Trenowanie do porodu, jak do maratonu? Za to świat pokochał metodę Spinning Babies

2022-05-23 13:49

Większe szanse na poród naturalny, bez interwencji medycznych, poród krótszy i mniej bolesny? To nie magia, a specjalnie opracowana metoda, mająca na celu tak przygotować ciało kobiety, by poród był jak najłatwiejszy dla niej i dla dziecka. Co powinnaś wiedzieć o Spinning Babies?

spinning babies
Autor: Getty Images Na czym polega przygotowanie do porodu metodą Spinning Babies?

Można twierdzić, że kobieta jest naturalnie stworzona do rodzenia i jej ciała nie trzeba na to przygotowywać. I tak, i nie. Bo owszem, wciąż zdarza się dużo intuicyjnych, ale niezwykle udanych porodów. Jest jednak całe mnóstwo porodów z komplikacjami i konieczną interwencją medyczną. 

W metodzie Spinning Babies, chodzi o to, by ciało kobiety, a głównie jej miednica była dobrze przygotowana do wejścia dziecka w kanał rodny. W dzisiejszych czasach nasze ciała, mówiąc w skrócie, są spięte i pozbawione równowagi, co utrudnia poród. Wpływa na to jazda samochodem, długie godziny spędzone przy biurku i inne, dalekie od natury sytuacje, które musi znosić ciało.

Według zwolenników tej metody, odpowiednie ćwiczenia przed porodem i pozycje w jego trakcie, rozluźniają miednicę tak, że dziecku łatwiej jest przyjść na świat. 

Spis treści

 1. Skąd się wzięło podejście Spinning Babies?
 2. O co chodzi w filozofii Spinning Babies?
 3. Co powinna dać matce i dziecku metoda Spinning Babies?
 4. Spinning Babies - przykładowe ćwiczenia i pozycje porodowe
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Skąd się wzięło podejście Spinning Babies?

Spinning Babies to metoda pracy z ciałem ciężarnej kobiety, opracowana przez położną Gail Tully. Metoda powstała na bazie współpracy z osteopatami i chiropraktykami. To spojrzenie na poród z perspektywy fizjologicznej i biomechanicznej.

Przeczytaj: Polskie porodówki w trakcie pandemii - dokarmianie noworodków i więcej cesarek

Tak wnikliwa obserwacja zachowań ciała podczas porodu, pozwoliła na opracowanie ćwiczeń i pozycji porodowych, które mają ciału pomagać, a nie przeszkadzać w wydaniu dziecka na świat.

Główne hasła zwolenników metody Spinning Babies to "rusz matką, by ruszyć dzieckiem" i "zróbmy więcej miejsca dziecku". Podejście to opiera się na trzech filarach:

 • równowadze,
 • grawitacji
 • i ruchu.

O co chodzi w filozofii Spinning Babies?

W koncepcji Spinning Babies, postęp porodu nie jest oceniany jedynie poprzez rozwarcie szyjki macicy, ale głównie przez etap położenia główki dziecka w kanale rodnym. Dziecko jest tu uznawane za aktywnego uczestnika porodu, który ma za zadanie dokonanie rotacji w dół. Matka z kolei, ma dziecku otworzyć szyjkę macicy. 

Sprawdź: Piłka "fasolka" - położna wyjaśnia, jak jej poprawnie użyć i dlaczego warto z nią rodzić

By ta współpraca poszła sprawnie, konieczne jest przygotowanie do porodu, za pomocą odpowiednich ćwiczeń wykonywanych jeszcze w ciąży. W metodzie Spinning Babies chodzi głównie o to, by dać dziecku możliwość przyjęcia optymalnej pozycji w miednicy. Należy więc usunąć napięcie z miednicy, a zwłaszcza z więzadeł i mięśni w jej okolicach. 

Więzadła w miednicy nie mogą być ani zbyt napięte, ani zbyt luźne. Jeśli nie nastąpi równowaga w napięciu miednicy, będzie ona wykrzywiała się do przodu, lub do tyłu, a dziecko nie będzie w stanie odpowiednio wejść w kanał rodny. Jeśli zaś miednica będzie w dobrej kondycji, dziecko prawidłowo zejdzie do kanału rodnego, bez konieczności podawania sztucznej oksytocyny. 

Co powinna dać matce i dziecku metoda Spinning Babies?

Zwolenniczki tej filozofii porodu wśród położnych i samych rodzących, podają wiele jego zalet.

 • mniejszy dyskomfort w ostatnich tygodniach ciąży
 • większa szansa na poród naturalny rozpoczęty samoistnie
 • zmniejszenie bólu porodowego
 • szybsze postępy porodu
 • zmniejszona ilość koniecznych interwencji medycznych w trakcie porodu

Dowiedz się: Zabierz grzebień na porodówkę - zdziwisz się, jak może ułatwić poród

Spinning Babies - przykładowe ćwiczenia i pozycje porodowe

Zobacz też: Jak będzie wyglądać twoje dziecko? Zobacz, czy ufać USG 3D [ZDJĘCIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza