W ostatnich dniach GIS poinformował o wycofaniu ze sprzedaży czekoladowych produktów, w których wykryto obecność fragmentów plastiku. Do instytucji trafiła skarga konsumenta. Dopiero później wyszło na jaw, że forma do nadawania kształtu czekoladce była uszkodzona... Podobna sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć.
Czekoladowy zajączek z plastikiem wycofany ze sprzedaży
W ostatnim czasie z aptek wycofano serię Apapu Extra, a ze sklepów (również takich jak: Biednronka, Lidl, Aldi) także serię herbaty i kawy. Do tej listy należy też dopisać czekoladowego zajączka.
W wyniku postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu we współpracy z producentem tego wyrobu potwierdzono uszkodzenie plastikowej formy używanej do nadawania kształtu produktu. W wyniku tego zdarzenia fragmenty plastiku mogły dostać się do czekoladki. Chodzi o zajączka z polewy o smaku kakaowo-mlecznym (30 g).
Numer partii/Data minimalnej trwałości: 04.06.2026
Producent: "Wolność" Sp. z o.o., ul. Ks. Osińskiego
GIS ostrzega, że nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu. Firma "Wolność" Sp. z o.o. poinformowała swoich odbiorców o konieczności wstrzymania sprzedaży i wycofania z obrotu tego produktu
Co powinni zrobić rodzice? Spożycie fragmentów plastiku może być groźne
Rodzice powinni sprawdzić, czy w domu nie mają wycofanych partii czekoladowych produktów. Jeśli okaże się, że mamy czekoladowe zajączki - należy je niezwłocznie zwrócić do sklepu, w którym zostały kupione.
Spożycie produktów zawierających fragmenty plastiku może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych w przewodzie pokarmowym, a także stanowić zagrożenie zadławienia, szczególnie u dzieci. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu czekoladowych produktów, takich jak:
- ból brzucha,
- nudności czy
- wymioty,
należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Warto również monitorować komunikaty GIS, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności.
