Rodzice boją się legionelli u dzieci. Profesor wylicza objawy i uspokaja

2023-08-25 12:29

W związku z kolejnymi zakażeniami i zgonami spowodowanymi przez bakterię Legionella na Podkarpaciu, coraz więcej rodziców zastanawia się, czy ich dzieci są bezpieczne. Pulmonolog profesor Janusz Milanowski uspokaja wszystkich i tłumaczy, że nie tak łatwo zarazić się legionellą.

Rodzice boją się legionelli u dzieci. Profesor wylicza objawy i uspokaja
Autor: Getty images Rodzice boją się legionelli u dzieci. Profesor wylicza objawy i uspokaja

Nie żyje siódma osoba zakażona legionellą - przekazał w piątek rano główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. Groźną bakterią według najnowszych danych podkarpackiego sanepidu zaraziło się już 113 osób. W czwartek w ratuszu w Rzeszowie odbyło się spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego. Trwa dochodzenie epidemiologiczne. Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Sytuacja ta budzi popłoch wśród ludzi i popycha ich do wymyślania różnych teorii spiskowych. Obawy społeczeństwa stara się jednak studzić Kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że bakteria Legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Zaapelował także o nie uleganie nadmiernym emocjom, ponieważ infekcje wywołane przez ten patogen są z nami od dawna.

Legionella w Rzeszowie - sposoby zarażenia bakterią

- Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonności do zachorowania u ludzi z grup ryzyka - powiedział pulmonolog.

W grupie ryzyka profesor wymienił: osoby starsze, z chorobami serca, cukrzycą, obniżoną odpornością, po przeszczepach, z nowotworami, chorobami płuc. Bardziej narażeni są także palacze oraz osoby nadużywające alkoholu.

Jak podkreślił profesor do zakażenia bakterią dochodzi drogą wziewną lub wraz z wdychanym zakażonym aerozolem wodnym, który dostaje się do płuc. Nie można się zarazić legionellą od drugiego człowieka oraz poprzez picie skażonej wody.

Objawy Legionelli u dzieci i dorosłych

Jak już wspomnieliśmy bakterie Legionella mogą wywołać niegroźną infekcję układu oddechowego tzw. gorączkę pontiac oraz ostrą infekcję z objawami typowymi dla ciężkiego zapalenia płuc tzw. legionellozę.

Gorączka pontiac trwa zwykle od 2 do 5 dni i objawia się: gorączką, dreszczami, ciężkim oddechem, męczącym suchym kaszlem, uczuciem zmęczenia i osłabienia, bólami głowy, mięśni, stawów, a czasami dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – nudnościami, wymiotami czy biegunką.

Znacznie gorzej sytuacja wygląda przy zakażeniu legionellozą. Zakażenie przebiega szybko (okres rozwoju choroby wynosi od 2 do 10 dni) i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc. W przypadku osób z grupy ryzyka może okazać się śmiertelne. Objawy legionellozy to m.in.: duszności, kłopoty z oddychaniem, wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, kłucie w klatce piersiowej, dreszcze, kaszel – suchy uporczywy na początku, później mokry – nawet z obecnością krwi w odkrztuszanej wydzielinie, wymioty, nudności, biegunka, brak apetytu, nadmierna senność, niskie tętno i ciśnienie.

Kąpiel w fontannie odbije się na zdrowiu i... kieszeni. Mandat to nawet 500 złotych

Źródła:

  • PAP
  • Poradnik Zdrowie