Interaktywna mapa kleszczy. W tych regionach Polski lepiej nie spacerować

2023-07-06 15:25

Czy twoje okolice są bezpieczne od kleszczy? Czy w miejscu, w którym spędzasz wakacje możesz spacerować bez obaw? Sprawdź to na interaktywnej mapie kleszczy, którą tworzą sami internauci. W tej chwili zarejestrowano na niej ponad 7 tys. pajęczaków.

Mapa kleszczy. W tych regionach Polski lepiej nie spacerować
Autor: Getty images Mapa kleszczy. W tych regionach Polski lepiej nie spacerować

Interaktywna mapa kleszczy powstała z inicjatywy pasjonatów psów, którzy chcą chronić swoje czworonogi i siebie samych przed groźnymi pajęczakami. Mapa zlokalizowana została na stronie ciemnastronawiosny.pl i jest na bieżąco aktualizowana. Wszystko dlatego, że obecność kleszcza w swoim regionie może zgłosić i zaznaczyć na mapie każdy. Wystarczy wejść na mapę (TUTAJ) i w zakładce "dodaj kleszcza" wybrać kursorem  miejsce, w którym znalazłeś na sobie lub na zwierzaku kleszcza. 

Interaktywna mapa kleszczy - zobacz, czy jesteś bezpieczna

Na mapie widać miejsca najbardziej obfitujące w kleszcze. Najczarniejsze miejsca, gdzie ich nagromadzenie jest największe, to okolice Trójmiasta, Mazury, województwo Mazowieckie, Wielkopolski i Małopolskie. Mapa pozwala na dokładniejsze określenie miejsc, w których znaleziono kleszcza, dlatego wybierając się w określony region kraju, zawsze warto sprawdzić, czy jest on bezpieczny.

Na stronie ciemnastronawiosny.pl znajduje się również miejsce na aktualności, w których przeczytać można wpisy internautów. Jeden z nich w miejscowości Dębe Wielkie znalazł właśnie na sobie 30 kleszczy, inny w Staszowie, zdjął z psa 7 pajęczaków. Na specjalnej wskazówce widać, że nie jest to zbieg okoliczności - ryzyko kontaktu z kleszczem jest obecnie, czyli na początku lipca, bardzo wysokie. 

Na stronie znajduje się również ranking dobrych preparatów na kleszcze dla psa i człowieka.

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Czy jest szczepionka na boreliozę?

Kleszcze to szczególnie niebezpieczne pajęczaki, które od lat sieją postrach wielbicieli spacerów na otwartej przestrzeni, Co i rusz słyszy się o kleszczach, których ugryzienie wywołuje groźną boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Najbardziej narażone na kontakt z kleszczem są małe dzieci - bawią się w trawie albo spacerują wokół krzaków, które są ulubionym miejscem kleszczy.

Istnieje szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu, które jest zalecane osobom mieszkającym na terenach leśnych lub tych najbardziej obfitujących w kleszcze, oraz dzieciom wyjeżdżającym na obozy i kolonie. Niestety, nie ma szczepienia na boreliozę, a to niebezpieczna choroba, która atakuje stawy, nerwy czaszkowe i serce, wywołując poważne dolegliwości. Częstym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, czerwona rozszerzająca się plama wokół miejsca ukąszenia kleszcza.

Czytaj również: Niewiarygodne, gdzie wbił się kleszcz. O tym miejscu często zapominają rodzice

Leśnik zdradził genialny i prosty sposób na kleszcze. Z tym gadżetem jesienny spacer po lesie będzie bezpieczny

Liczy się czas

Jeśli znajdziemy na ciele kleszcza, trzeba usunąć go jak najprędzej, najlepiej pęsetą na kleszcze. Kleszcz przenosi patogeny wywołujące boreliozę  mniej niż po 12 godzinach od wbicia się w ciało, dlatego po każdym spacerze koniecznie obejrzyj siebie i dziecko, aby jak najszybciej usunąć ewentualne kleszcze. 

Wirus boreliozy znajduje się w ślinie dlatego zaraża już w momencie ukłucia, a nie tylko - jak się powszechnie uważa - w momencie nieprawidłowego usuwania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza