Najważniejszy składnik mleka matki. Dzięki niemu wcześniaki szybciej się rozwijają

2023-12-08 13:53

Wiemy już, że noworodki, a zwłaszcza wcześniaki leczone na oddziale intensywnej terapii i karmione mlekiem matki lepiej się rozwijają i są zdrowsze niż te karmione mlekiem modyfikowanym. Najnowsze badania wykazały, że nie chodzi jedynie o składniki odżywcze.

Najważniejszy składnik mleka matki. Dzięki niemu wcześniaki szybciej się rozwijają
Autor: Getty Images Najważniejszy składnik mleka matki. Dzięki niemu wcześniaki szybciej się rozwijają

Najnowsze badania Instytutu Nauk Genomowych ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland wykazały, że w przypadku wcześniaków na intensywnej terapii, które są karmione mlekiem matki, nie chodzi jedynie o składniki odżywcze.

Istotnym czynnikiem, który przyczynił się do szybszego dochodzenia do zdrowia i rozwoju, okazało się jak układ pokarmowy niemowląt radzi sobie z trawieniem pokarmu.

Dlaczego jelita wcześniaków karmionych piersią były zdrowsze, niż wcześniaków karmionych mlekiem modyfikowanym? Czym jest nieszczelność jelit i jaki ma wpływ na rozwój niemowląt?

Czytaj również: Perforacja jelita grubego u wcześniaków: przyczyny, objawy i leczenie

Mleko kobiece a rozwój wcześniaków

Nieszczelne jelita u wcześniaków-objawy

Jelita i zawarta w nich błona śluzowa umożliwia właściwe przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, który spożywamy. Jakiekolwiek zaburzenie tej bariery ochronnej może doprowadzić do przedostawania się szkodliwych bakterii i strawionego pokarmu do krwiobiegu.

Nieszczelne jelito u wcześniaków to najczęstsze zaburzenie u dzieci urodzonych przed terminem lub z niską masą urodzeniową. Tak zwana perforacja jelita grubego to powikłanie zapalenia jelit.

Wcześniaki cierpiące na perforację jelita grubego odczuwają silny ból, któremu towarzyszą wymioty i gorączka. Szybkie podjęcie leczenia jest tu kluczowe. Zbyt późna interwencja chirurgiczna może prowadzić do śmierci dziecka.

Dobroczynny szczep bakterii

Badacze z Instytutu Nauk Genomowych ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland odkryli w jelitach wcześniaków karmionych piersią szczep bakterii Bifidobacterium breve (B.breve). Jak się okazało układ pokarmowy tych niemowląt, znacznie lepiej wchłaniał składniki odżywcze.

Naukowcy w swoim badaniu obserwowali 113 wcześniaków urodzonych między 24. a 32. tygodniem ciąży. Wyniki pokazały, że szczep bakterii B.breve wystąpił jedynie u wcześniaków, u których poprawiła się bariera ochronna jelit w ciągu tygodnia od urodzenia.

Zdecydowanie mniejszą ilość szczepu bakterii B.breve zaobserwowano u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym i u dzieci karmionych piersią z nieszczelnym jelitem.

Jak wzmocnić barierę jelitową?

Dr Ma, która brała udział w badaniach, podkreśliła, jak ważne jest to odkrycie:

„Nasze odkrycie może prowadzić do obiecujących i praktycznych interwencji klinicznych, które wzmocnią jelita niemowląt, a tym samym zwiększą przeżywalność najbardziej narażonych wcześniaków”

Badacze uważają, że niemowlęta karmione mlekiem matki z większą zawartością szczepu bakterii B.breve wzmocniła barierę ochronną jelit i pozwoliła na lepsze przyswajanie pokarmu. Miało to ogromny wpływ na stan zdrowia wcześniaków i ich szybsze przybieranie na wadze.

Dzięki temu szczepowi bariera ochronna jelit u noworodków przedwcześnie urodzonych dojrzewała szybciej, wzmacniała ich metabolizm i ochraniała przed chorobami.

„Teraz wiemy, że nie tylko mleko matki pomaga wcześniakom szybciej rozwinąć barierę jelitową. Musimy znaleźć najlepszy sposób na profilaktyczne podawanie B. breve we wczesnym okresie życia (…). Jest to szczególnie ważne w przypadku wcześniaków karmionych mieszanką” – powiedziała dr. Ma. 

Naukowcy zgodnie potwierdzają, że są potrzebne dalsze badania, skąd dokładnie pochodzi szczep bakterii B.breve. Wciąż nie jest to znane.

Przypuszcza się, że może pochodzić z mleka, a nawet pochwy matki, jelit lub też ze środowiska.  

Pewne jest natomiast, że wyniki tych badań mogą uratować tysiące wcześniaków z niedojrzałym lub nieszczelnym jelitem, chroniąc je przed śmiertelnymi bakteriami.

Czytaj również: Wcześniak w domu: wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza