Trenowanie do porodu, jak do maratonu? Za to świat pokochał metodę Spinning Babies

2022-05-23 13:49
spinning babies
Autor: Getty Images Na czym polega przygotowanie do porodu metodą Spinning Babies?

Większe szanse na poród naturalny, bez interwencji medycznych, poród krótszy i mniej bolesny? To nie magia, a specjalnie opracowana metoda, mająca na celu tak przygotować ciało kobiety, by poród był jak najłatwiejszy dla niej i dla dziecka. Co powinnaś wiedzieć o Spinning Babies?

Można twierdzić, że kobieta jest naturalnie stworzona do rodzenia i jej ciała nie trzeba na to przygotowywać. I tak, i nie. Bo owszem, wciąż zdarza się dużo intuicyjnych, ale niezwykle udanych porodów. Jest jednak całe mnóstwo porodów z komplikacjami i konieczną interwencją medyczną. 

W metodzie Spinning Babies, chodzi o to, by ciało kobiety, a głównie jej miednica była dobrze przygotowana do wejścia dziecka w kanał rodny. W dzisiejszych czasach nasze ciała, mówiąc w skrócie, są spięte i pozbawione równowagi, co utrudnia poród. Wpływa na to jazda samochodem, długie godziny spędzone przy biurku i inne, dalekie od natury sytuacje, które musi znosić ciało.

Według zwolenników tej metody, odpowiednie ćwiczenia przed porodem i pozycje w jego trakcie, rozluźniają miednicę tak, że dziecku łatwiej jest przyjść na świat. 

Spis treści

 1. Skąd się wzięło podejście Spinning Babies?
 2. O co chodzi w filozofii Spinning Babies?
 3. Co powinna dać matce i dziecku metoda Spinning Babies?
 4. Spinning Babies - przykładowe ćwiczenia i pozycje porodowe
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Skąd się wzięło podejście Spinning Babies?

Spinning Babies to metoda pracy z ciałem ciężarnej kobiety, opracowana przez położną Gail Tully. Metoda powstała na bazie współpracy z osteopatami i chiropraktykami. To spojrzenie na poród z perspektywy fizjologicznej i biomechanicznej.

Przeczytaj: Polskie porodówki w trakcie pandemii - dokarmianie noworodków i więcej cesarek

Tak wnikliwa obserwacja zachowań ciała podczas porodu, pozwoliła na opracowanie ćwiczeń i pozycji porodowych, które mają ciału pomagać, a nie przeszkadzać w wydaniu dziecka na świat.

Główne hasła zwolenników metody Spinning Babies to "rusz matką, by ruszyć dzieckiem" i "zróbmy więcej miejsca dziecku". Podejście to opiera się na trzech filarach:

 • równowadze,
 • grawitacji
 • i ruchu.

O co chodzi w filozofii Spinning Babies?

W koncepcji Spinning Babies, postęp porodu nie jest oceniany jedynie poprzez rozwarcie szyjki macicy, ale głównie przez etap położenia główki dziecka w kanale rodnym. Dziecko jest tu uznawane za aktywnego uczestnika porodu, który ma za zadanie dokonanie rotacji w dół. Matka z kolei, ma dziecku otworzyć szyjkę macicy. 

Sprawdź: Piłka "fasolka" - położna wyjaśnia, jak jej poprawnie użyć i dlaczego warto z nią rodzić

By ta współpraca poszła sprawnie, konieczne jest przygotowanie do porodu, za pomocą odpowiednich ćwiczeń wykonywanych jeszcze w ciąży. W metodzie Spinning Babies chodzi głównie o to, by dać dziecku możliwość przyjęcia optymalnej pozycji w miednicy. Należy więc usunąć napięcie z miednicy, a zwłaszcza z więzadeł i mięśni w jej okolicach. 

Więzadła w miednicy nie mogą być ani zbyt napięte, ani zbyt luźne. Jeśli nie nastąpi równowaga w napięciu miednicy, będzie ona wykrzywiała się do przodu, lub do tyłu, a dziecko nie będzie w stanie odpowiednio wejść w kanał rodny. Jeśli zaś miednica będzie w dobrej kondycji, dziecko prawidłowo zejdzie do kanału rodnego, bez konieczności podawania sztucznej oksytocyny. 

Co powinna dać matce i dziecku metoda Spinning Babies?

Zwolenniczki tej filozofii porodu wśród położnych i samych rodzących, podają wiele jego zalet.

 • mniejszy dyskomfort w ostatnich tygodniach ciąży
 • większa szansa na poród naturalny rozpoczęty samoistnie
 • zmniejszenie bólu porodowego
 • szybsze postępy porodu
 • zmniejszona ilość koniecznych interwencji medycznych w trakcie porodu

Dowiedz się: Zabierz grzebień na porodówkę - zdziwisz się, jak może ułatwić poród

Spinning Babies - przykładowe ćwiczenia i pozycje porodowe

Zobacz też: Jak będzie wyglądać twoje dziecko? Zobacz, czy ufać USG 3D [ZDJĘCIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza