Naukowcy stworzyli kołysankę idealną. Uśpi dziecko w kilka minut. Wypróbujesz?

2023-04-18 13:33

Usypianie niemowlaka niekiedy może być ciężkim zadaniem do zrealizowania. Naukowcy stworzyli jednak kołysankę idealną. Oparta na dźwiękach utworów klasycznego zespołu Pink Floyd, ukołysze dziecko do snu.

Śpiące niemowlę
Autor: Getti Images Naukowcy są pewni: ta piosenka uśpi dziecko w kilka minut. Wypróbujesz?

Usypianie niemowlaka to sztuka, którą każdy rodzic musi opanować na samym początku. W tym celu szukamy najlepszego sposobu, aby ukołysać maluszka do snu i nie spędzić na tym zadaniu połowy nocy. Pomóc w tym mogą kołysanki.

Kołysanki śpiewane dzieciom mają ważną rolę dla rozwoju dziecka. Spokojne i wyciszające dźwięki relaksują i dają poczucie bezpieczeństwa. Ale jaką kołysankę wybrać?

W poszukiwaniu kołysanki idealnej naukowcy z Brytyjskiej Akademii Terapii Dźwiękiem stworzyli utwór oparty na dziesięcioleciach badań naukowych, który jest na tyle skuteczny, że maluch po prostu odpływa. Ich inspiracją były klasyczne utwory zespołu Pink Floyd.

Zobacz także: Pokazała, jak uśpić niemowlę w 6 minut. Oburzone matki zwracają uwagę na jeden szczegół

M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Utwory zespołu Pink Floyd

Pink Floyd to brytyjski zespół rockowy, który został założony w 1965 roku w Londynie. Grupa tworzyła utwory z wyjątkowymi, filozoficznymi tekstami piosenek. Ich eksperymenty z dźwiękiem i innowacyjne podejście jest znane na całym świecie i pomimo upływu lat, ich muzyka nie przemija. Wciąż cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy ilość sprzedanych albumów – 250 milionów. Wynik ten sprawia, że są jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.

Naukowcy dostrzegli w ich utworach coś jeszcze. Dźwięki wodne, gongi i uspokajający stukot, stały się inspiracją dla stworzenia kołysanki idealnej, która ulula niemowlęta do snu.

Kołysanka idealna

Utwory zespołu Pink Floyd przyczyniły się do stworzenia idealnej melodii dla niemowląt. Zawierają bowiem muzyczne pejzaże dźwiękowe, które sprawiają, że dzieci odpływają.

Założycielka Brytyjskiej Akademii Terapii Dźwiękiem, Lyz Cooper, wyprodukowała kołysankę we współpracy z producentem muzycznym Sillkey na zlecenie marki Aldi i marki dla dzieci i maluchów Mamia. Jej zdaniem utwory zespołu Pink Floyd były prawdziwą inspiracją do usypiania niemowląt.

Pink Floyd zabiera cię w muzyczną podróż, bardzo podobną do podróży do snu w kołysance, często bez rozpraszania się wokalem. To rodzaj muzyki, który ma na celu zmianę świadomości, a także skłonienie ludzi do włączenia się, dostrojenia i porzucenia, jest również bardzo dobry dla wyciszającego się dziecka

— wyznała w rozmowie z dailymail.co.uk.

Utwór posiada „falującą teksturę”, która oplata się nawzajem i zabiera słuchacza w senną podróż. Jednocześnie oddaje ducha klasycznego albumu zespołu „The Dark Side of the Moon”.

Inspiracja twórców kołysanki

Naukowcy uznali, że „The Dark Side of the Moon” zawiera elementy dobrych kołysanek. Twórcy inspirowali się również między innymi słynnym „Wish You Were Here”. Początek rozpoczyna się białym szumem, a kołysanka zawiera jeszcze cieplejszą wersję tego dźwięku.

Niezwykły pejzaż dźwiękowy można również usłyszeć w utworze „Shine on You Crazy Diamond”.

Dźwięk, który usypia niemowlęta

Badania wykazały, że słowa mogą rozpraszać i przepracowywać mózg. Stąd też kołysanka stworzona z udziałem naukowców, nie zawiera elementów wokalnych. Dzięki temu jest bardziej relaksująca.

Istotna okazała się także długość kołysanki. Wykazano bowiem, że pięć minut to minimalny czas, który prowadzi do pełnego zrelaksowania niemowląt. Badacze określili to na podstawie śledzenia zwalniających uderzeń serca najmłodszych.

Rytm kołysanki, noszącej tytuł "Drift", został ustawiony na 50 uderzeń na minutę. Jest on nieco wolniejszy niż normalne tętno w spoczynku, ale może przypominać dziecku bicie serca matki, gdy było jeszcze w jej łonie.

Fragment kołysanki możecie odsłuchać TUTAJ.

Źródło:

  • dailymail.co.uk
  • fifanews.cf
  • aldipresscentre.co.uk

Czytaj także: Niemowlę nie chce spać? Założymy się, że winny jest jeden z tych problemów

Maluch budzi się między 4 a 6 rano i nie chce spać? Ekspertka snu mówi, jak temu zaradzić