też ochronić krocze przed nacięciem.

poród
Autor: Getty Images Nogi do porodu trzymać szeroko, czy jednak wąsko?

"Nogi szeroko" - to jedno z najbardziej utartych zdań powtarzanych na porodówkach. Słyszymy je na filmach, ale wiele mam twierdzi też, że lekarze i położne niemalże każą rozchylać nogi podczas parcia. Okazuje się, że nie zawsze mają oni rację.

Jak będzie łatwiej urodzić - z nogami szeroko, czy wprost przeciwnie? Na to pytanie odpowiadają naukowcy i obalają dotychczasowe twierdzenia.

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Biomechanika to między innymi nauka o stanach równowagi i ruchu człowieka. Bada ona także aspekt porodów. Jak nasza pozycja zewnętrzna, wpływa na układ rozrodczy? Okazuje się, że zupełnie inaczej niż wydawało się ludzkości przez setki lat. To fascynujące, bo ta nauka zmienia coraz bardziej podejście do porodu

Sprawdź: Poród na stojąco - jakie ma zalety?

"Zostawcie jej nogi w spokoju" to hasło, które próbuje rozpropagować Instytut Fizjologii Porodu na swoim Instagramie Art of Birth. Ich animacja jest wyjątkowo sugestywna i obrazowo przedstawia całe zagadnienie.

Co się dzieje z ciałem kobiety, kiedy rodzi z nogami w rotacji zewnętrznej (ustawionymi szeroko), a kiedy w wewnętrznej (wąsko)? Prawda jest zaskakująca!

Według naukowych badań, w takiej pozycji łatwiej też ochronić krocze przed nacięciem.

Zobacz także: 5 pozycji, które ułatwią ci poród

10 sposobów na lekki poród bez traumy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza