Najbardziej płodna matka w historii. Przeżyła 27 ciąż mnogich, a liczba jej dzieci jest niewiarygodna

2022-08-05 9:20

W dzisiejszych czasach niemały szok wzbudzają rodziny, w których liczba dzieci wchodzi w wartości dwucyfrowe. Kiedyś było to znacznie częściej spotykane - być może przez mniejszy dostęp do antykoncepcji. Nie da się jednak ukryć, że ta kobieta to rekordzistka, przez wielkie "R".

Najbardziej płodna matka w historii.
Autor: Getty Images Najbardziej płodna matka w historii. Ile miała dzieci?

Rekord w dziedzinie największej liczby urodzonych dzieci należy do Rosjanki - Walentiny Wassilyewej, która urodziła w sumie 69 dzieci. Kobieta dożyła 76 lat. Jak to możliwe, że wydała na świat tak ogromną gromadkę dzieci?

Przeczytaj też: 5 i 74 - tyle lat miała najmłodsza i najstarsza matka świata

Pobił rekord świata w układaniu Kostki Rubika

Zobacz: Mając 47 lat urodziła 10. dziecko. Różnica wieku między pierwszym a ostatnim wynosi 28 lat

Walentina była żoną Fiodora Wasilijewa (ur. 1707 – ok. 1782), chłopa z Szuji w Rosji. Zgodnie z doniesieniami, kobieta w 27 porodach urodziła 16 par bliźniąt, 7 par trojaczków i 4 pary czworaczków. 

Dowody na istnienie kobiety, która urodziła 69 dzieci

Istnieje wiele ówczesnych źródeł, które sugerują, że ta pozornie nieprawdopodobna historia jest prawdziwa. Sprawę zgłosił do władz rosyjskich klasztor w Nikolsku 27 lutego 1782 r.. Kapłani odnotowywali każde narodziny w rodzinie Fiodora.

W sumie nie wiadomo, kto był bardziej płodny, bo Wasilijew ożenił się po raz drugi. Jego kolejna żona również zaszła w wiele ciąż mnogich. Oficjalna strona Rekordów Guinessa przytacza fragment pisma z Sankt Petersburga z 1834 roku:

W dniu 27 lutego 1782 r. do Moskwy trafiła lista z klasztoru Nikolskiego zawierająca informację, że chłop z okręgu Szuja, Fiodor Wasiliew, dwukrotnie żonaty, miał 87 dzieci. Jego pierwsza żona w 27 porodach urodziła 16 par bliźnięta, siedem par trojaczków i cztery pary czworaczków. Jego druga żona podczas ośmiu porodów urodziła sześć par bliźniąt i dwie pary trojaczków. F. Wasiliew miał wtedy 75 lat, a jego 82 dzieci żyły. 

O sprawie pisał też londyński miesięcznik The Gentleman's Magazine w roku 1783. Przypadek tej rodziny opisywali także Francuzi, w swoim badaniu nad ciążami mnogimi przeprowadzanym w Akademii Francuskiej w 1878 roku:

W związku z dochodzeniem, Komitet Akademii przywołuje relację o dość niezwykłej płodności, którą Hermann opublikował w swojej Travaux Statistiques de la Russie, dla Fedora Vassileta [sic], który w 1782 r. miał 75 lat, z dwóch żon miał 87 dzieci - czytamy na stronie guinnessworldrecords.com

Czy to biologicznie prawdopodobne?

Jak zaznaczają eksperci, te historyczne zapisy należy traktować z przymrużeniem oka. Jest jednak prawdopodobieństwo, że pani Wasilijew doświadczała hiperowulacji (uwalniania wielu komórek jajowych w jednym cyklu), co znacznie zwiększa szansę na posiadanie bliźniąt lub wielu dzieci. Nie jest również biologicznie niemożliwe, aby kobieta w całym swoim życiu, podczas okresu płodnego, przeszła przez 27 ciąż.  

Zobacz też: Zaszła w ciążę, będąc już w ciąży i urodziła trojaczki - jak to możliwe?

Nie ona jedna...

Istnieje wiele zapisków na temat trochę mniej, choć wciąż bardzo licznego potomstwa w dawniejszych czasach. Takie przypadki nie są jednak niespotykane w dzisiejszym świecie. W 2016 roku odnotowano przypadek Mariam Nabatanzi z Ugandy, która do 36. roku życia urodziła 44 dzieci. W 1970 roku z kolei zapisano przypadek Włoszki, Ms Casalini, która urodziła 32 dzieci. 

Dwa lata temu zaś państwu Sue i Noelowi Radford z Wielkiej Brytanii urodziło się 22. dziecko. 

Dowiedz się: Ciąża i poród w Afryce i Azji: jak wygląda macierzyństwo w dalekich krajach?

Źródło:

www.guinnessworldrecords.com

*zdjęcie do artykułu ma charakter ilustracji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza