Mama dziewczynki z autyzmem pokazała wczesne objawy zaburzenia. Jest ich aż 13 [WIDEO]

2022-07-14 13:24

Hallie Rose to już 3-letnia dziewczynka, której mama, dzieli się w mediach społecznościowych ich życiem z autyzmem. Choć dziewczynka nie jest jeszcze w pełni zdiagnozowana, bo proces ten jest długi i wymaga szczegółowej obserwacji dziecka, już od dawna bierze ona udział w specjalnych terapiach i ćwiczeniach. Pierwsze symptomy, które zaczynały niepokoić jej mamę pojawiły się jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki.

autyzm - wczesne objawy
Autor: Instagram/ @happyhandswith_hallie Jakie są wczesne objawy autyzmu? Mama pokazuje je na przykładzie swojej córki.

Autyzm w Europie wykywany jest mniej więcej u 1 proc. populacju, czyli 1 dziecko na 100 statystycznie ma autyzm. Diagnozę najczęściej uzyskują dzieci między 1., a 5. rokiem życia. Nie jest to jednak proste. Diagnozę stawia interdyscyplinarny zespół specjalistów z różnych dziedzin - m.in. psychiatra, pedagog, psycholog, logopeda. To tym trudniejsze, że spektrum autyzmu jest róznorodne i objawy mogą się różnić i wyglądać niece inaczej u każdej osoby. 

Dowiedz się: Jak rozpoznać, że dziecko jest autystyczne? Poznaj pierwsze objawy autyzmu

Jedno jest pewne, im wcześniej zastosowana terapia, tym lepiej dla dziecka. Być może dlatego, że mama małej Hallie, zaufała swojemu instynktowi i zaczęła wdrażać terapię bardzo szybko, dziewczynka robi dziś niesamowite postępy, w związku z czym diagnostyka się przedłuża. Oto objawy, które zaniepokoiły rodzinę Hallie. Kobieta jednak zaznacza, by nie ferować na ich podstawie wyroków. Jeśli jednak objawy się zgadzają, a rodzic czuje, że coś jest nie tak - powinien zgłosić się do specjalistów.  

To są rzeczy, które robią wszystkie dzieci, ale nie powinno być tak, że jest to stałe i przez cały czas. Jako rodzic poznasz różnicę. To się wyczuwa. - komentuje mama dziewczynki. 

Żyję z: "W Polsce o autyzmie orzekają okuliści i ortopedzi"

13 wczesnych objawów autyzmu u małych dzieci

Tylko jeśli są one często powtarzalne i przeważające, powinny nakłonić do wizyty u specjalisty w celu rozpoczęcia diagnostyki autyzmu. Sporadycznie, tak zachowują się wszystkie niemowlaki. Na co zwrócić uwagę w zachowaniu maluszka, według mamy małej Hallie?

 • Nie reagowanie na imię.
 • Ciągłe oglądanie własnych rączek.
 • Duża wrażliwość na jasne światło, głośne dźwięki i konsystencję jedzenia.
 • Opóźnione zdobywanie umiejętności typowych dla wieku.
 • Kopanie nóżkami i klaskanie w rączki zawsze przy pozytywnych emocjach, ekscytacji i szczęściu. 
 • Ciągłe kołysanie się.
 • Nadmierne mruganie, tiki nerwowe.
 • Brak zainteresowania zabawkami, zamiast tego skupianie się na zwykłych przedmiotach.
 • Fascynacja tylko tymi zabawkami, które kręcą się i obracają.
 • Zapominanie już poznanych i nauczonych słów. 
 • Ograniczony kontakt wzrokowy.
 • Brak klasycznej gestykulacji.
 • Bycie we własnym świecie non stop. 

Przeczytaj: Autyzm atypowy - jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza