5 i 74 - tyle lat miała najmłodsza i najstarsza matka świata

2021-11-10 9:09

Kiedyś kobiety rodziły swoje pierwsze dziecko wcześniej - poród w wieku nastoletnim jeszcze sto lat temu nie był niczym dziwnym. Mimo to ciąża młodej, zaledwie 5-letniej dziewczynki w latach 30-tych XX wieku zszokowała wszystkich - i lekarzy, i rodzinę. Ile lat miała najmłodsza matka, a ile najstarsza?

5 i 74 - tyle lat miała najmłodsza i najstarsza matka świata
Autor: Domena Publiczna/ By ? - Mako.co.il, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105349956 Lina Medina miała 5 lat, gdy została mamą

Spis treści

  1. Najmłodsza matka świata
  2. A co z najstarszą mamą świata?

Najmłodsza matka świata

Kiedy Lina Medina, mała Peruwianka trafiła do szpitala, był rok 1939. Dziewczynka małą 5 lat i niecałe 8 miesięcy, a jej brzuch był dziwnie "opuchnięty" i bolesny. Pierwsza diagnoza lokalnych szamanów mówiąca o guzie w brzuchu nie sprawdziła się, lekarze stwierdzili bowiem, że Lina jest w ciąży. 14 maja 1939 r. urodziła chłopca przez cesarskie cięcie - tylko taki zabieg dawał jej szanse na przeżycie - miednica dziewczynki była zbyt wąska, by ryzykować poród siłami natury

Synek urodził się zdrowy i otrzymał imię Gerardo - na cześć lekarza, który pomógł przyjść mu na świat. Najmłodsza, jak się okazuje, mama na świecie nigdy nie zdradziła, kto był ojcem dziecka, ani w jaki sposób doszło do zapłodnienia - czy był to dobrowolny akt czy też gwałt. Zarówno mama, jak i synek wychowywali się dalej w domu Liny jako rodzeństwo.

Choć poród w wieku kilku lat jest szokujący, nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Kilka lat wcześniej w Indiach brytyjskich dziecko urodziła 6-latka. Ona również skarżyła się na dziwny ból brzucha, który okazał się skurczami porodowymi. W wyniku  cesarskiego cięcia na świat przyszła dziewczynka ważącą ok. 1,90 kg.

W 1934 roku natomiast w wyniku gwałtu matką została niespełna 6-letnia Yelizaveta Pantueva z ZSRR.  Rodzice dziewczynki z obawy o jej życie nie zgodzili się na poród przez cesarskie cięcie, dlatego mała urodziła naturalnie przy użyciu kleszczy. Dziecko urodziło się martwe z powodu przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Warto dodać, że wszystkie te przypadki są udokumentowane medycznie, ponieważ porody odbywały się w szpitalach. 

Czytaj również: Gwiazdy, które wcześnie zostały mamami [najmłodsze miały 17 lat!]

Wczesne macierzyństwo, czyli jak zostałam mamą w wieku 16 lat

A co z najstarszą mamą świata?

Za taką uważana jest 74-letnia Hinduska Erramatti Mangamma, która urodziła dziecko w 2019 roku. Matka i jej maż przez lata nie mieli dzieci i leczyli się na niepłodność. W późnym wieku doczekali się bliźniąt.

Wcześniej prym w tej konkurencji wiodła Adriana Iliescu, która urodziła dziecko w wieku 66 lat. Zapłodnienie odbyło się drogą in vitro: Adrianie wszczepiono zarodek. W grudniu 2006 wyprzedziła ją Marii del Carmen Bousada de Lara, która urodziła bliźnięta mając 67 lat. Trzy lata później kobieta zmarła na raka. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza