Twój maluch nie chce, albo nie może zasnąć? Pomoże zabawa lalkami - radzi psycholog

2022-03-25 14:15

Twój kilkulatek nie chce spać sam w łóżku? Odmawia położenia się na popołudniową drzemkę? Psychologowie radzą, by wprowadzając rytuały związane ze snem wykorzystać zabawę lalkami.

Masz problemy ze snem u kilkulatka? Pomoże zabawa lalkami
Autor: Getty images Masz problemy ze snem u kilkulatka? Pomoże zabawa lalkami

Problemy ze snem u dzieci nie kończą się na okresie niemowlęcym. Kilkulatek nadal może budzić się w nocy, przychodzić do łóżka rodziców albo protestować przeciwko poobiednim drzemkom.

Specjaliści radzą, aby w nauce dobrych nawyków dotyczących snu, wykorzystać naturalne zamiłowanie dzieci do zabawy w odgrywanie ról i zabawy tematyczne. Taką zabawa jest zabawa lalkami i naśladowanie dorosłych.

Spis treści

  1. Na czym polega zabawa w ogrywanie ról?
  2. Nauka w czasie zabawy
  3. Sen i zabawa - nauka dobrych skojarzeń
  4. Jak to zrobić w praktyce?
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Na czym polega zabawa w ogrywanie ról?

To stara jak świat zabawa, do której dziecko ma naturalne predyspozycje. Maluchy uwielbiają naśladować dorosłych, bo w ten sposób uczą się wielu nowych rzeczy.

Widząc, że mama zamiata podłogę, same chwytają za szczotkę – zdobywają w ten sposób nie tylko umiejętność radzenia sobie z tym sprzętem, ale również dowiadują się życiowej mądrości – że trzeba sprzątać w domu.

Czytaj równieżZaburzenia snu u dzieci 

Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Nauka w czasie zabawy

Na pewno nie raz bawiłaś się ze swoim dzieckiem w lekarza, w szkołę, w dom – to właśnie typowe zabawy w odgrywanie ról, w czasie których dziecko zamienia się w mamą, tatę lub panią nauczycielkę. Takie „teatrzyki” pomagają dziecku poznać zasady rządzące  społeczeństwem, rodziną, ale również uczą nowego słownictwa, odpowiedniego zachowania w sklepie czy przedszkolu.

To nie wszystko – w czasie zabawy w sklep dziecko uczy się liczyć, poznaje nazwy np. warzyw czy owoców, formy grzecznościowe, które wypowiadamy przy takich okazjach. W czasie zabawy w mamę i tatę, może karmić lalki, ucząc się jak trzymać łyżeczkę czy poznawać zajęcia i obowiązki, jakie wykonują dorośli w domu. Malec rozwija wtedy również swoją wyobraźnię, kreatywności i samodzielność.

Sen i zabawa - nauka dobrych skojarzeń

Zabawa ogrywanie ról zdaniem psychologów może przydać się również do nauki prawidłowych nawyków, związanych ze snem. Dla części rodziców to poważny problem.

Wiele dzieci, nawet tych starszych, ma problemy z samodzielnym zasypianiem – we własnym łóżku lub przy zgaszonym świetle, z kładzeniem się na popołudniowe drzemki, wiele z nich w ogóle odmawia chodzenia do łóżka o określonej wieczornej porze.

W takiej sytuacji warto wykorzystać lalki i zabawę w dom, aby zaszczepić im pozytywne emocje, uczucia i postawy związane ze snem. Odgrywając role w czasie zabawy lalkami możemy pokazać dziecku, że sen to coś fajnego (wiąże się z czytaniem bajek), potrzebnego (dodaje sił do zabawy) i zdrowego (bez snu człowiek może źle się czuć).

Poprzez zabawę lalkami, które przygotowujemy i układamy do snu możemy tworzyć dobre skojarzenia ze snem, które pomogą nam wyeliminować opór i niechęć przed pójściem do łóżka.

Czytaj równieżMiejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczko dziecięce

Zabawa lalkami uczy empatii i odpowiedzialności - także chłopców!

Jak to zrobić w praktyce?

Nawet chłopiec może, a nawet powinien mieć wśród zabawek lalkę czy misia. Zaproponuj maluchowi wybranie lalki i zabawę w dom. Nie od razu „idźcie spać”, wykorzystaj ten czas na pokazanie dziecku, jak wygląda opieka na maluszkiem – to doskonała lekcja empatii i odpowiedzialności.

potem zademonstruj kilkulatkowi rytuał przygotowania do snu i zasypiania, przedstawiając go jako coś przyjemnego dla lalki, wyczekiwanego i atrakcyjnego – maskotka może cieszyć się z nowego łóżeczka, piżamki w kwiatki lub tego, że mama zaraz poczyta jej książeczkę. Może też cieszyć się, że na pewno przyśni jej się coś miłego.

Spróbujcie wymyślić kołysankę dla lalki i ją zaśpiewać albo ułóżcie własną bajkę na dobranoc. Niech będzie to odzwierciedlenie procesu, który ma zwykle miejsce w waszym domu.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza