Legionella wciąż sieje postrach. Sanepid wydał wytyczne dla szkół

2023-09-01 11:30

Źródło zakażeń bakterią legionella wciąż nie zostało odkryte. Tymczasem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała wytyczne dla placówek oświatowo-wychowawczych przed nadchodzącym rokiem szkolnym.

Dzieci myją ręce
Autor: Getti Images Legionella wciąż sieje postrach. Sanepid wydał wytyczne dla szkół

Najnowsze wytyczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie dla szkół dotyczą postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych.

Wszystko w ramach zapobiegania zakażeniom bakteriami z rodzaju legionella, których wciąż przybywa.

Zobacz także: 5-miesięczna dziewczynka nagle zaczęła tracić przytomność. RTG pokazało przyczynę

Kto powinien się bać legionelli?

Legionella – najnowsze informacje

Według najnowszych informacji rzeszowskiego sanepidu, w ostatniej dobie wykryto na Podkarpaciu jedno nowe zakażenie legionellą. Jest nim mieszkaniec Rzeszowa. Na szczęście nie odnotowano kolejnych zgonów.

Przypominamy, że najwięcej przypadków zakażenia legionellą potwierdzono w Rzeszowie – 106, oraz w powiecie rzeszowskim – 36. W innych Podkarpackich miejscowościach są to pojedyncze przypadki.

Do tej pory zmarło 18 osób.

Tak Rzeszów walczy z legionellą

Rzeszowski ratusz podał do publicznej informacji, że w mieście przeprowadzono dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej. Taki sam zabieg nastąpił w instalacjach wodnych placówek oświatowych. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo przed nadchodzącym rokiem szkolnym.

Do miejskich rur wodociągowych wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru. Po tym zabiegu cała instalacja została wypłukana, aby pozbyć się z niej nadmiaru chloru.

- Woda z chlorem została spuszczona, następnie wszystkie wewnętrzne instalacje ciepłej wody i cyrkulacji zostały dodatkowo przepłukane. Zostało to zrobione na początku tygodnia. Jesteśmy gotowi na pierwszy dzwonek – powiedział w rozmowie z PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Wytyczne Sanepidu

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała z kolei na swojej stronie „wytyczne dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”.

Sanepid poinformował, że przed ponownym otwarciem szkół wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań.

Wśród nich znalazły się takie rekomendacje jak:

  • właściwa konserwacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach wody (temperatura powinna mieć temperaturę co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni Celsjusza, co zmniejsza namnażanie się bakterii),
  • płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej,
  • właściwe zarządzanie i utrzymywanie urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą w celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Jak przekazał PAP podkarpacki kurator oświaty, Małgorzata Rauch została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.

Źródło:

  • gov.pl
  • pap.pl
  • portalsamorzadowy.pl
  • portalkomunalny.pl

Czytaj także: Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Kiedy dni wolne od szkoły 2023/2024?

Infekcja wirusowa czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Mięsożerna bakteria w Bałtyku kilka lat temu zabiła 4 osoby. Teraz powraca