Największy błąd, jaki popełniają rodzice odkładając śpiące niemowlę do łóżeczka. Sprawdź, czy go nie popełniasz

2022-08-29 10:40

Twoje dziecko zasypia na rękach i budzi się, gdy odkładasz je do łóżeczka? A może zasypia w wózku i kiedy chcesz je przenieść w wygodniejsze miejsce, nagle otwiera oczy i zanosi się płaczem? Certyfikowana trenerka snu podpowiada, jaki jest największy błąd, który popełniają rodzice, gdy odkładają śpiące niemowlę do łóżeczka.

Jak odłożyć śpiące niemowlę do łóżeczka, aby się nie wybudziło?
Autor: Getty Images Jak odłożyć śpiące niemowlę do łóżeczka, aby się nie wybudziło?

Sen jest niezbędny dla zdrowia niemowląt i wpływa na ich rozwój psychofizyczny. Niezbędny jest do tego prawidłowy sen, któremu towarzyszy cały rytuał.

Skupiamy się zatem na odpowiednim rytmie dnia, budowaniu więzi podczas zasypiania i poczuciu bezpieczeństwa, a także codziennej rutynie, której dzieci po prostu potrzebują.

Dbamy o to, aby światła były przyciemnione, delikatna muzyka koiła zmysły, a przed położeniem dziecka spać wietrzymy pomieszczenie.

Niby pomyśleliśmy o wszystkim, a mimo to zasypiający w naszych ramionach maluszek wybudza się z płaczem, gdy próbujemy go odłożyć do łóżeczka.

Kiedy zdarza się to często, czujesz ogarniające cię zmęczenie i możesz się zastanawiać, co tak naprawdę dolega twojemu niemowlakowi.

Tymczasem może chodzić o to, w jaki sposób odkładasz malucha do łóżeczka.

Zobacz także: Chcesz wzmocnić relację ze swoim dzieckiem? O tych 8 rzeczach powinnaś pamiętać codziennie

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Nie wyzwalaj w dziecku poczucia zagrożenia

Certyfikowana trenerka snu Anna prowadzi na Instagramie profil @littlewinkssleep. Podpowiada w nim, jak poradzić sobie z problemami związanymi ze snem malucha.

Tłumaczy, że największym błędem, który popełniają rodzice, gdy odkładają dziecko do łóżeczka, jest pozycja, w której trzymają wówczas malucha.

Bardzo ważne jest, aby kładąc dziecko, nie utrzymywać go w pozycji poziomej. Możemy bowiem wyzwolić w nim tak zwany odruch Moro.

Dziecko będzie miało uczucie, że upada. Wówczas obudzi się wystraszone, myśląc, że coś mu zagraża i będzie komunikowało to w jedyny znany przez siebie sposób – płacząc.

Odruch Moro może się w ten sposób wyzwolić u dzieci w wieku od urodzenia do około 4., a nawet 10. miesiąca życia.

Jak temu zapobiec?

Zadbaj o odpowiednią wysokość powierzchni spania

Materac w łóżeczku w pierwszych miesiącach życia dziecka powinien być umieszczony jak najwyżej.

Osobie dorosłej, która odkłada maluszka spać, powinno być wygodnie. Zbyt nisko umieszczony materac spowoduje, że nie będziemy mieć wyjścia i chcąc nie chcąc, umieścimy na nim dziecko poziomo.

Pamiętajmy tylko, aby wraz z wiekiem i zwiększającymi się umiejętnościami niemowlaka, opuszczać materac niżej. Dziecko nie powinno móc podnieść głowy powyżej wysokości łóżeczka. Większość jego wagi znajduje się bowiem właśnie w głowie. Może ona przeciążyć malucha, który po prostu z łóżeczka wypadnie.

Odkładaj dziecko pod lekkim kątem

Kiedy trzymamy dziecko w ramionach i chcemy bezpiecznie ułożyć je w łóżeczku, zróbmy to, podtrzymując jedną ręką główkę i szyję, a drugą ręką pupę.

Odkładajmy dziecko, trzymając je w pod lekkim kątem. Możemy również ćwiczyć tę pozycję w ciągu dnia, aby maluch się do niej przyzwyczaił i czuł się cały czas bezpiecznie.

Najpierw kładź nóżki, później główkę

Trenerka snu zwraca również uwagę, że kolejność odkładania partii ciała, również ma ogromne znaczenie.

Wpierw powinniśmy położyć dziecięce stópki, plecy, pupę, a na samym końcu delikatnie odłożyć główkę.

Wprowadzając taki sposób odkładania malucha, zapobiegniemy uczuciu upadku. Dziecko będzie czuło się bezpieczne. Dzięki temu spokojnie położymy je do łóżeczka na drzemkę bez niepotrzebnego wybudzania.

Czytaj również: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza