Nauka pisania wcale nie zaczyna się od szlaczków. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku wzmocnić mięśnie dłoni

2022-07-07 13:36

Zanim dziecko weźmie długopis do ręki, musi przejść nie lada drogę, aby nauczyć się pisać. Bardzo ważne jest, aby wcześniej wzmocnić palce i ręce dziecka. Pewna mama na swoim koncie na Instagramie pokazała, w jaki sposób dziecko może jednocześnie ćwiczyć dłonie i dobrze się bawić.

Pomysły na wzmocnienie mięśni dłoni u dziecka przed nauką pisania
Autor: Getty Images Pomysły na wzmocnienie mięśni dłoni u dziecka przed nauką pisania

Wzmocnienie palców i rąk ma na celu wyćwiczenie dokładnej stymulacji dłoni. Dziecko musi panować nad ruchami, aby w późniejszym etapie, rozwinąć zdolność prawidłowego trzymania długopisu, kredki lub ołówka.

Ta mama pokazała, że można to zrobić w ciekawy i niebanalny sposób. Dziecko ćwiczy paluszki, wzmacnia je i odkrywa, co jest ukryte wewnątrz baloników.

Sami zobaczcie filmik na Instagramie i sprawdźcie nasze inne propozycje, jak rozwijać mięśnie dłoni dziecka przed nauką pisania.

Spis treści

  1. Przednia zabawa wzmacniająca mięśnie rąk
  2. Rozwijanie precyzyjnych ruchów dłoni i paluszków
  3. Ugniataj, ściskaj i wykręcaj
  4. Zabawa paluszkami

Przednia zabawa wzmacniająca mięśnie rąk

Autorka filmu publikująca na Instagramie pod nazwą @montessori.on.a.budget, wykorzystuje metody Montessori, które wspierają rozwój jej dziecka.

Umieszczenie małych figurek w balonikach, to wspaniały pomysł. Jak pisze autorka filmu, podsunął go jej syn, próbując wcisnąć zabawki w balon.

Oczywiście, aby było to w ogóle możliwe dla kilkulatka, baloniki trzeba było uciąć od góry, aby stworzyć małe kieszonki. Jest to i tak duże wyzwanie, ale dziecko ma możliwość wykonania tego zadania.

Na filmiku widzimy, jak chłopczyk dobrze sobie radzi. Wyciąga balonik, łapie małe elementy, wyciągające je ze środka.

Rozwijanie precyzyjnych ruchów dłoni i paluszków

Chcąc wzmocnić mięśnie paluszków małego dziecka, warto sięgnąć również po inne rozwiązania.  Takie zabawy jak wsypywanie ziarenek grochu lub fasolek do butelki, czy też pojemnika z niewielkim otworem, także może być ciekawym wyzwaniem. Dziecko musi się skupić i precyzyjnie wymierzyć, aby umieścić ziarenka w środku.

Tu też możemy wykorzystać baloniki, ale wpierw można je nałożyć na coś, aby otwór był trochę większy i się co chwila nie zamykał. Dzięki temu dziecko może stworzyć własnego gniotka z grochem. Będzie służył do ściskania i ugniatania, co także wpływa na wzmocnienie dłoni.

Czytaj także: Grafomotoryka - ĆWICZENIA grafomotoryczne dla dzieci. To pomaga!

Ugniataj, ściskaj i wykręcaj

Jeżeli jesteśmy już przy ugniataniu, to świetnym pomysłem może być także użycie plasteliny. Co więcej, możemy wykorzystać pomysł z filmu. Dziecko do baloników może wrzucić, wcześniej przygotowane kulki z plasteliny.

Do uciętych od góry balonów maluch może wrzucić plastelinę, kaszę, mąkę lub cokolwiek przyjdzie mu do głowy. Całość zakręcić, aby nic się nie wysypało i formować ją w dowolny sposób. Wykręcać, rolować, zgniatać.

Innym pomysłem jest przygotowanie różnych składników i umieszczenie ich w kieszonkach z balonów – warto, aby baloniki były dość cienkie. Dziecko ugniatając, może rozpoznawać, co jest ukryte w środku.

Zabawa paluszkami

Wszystkie zabawy, które angażują paluszki do zabawy, to świetna metoda na wzmacnianie mięśni dłoni. Wyciągnijmy płaski pojemnik, wsypmy do niego kaszę manną i pozwólmy dziecku rysować palcami.

Dziecko może w takim obrazku układać kulki z plasteliny. Ugniatać je paluszkami, tworząc placki. Wsypując do drobnej kaszy tą grubszą, zabawa może być jeszcze lepsza. Dziecko dzięki niej pozna różne faktury.

Pomysłem dla osób, które nie obawiają się bałaganu i sprzątania, jest włączenie pojemniczków z farbą. Obraz w kaszy i plastelinie tworzymy oczywiście tylko rączkami. Maczamy paluszki w różnych kolorach i zabarwiamy całość.

Może być ekstremalnie, ale na pewno nie będzie nudno. Mięśnie dłoni i palców będą wzmacniały się we wspaniałej zabawie.

Czytaj więcej: Terapia ręki - co to jest i kiedy stosuje się ją u dzieci?