Zaszła w ciążę, będąc już w ciąży i urodziła trojaczki - jak to możliwe?

2021-12-30 12:33

Niesamowita historia! Ta kobieta zaszła w ciążę z bliźniętami. W trakcie jej prowadzenia, wyszło na jaw, że po 2 tygodniach od pierwszego zapłodnienia, doszło do kolejnego, a w brzuchu nosi już nie dwójkę, lecz trójkę dzieci.

ciąża w ciąży
Autor: Getty Images/ Instagram @tamingtriples Jak to możliwe, że ta kobieta zaszła w ciążę będąc w ciąży?

Charlotte i jej mąż o niezwykłej nowinie dowiedzieli się podczas drugiej wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego ciążę. W jej czasie, ojciec nagrywał zapis z USG, gdy nagle lekarz odkrył, dodatkowy zarodek. "Mój mąż myślał, że to żart." - opowiada na swoim profilu na Tiktoku, który ma 1,8 mln obserwatorów. 

Spis treści

  1. Historia jak z filmu...
  2. Czy można zajść w ciążę, będąc w ciąży?
  3. Jak wiele ciąż mnogich to ciąże nadpłodnione?
Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Historia jak z filmu...

Charlotte opowiada, że już gdy dowiedziała się o tym, że jej ciąża jest bliźniacza, była niezwykle zaskoczona. Wieść o trzecim dziecku wydawała się wprost nieprawdopodobna. Całe zamieszanie nie było jednak wynikiem pomyłki lekarskiej. To nie była ciąża trojacza, ale ciąża bliźniacza i druga ciąża z jednym płodem, 10 dni młodszym. 

Dowiedz się: Jakie są objawy ciąży bliźniaczek - co wskazuje, że mogę urodzić bliźniaki?

Cała historia skończyła się dobrze, a para przywiotała na świecie zdrowe dzieci, niestety aż 3 miesiące przed terminem. Dzieci spędziły 65 dni w inkubatorach, jednak teraz są całe i zdrowe. 

Czy można zajść w ciążę, będąc w ciąży?

Wbrew powszechnej opinii, jest to możliwe. Zjawisko to nazwane jest superfekundacją, czyli innymi słowy nadpłodnieniem. Polega na zapłodnieniu dwóch komórek jajowych pochodzących z tej samej owulacji, ale w wyniku dwóch różnych aktów płciowych. 

Do ponownego zapłodnienia - nadpłodnienia może dojść w przeciągu 3 do nawet 12 dni od pierwszego. 

Taką ciążę w medycynie nazywa sie nie bliźniaczą, a dwojaczą. Nazwa ta sugerować ma dwa oddzielne zapłodnienia, co należy podkreślić, zwłaszcza, że w ciążach dwojaczych, dzieci mogą pochodzić od różnych ojców...

Jak wiele ciąż mnogich to ciąże nadpłodnione?

Nauka jeszcze nie zbadała tego fenomenu. Wiadomo jednak, że statystycznie około 5 proc. ciąż bliźniaczych pochodzi od dwóch różnych ojców. Daje to prawo przypuszczać, że gdy matka współżyje tylko ze stałym partnerem, a do nadpłodnienia dojdzie w krótkim czasie od pierwszego poczęcia, to sprawa nadpłodnienia nie zdąży zostać rozpoznana. 

Ciekawą kwestią jest też fakt, że do tej pory nauka odnotowała około 20 przypadków ciąż bliźniaczych, z których dzieci miały... różny kolor skóry, bo pochodziły od ojców z różnych ras.

Przeczytaj także: Mama bliźniąt - 10 rad dla przyszłej mamy bliźniaków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza