To bardzo ważna informacja, która zmieni dotychczasowe myślenie o leczeniu depresji u kobiet w ciąży. Najnowsze badania pokazują, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka wystąpienia problemów nieprorozwojowych u dzieci w przyszłości. To zielone światło do kontynuowania leczenia depresji u kobiety, która odkrywa, że spodziewa się dziecka.
Spis treści
- Czym jest depresja w ciąży?
- Czy leczyć depresję w ciąży?
- Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne dla płodu
Czym jest depresja w ciąży?
Depresja to choroba, która wpływa na sposób myślenia, działania i odczuwania. Obserwacje pokazują, że tego rodzaju zaburzeń nastroju i problemów emocjonalnych doświadczy 6% kobiet w pewnym momencie swojego życia i aż 10% kobiet będących w ciąży.
Stan oczekiwania na dziecko sprzyja bowiem depresji ze względu na zmiany hormonalne, które wpływają na substancje chemiczne w mózgu powodujące depresję i lęk. Przeżywana w okresie ciąży ma fatalny wpływ zarówno na kobietę, jak i na jej nienarodzone dziecko, dlatego wymaga leczenia. Depresja w czasie ciąży może również prowadzić do:
- poronienia
- przedwczesnego porodu
- hipotrofii płodu
- niskiej wagi urodzeniowej dziecka
- depresji poporodowej
- unikania prawidłowej opieki ciążowej i okołoporodowej
- zaburzeń odżywiania u kobiety
- stosowania używek
- samobójstw.
Czytaj również: Młode matki potrzebują się wygadać... Oto jak z nimi rozmawiać, by pomóc, a nie dołować
O tym się nie mówi. Depresja poporodowa dotyka i mamy, i taty - często w tym samym czasie
Czy leczyć depresję w ciąży?
Wcześniejsze badania nie były jednoznaczne. Pojawiały się opinie, że niektóre leki przeciwdepresyjne mogą wpływać negatywnie na zdrowie dzieci w przyszłości. Mówiono między innymi o wpływie leczenia na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń zachowania czy nawet niepełnosprawności intelektualnej.
Aby to sprawdzić, specjaliści zrzeszeni w Amerykańskim Stowarzyszeniu Medycznym przeanalizowali ryzyko wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u dzieci, których matki przyjmowały w czasie ciąży leki na depresję. Badanie obejmujące ponad 145 000 kobiet i ich dzieci przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych nie wykazało związku między ekspozycją na leki przeciwdepresyjne a ryzykiem problemami neurorozwojowymi dzieci.
Leki przeciwdepresyjne są bezpieczne dla płodu
Naukowcy wykazali, że leki przeciwdepresyjne nie były związane z:
- zaburzeniami ze spektrum autyzmu
- zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi
- specyficznymi zaburzeniami uczenia się
- rozwojowymi zaburzeniami mowy/języka
- zaburzeniami koordynacji rozwojowej
- niepełnosprawnością intelektualną
- zaburzeniami zachowania.
Naukowcy zauważyli również, że wyniki były spójne w odniesieniu do wszystkich rodzajów leków, dodali również, że wszystkie zaobserwowane powiązania były spowodowane samą depresją, zdrowiem czy stylem życia kobiet cierpiących na depresję. Podkreślili, że wyniki badań mogą pomóc specjalistom w podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu lub rozpoczęciu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi kobiet oczekujących dziecka.