Lekarze radzili usunięcie ciąży. Teraz jej córka, mimo choroby, uczy się chodzić

2022-03-15 11:46

Według lekarzy, miała „nigdy nie prowadzić normalnego życia”, dziś uczy się chodzić. Ta historia pokazuje, że nadzieja umiera ostatnia, a wiara matki, działa cuda. Dziś 19-miesięczna dziewczynka z rozszczepem kręgosłupa stawia swoje pierwsze kroki i cieszy się dzieciństwem.

rozszczep kręgosłupa
Autor: Screenshot/ Facebook @pray4babygirlbower Miała nigdy nie żyć normalnie, dziś cieszy się dzieciństwem

Rodzice dziewczynki, Michelle i Michael Bower otrzymali druzgocącą diagnozę w 20. tygodniu ciąży. Dziewczynka miała urodzić się z rozszczepem kręgosłupa, więc lekarze zalecili błyskawiczne usunięcie ciąży. Para zignorowała radę specjalistów. Dziewczynka przeszła operację wewnątrzmaciczną, jeszcze przed narodzinami. 

Dziś ich córeczka, Lacey Grace ma 19-miesięcy i stawia pierwsze kroki na specjalistycznym wózku inwalidzkim. Para prowadzi profil, w którym edukuje innych rodziców o rozszczepie kręgosłupa. Jest on pełen zdjęć malutkiej dziewczynki, która z ciągłym uśmiechem na buzi, cieszy się dzieciństwem. 

Spis treści

  1. Po długich staraniach - druzgocąca diagnoza
  2. Ryzykowna operacja
  3. Chwile grozy po porodzie
  4. Coraz większe postępy
  5. Te historie dają nadzieję innym rodzicom
Poradnik zdrowie: Wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Po długich staraniach - druzgocąca diagnoza

Para starała się o dziecko przez dwa lata. Gdy w końcu się udało, ich beztroskie szczęście trwało zaledwie 4 miesiące. Dzień po tym, jak dowiedzieli się, że Michelle urodzi dziewczynkę, lekarz odczytując obraz z USG wydał diagnozę: "wady cewy nerwowej", "rozszcep kręgosłupa", "głowa w kształcie cytryny". 

Wyrokiem wydawał się właśnie nienaturalny kształt głowy, który mógł świadczyć o wyjątkowo ciężkim stanie dziewczynki, spowodowanym uciskiem na pień mózgu. Na obrazie USG widać było także znaczącą przepuklinę oponowo-rdzeniową. 

Przeczytaj też: Leczenie wewnątrzmaciczne: jakie wady płodu można leczyć jeszcze przed urodzeniem?

Taki stan miał skutkować poważnymi zmianami w mózgu, a także uszkodzeniem nerwów i całkowitym, bądź częściowym paraliżem dolnych kończyn. Rodzicom wyrażnie doradzano aborcję. Jak wspomina Michelle, w wywiadzie dla Daily Mail:

Wypłakiwałam oczy na samo wspomnienie o tym. Nie było takiej mowy, mówiłam im: Ja już ją pokochałam.

Ryzykowna operacja

Rodzice odmówili usunięcia ciąży. Zaczęto więc przygotowania do ryzykownej operacji wewnątrzmacicznej, mającej na celu domknięcie kręgosłupa. Michelle i Michael mieli na to tylko 6 tygodni. Później ciąża byłaby zbyt zaawansowana, by klasyfikować Michelle do operacji. 

Dowiedz się: Skomplikowana wewnątrzmaciczna operacja serca płodu w UCZKiN WUM w Warszawie

Lekarze operowali aż 3 i pół godziny. W operacji brało udział 35 specjalistów. W tym czasie malutka Lacey w łonie matki ważyła zaledwie 680 gram. Po operacji, jej mama musiała leżeć przez 3 miesiące, aż do porodu. W tym czasie liczył się każdy ruch maleństwa. Para odnotowywała wszystkie spostrzeżenia z tych 3 miesiący, które pozwalały monitorować stan ich córeczki. 

Chwile grozy po porodzie

Po narodzinach, Lacey nie zginała nózek w kolanach, a jej stopy były nienaturalnie wygięte. Jednak po czasie, jej kończyny uruchomiły się, mała zaczęła też samodzielnie jeść. Wystarczyło jej niespełna 3 tygodnie pobytu na oddziale intensywnej terapii noworodkowej. Po tym czasie, przez pierwsze 3 miesiące życia, dziewczynka musiała być badana 3 razy w tygodniu przez specjalistów. 

Coraz większe postępy

Według lekarzy, dziewczynka miała mieć "niską jakość życia". Lekarze twierdzili, że jest ogromne prawdopodobieństwo, że nie będzie nigdy sama chodzić, mówić, a nawet samodzielnie jeść, czy oddychać. Mała Lacey zadziwiła jednak wszystkich. 

Sprawdź: Wady wrodzone płodu - przyczyny najczęstszych wad rozwojowych

Półtoraroczna dziewczynka już mówi i to na poziomie, jakiego nie osiąga niejeden 3-latek. Umie też stawać przy meblach, a w swoim malutkim specjalnym wózku inwalidzkim przypominającym chodzik, potrafi nawet chodzić na spacery. 

Te historie dają nadzieję innym rodzicom

Rodzice małej Lacey próbują teraz edukować inne pary, którym potrzebna jest nadzieja. Na ich profilu na Facebooku, pokazują też historie innych dzieci, które mimo tragicznej diagnozy i rozszczepu kręgosłupa, żyją szczęśliwym życiem. 

Dowiedz się: Co daje kwas foliowy? Dlaczego ten suplement jest tak ważny dla kobiety w ciąży?

Takim przykładem jest mała Ava, która w wieku Lacey też uczyła się chodzić na wózku inwalidzkim. Dziś ma 4 lata i w pełni korzysta z uroków dzieciństwa.