Małego chłopca z misiem w ręku spacerującego samotnie po ulicy zauważył kierowca miejskiego autobusu. Był wczesny ranek, a dziecko ubrane było w samą bieliznę. Kierowca zatrzymał pojazd, wziął chłopca do środka.
Spis treści
- Szedł w samej bieliźnie z misiem w ręku
- To kolejny przypadek "Pilnujcie dzieci"
- W jakim wieku dziecko może wyjść samo z domu?
Szedł w samej bieliźnie z misiem w ręku
6-letni chłopiec został zauważony przez kierowcę miejskiego autobusu na ulicy Granicznej. Mężczyzna zatrzymał się i po sprawdzeniu, że obok nie znajdują się jego opiekunowie zawiózł go na znajdującą się tuż obok pętlę autobusową. Stamtąd powiadomił policję, która przyjechała i zajęła się 6-latkiem.
Funkcjonariusze szybko ustalili, że dziecko nocowało z rodzicami pod namiotem na działkach, skąd uciekło niepostrzeżenie, gdy jego opiekunowie jeszcze spali.
6-latek spacerował po ulicy, na szczęście ruch o tej porze był niewielki, a kierowca, który go dostrzegł, natychmiast zareagował. - Za taką postawę oczywiście dziękujemy, gdyż całkiem niebezpieczna sytuacja miała swoje szczęśliwe zakończenie - mówi st. asp. Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, cytowany przez portal eska.pl.
Czytaj również: Śpij, gdy dziecko śpi - mówili... Mamę obudziło 3 policjantów. Przyprowadzili jej zmarzniętego 2-latka do domu
8-latka zaginęła na plaży. Matka skłamała ratownikom, dziecko znaleziono w innym mieście
To kolejny przypadek "Pilnujcie dzieci"
To już drugi taki przypadek w tym tygodniu. Kilka dni temu policjanci z Gdańska znaleźli 3-latka, który samotnie błąkał się po dzielnicy Orunia. Rodzice dziecka zgłosili się po niego dopiero po kilku godzinach, bo nie mieli pojęcia o zniknięciu malca. Spali, a drzwi od domy były zamknięte, jednak zamek nie stanowił dla 3-latka przeszkody.
Policjanci przypominają, że za niedopełnienie obowiązku troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 grozi kara do 3 lat więzienia. Przepis ten dotyczy między innymi rodziców, którzy jako główni opiekunowie dziecka mają obowiązek zapewnić mu nie tylko pożywienie, schronienie czy ubranie, ale i bezpieczeństwo. Samotne przebywanie na ulicy bez opieki stanowi zagrożenie życia i zdrowia malucha.
W jakim wieku dziecko może wyjść samo z domu?
Podobnie jest w momencie, gdy rodzice decydują się na pozostawienie dziecka w domu bez opieki. Według prawa (artykuł 106 Kodeksu Wykroczeń) dzieci do lat 7 nie mogą pozostawać bez opieki w sytuacji, gdy może dojść do potencjalnego zagrożenia zdrowia.
A w jakim wieku możemy puścić dziecko samo na dwór czy do sklepu? Nie ma przepisów, które to określają, istnieją jednak zasady dotyczące poruszania się nieletnich po drodze. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Art. 43 ust. 1 mówi, że dziecko do ukończenia 7. roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.
Oznacza to, że wysłanie 6-latka do sklepu po bułki bez opieki dorosłego czy starszego rodzeństwa jest wykroczeniem.